Zamknięcie serwisu
Z powodu bardzo małej aktywności utrzymującej się od dłuższego czasu serwis Archeos.pl zostanie zamknięty. Z końcem marca wyłączone zostanie forum, a z końcem maja - to jest: 31 maja 2023 roku - wyłączony zostanie cały serwis. Dziękujemy wszystkim, którzy tworzyli razem z nami ten serwis od 2008 roku. Więcej informacji można znaleźć tutaj

Autor Wątek: Ludy Mezopotamii  (Przeczytany 51311 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kalontas

 • Magnus Quizmagister
 • Dyktator
 • ************
 • Wiadomości: 3079
 • Punkty wiedzy 97
 • Płeć: Mężczyzna
 • Magister Mythologiae Omniae
Ludy Mezopotamii
« dnia: 28.09.2008, 22:07:21 »
Jak zapewne wszyscy wiedzą, Mezopotamia nie była jednolitym narodem, jak Grecja, Rzym, czy nawet Egipt. Mimo, że niejednokrotnie jednoczył ją pojedynczy władca, zazwyczaj zmieniał się lud, który większość Mezopotamii zagarnął dla siebie, nieco zmieniając kulturę i religię kraju nad Eufratem i Tygrysem. Ten artykuł ma po krótce przybliżyć wam kształt inwazji, które przetoczyły się przez Mezopotamię.

Sumerowie
Okres: 5300 p.n.e - 2334 p.n.e., 2218 p.n.e. - 1940 p.n.e.
Sumerowie byli najstarszym ludem Mezopotamii i jednocześnie jedną z najstarszych - o ile nie najstarszą - historycznie udokumentowaną cywilizacją na świecie. To miasta Sumeru jako pierwsze praktykowały zaawansowaną produkcję rolną i to już około 5200 r.p.n.e, a już około 3000 r. p.n.e. wynaleźli pismo, które było wynikiem potrzeby zapisywania... zwykłych zbiorów zboża.
Sami Sumerowie nazywali swój kraj ki-en-ĝir, a siebie nazywali "czarnogłowymi przybyszami ze wschodu". Nie wiadomo skąd naprawdę przybyli, ale wyciąga się hipotezy o ich pochodzeniu z gór Zagros, nawiązując do owej mitycznej nazwy. Sumerowie stworzyli podwaliny cywilizacji mezopotamii i jej kultury, a także jej rozbudowanej mitologii. To za ich czasów wykształciły się najważniejsze miasta. Najstarszym znanym miastem Sumerów jest Eridu, ale zaraz po nim powstały liczne inne miasta, który budowały się według podobnych założeń, w tym najsłynniejsze Ur, Uruk, Kisz, Szuruppak i Akad. W tych czasach mieli żyć legendarni bohaterowie sumeryjskich mitów i eposu Enuma Elisz - Lugalbanda, Gilgamesz, Enkidu, czy Utnapiszti. Czas Sumerów skończył się wraz z pierwszym wielkim najazdem ludów semickich na Mezopotamię.

Akadowie
Okres: 2334 p.n.e. - 2218 p.n.e.
Pierwszym wielkim ludem semickim, który opanował krainę Międzyrzecza byli Akadowie. Lud później zwany Akadami, bądź Akadyjczykami, przybył z pustyni arabskiej i podbił szybko większość miast sumeryjskich. Zamiast jednak doszczętnie je niszczyć, przejęli większość z nich i dali się przekonwertować na kulturę Sumerów, nieznacznie ją zniekształcając wedle swoich upodobań, co później spodowało podobieństwo mitów Mezopotamii z tymi w Fenicji. Stolicą stało się miasto - jak nie trudno się domyśleć - Akad.
Pierwszym i najsłynniejszym władcą Akadów był Sargon I, zwany wielkim. Jego dynastia nie panowała długo, jednak pozostawiła po sobie wielką spuściznę, a sam Sargon przeszedł do legend jako symbol mądrego i zdolnego władcy, z czym kojarzy się go do dziś. Należy także zapamiętać, że prawdopodobnie Sargon jest autorem słowa sumer, gdyż sami Sumerowie nazywali swój kraj inaczej. Po Akadach pozostał także język akadyjski - język międzynarodowej dyplomacji przez długie tysiąclecia.
Po upadku rządów Akadyjczyków, doszło do tzw. renesansu Sumeru. Rdzenni Sumerowie na krótko odzyskali władzę i rządzili ponownie swoimi państwami-miastami do 1940 r.p.n.e.

Amoryci
Okres: 1940 p.n.e. - 1595 p.n.e.
W XXI wieku p.n.e. doszło do plagi nieurodzaju w Syrii i Kanaanie, ziemiach z których pochodzili semiccy Amoryci, znani także jako Amurru od bóstwa, które mieli czcić. Amoryci zaczęli swoje najazdy od samego początku XX wieku i skutecznie plądrowali największe fortece Nowego Sumeru. W końcu, podbili większość miast i zaczęli dalej przekształcać kulturę Mezopotamii w kierunku swoich semickich wierzeń, jednak ich wpływ na kulturę Międzyrzecza nie był zbyt drastyczny. Wierzenia i kultura mieszkańców pozostała w większej części niezmieniona, przetrwawszy hegeomię Amorytów. Dalsze rządy - mimo wszystkiego - tyranów amoryckich zostały ukrócone przez Imperium Hetytów. Wtedy powstały tak słynne miasta jak Mari, Aszur czy Babilon. W końcu Hetyci najechali i złupili Babilon, osłabiając centra władzy Amorytów, których władza dobiegła końca.

Stary Babilon
Stary Babilon wzrósł do swojej potęgi w czasach Amorytów właśnie. Amoryckiego pochodzenia był legendarny Hammurabi, który spisał słynny kodeks i spalił Mari za nieposłuszeństwo. Właśnie tej dynastii zawdzięcza się największą sławę Babilonu i Mezopotamii - gdyż niepodważalnie Hammurabi stworzył prawdziwą potęgę. W jego czasach królestwo rozciągało się od ziem Asyrii aż po południowe brzegi Sumeru. Babilon został wówczas zapamiętany jako "święte miasto", w którym każdy prawowity władca Mezopotamii musi zostać koronowany. Tą potęgę zakończył wyżej wspomniany najazd Hetytów.
W Babilonii powstał najstarszy kodeks karny - system karny (kodeks Hamurabiego). Składał się z 182 artykułów, prologu i epilogu. Regulacja prawa karnego, małżeńskiego i procesowego przebiegała w myśl Kodeksu Hamurabiego.

Kasyci
Okres: 1595 p.n.e. - 1155 p.n.e.
Krótko po upadku Babilonu władzę w Międzyrzeczu zdobył lud zwany Kasytami. Przybyli prawdopodobnie ze wschodu i dysponowali zupełnie różnym językiem, co skończyło się całkowitym szokiem kulturowym. Zmienili nazwę Babilonu na Karanduniash i zaczęli umniejszać jego znaczenie. Wybudowali sobie nową stolicę w Dur-Kurigalzu i znacznie zreorganizowali strukturę Mezopotamii. Wcześniej była ona zaledwie konfederacją miast-państw, skupionych wokół świątyń, a za czasów Kasytów państwo się zjednoczyło w jedną strukturę, przez co mogło stać się międzynarodową potęgą, odpierającą ataki Hetytów i Hurytów z Mitanni. W tych też czasach rozpoczęła wzrastać potęga Asyrii, jednak koniec Kasytów zaginął w mrokach dziejów. Nie wiemy, jak dokładnie ich władzę obalono, a zapisy z następnych trzech stuleci są szczątkowe. Po tym okresie "mrocznych wieków" na potęgę wyrasta Asyria.

Asyryjczycy
Okres: od ok. IX w. p.n.e. do 612 r.p.n.e.
Choć Asyria była ważnym graczem w Mezopotamii już od wielu wieków, jednak do prawdziwej siły wzrosła dopiero w IX w., wraz z końcem Mrocznych Wieków. Asyryjczycy zajęli pustkę, która pozostała w centrum Mezopotamii po Kasytach i zaczęli gromadzić władzę na północy regionu, w swoich wielkich stolicach, takich jak Aszur, Dur-Szarukkin (nazwanego na cześć Sargona II) i Niniwie. O ich rządach mówi się jeszcze gorzej niż o Amorytach, gdyż za tamtych rozkwitało pierwsze imperium babilońskie. Sami Asyryjczycy byli semickiego pochodzenia jak większość ludów, która podbiła na krótko ten region. Rządząc żelazną pięścią, militarystyczne imperium nie tolerowało żadnego nieposłuszeństwa. Legendarni królowie tyrani do budowy wielkich pałaców i świątyń zaciągali wiele podbitych ludów - imperium Asyrii rozciągało się od Egiptu po Azję Mniejszą, od Izraela po Elam. Ten wielki organizm jednak słabł wraz z upływem wieków i w VII w. stanął na skraju przepaści. Koalicja kilku narodów rozbiła Asyrię od środka. Lidia, Egipt, Nowa Babilonia i Media razem rozbiły tego kolosa i podzieliły się jego szczątkami. Oprawcy stali się ofiarami, a Chaldejczycy tak krwawo mścili się na swoich dawnych oprawcach, że ci całkowicie wyginęli w zaledwie dwa stulecia.

Chaldejczycy
Okres: 612 p.n.e. - 539 p.n.e.
Chaldejczycy rządzili Babilonią od upadku Asyryjczyków. Choć dla Babilonu byli ulgą i zapamiętano ich jako dobrych i uczciwych - w kontraście do Asyrii - władców, we współczesnej historiografii są opisywani źle. Jest to zapewnie spowodowane najazdem, który wspólnie z Egiptem dokonali na Izrael, odmawiający im posłuszeństwa. Egipt i Babilon podzieliły się łupami, w tym hebrajskimi elitami, wywiezionymi do słynnej niewoli babilońskiej. Pławiąc się w luksusach i bogactwie, elity Babilonu dały pokaz swojego hedonizmu, przez co Żydzi w obrzydzeniu opisywali jakim rozpustnym miastem jest stolica imperium i jako właśnie niemal synonim Sodomy i Gomory zostało to miasto zapamiętane ze względu na relację hebrajskich elit. Kres panowaniu Chaldejczyków położył perski król Cyrus, który w swojej kampanii na zachód zniszczył Babilon wkrótce po opanowaniu Medii. Ze spalonego miasta wywieziono Żydów i zwrócono im wolność, za co też ci byli Cyrusowi bardzo wdzięczni.
Z tej epoki wywodzili się tak pamiętni władcy jak Nabuchodonozor II i Nabonidus. Ten drugi był ostatnim królem Babilonu.

Od czasu zniszczenia Babilonu przez Persów, starożytna historia Mezopotamii staje się nierozerwalnie związana z Persją. Jedynym wartym wspomnienia incydentem jest przybycie Aleksandra, który w Babilonie chciał się koronować na władcę całego znanego mu świata i skąd chciał rządzić swoim przepastnym imperium. Tu też, niestety, zastała go śmierć z powodu chorób, których nabawił się podczas swoich kampanii w Indiach.

Offline KajSztof

 • Brony
 • Areopag
 • Konsul
 • ***
 • Wiadomości: 1270
 • Punkty wiedzy 31
 • Płeć: Mężczyzna
 • Gruby Wujo
Odp: Ludy Mezopotamii
« Odpowiedź #1 dnia: 28.09.2008, 22:13:59 »
Pięknie i bardzo ciekawie napisane, ale Kaj ma jedno "ale":
z powodu chorób, których nabawił się podczas swoich kampanii w Indiach.
Raczej z powodu spisku, ciemiężycy białej i marskości wątroby, którą miał od 20 roku życia. :P

Mimo to, art naprawdę wspaniały! :)

Offline Kalontas

 • Magnus Quizmagister
 • Dyktator
 • ************
 • Wiadomości: 3079
 • Punkty wiedzy 97
 • Płeć: Mężczyzna
 • Magister Mythologiae Omniae
Odp: Ludy Mezopotamii
« Odpowiedź #2 dnia: 28.09.2008, 22:18:44 »
To jest pobieżny opis kilku epok, więc "choroby z Indii" mogą bardzo wiele znaczyć. Wszyscy wiemy, co oznaczała "grypa z Filipin". :P Po prostu byłem celowo pobieżny w tym opisie.

Offline KajSztof

 • Brony
 • Areopag
 • Konsul
 • ***
 • Wiadomości: 1270
 • Punkty wiedzy 31
 • Płeć: Mężczyzna
 • Gruby Wujo
Odp: Ludy Mezopotamii
« Odpowiedź #3 dnia: 28.09.2008, 23:02:31 »
Mam nadzieję, ale alkoholizm to raczej choroba całego świata. ;D

Pitagoras23

 • Gość
Odp: Ludy Mezopotamii
« Odpowiedź #4 dnia: 29.09.2008, 08:56:12 »
Bardzo ciekawie napisane. Ja znałem tylko dwie nacje z tych, które są tutaj opisane.

Offline Liguria

 • Legionista
 • ****
 • Wiadomości: 64
 • Punkty wiedzy 9
 • Płeć: Kobieta
 • Nimfa górska
Odp: Ludy Mezopotamii
« Odpowiedź #5 dnia: 29.09.2008, 20:22:51 »
Ciekawe. Rzadko się wspomina o tych wszystkich ludach, tylko się mówi "napadli barbarzyńcy z krajów arabskich".

Offline Atlantis

 • Ascendent
 • Plebejusz
 • **
 • Wiadomości: 14
 • Punkty wiedzy 3
 • Płeć: Mężczyzna
 • Alterianin
Odp: Ludy Mezopotamii
« Odpowiedź #6 dnia: 18.11.2008, 21:42:30 »
Jeśli kolega Kalontas pozwoli to bym mógł uzupełnić informacje dotyczące Starego Babilonu. Na nowy artykuł chyba jest tego za mało.:)

Offline Kalontas

 • Magnus Quizmagister
 • Dyktator
 • ************
 • Wiadomości: 3079
 • Punkty wiedzy 97
 • Płeć: Mężczyzna
 • Magister Mythologiae Omniae
Odp: Ludy Mezopotamii
« Odpowiedź #7 dnia: 18.11.2008, 21:44:37 »
Z tym, że ten artykuł jest napisany z myślą "krótkiego streszczenia" danych na temat tych ludów głównie, więc zależy to od tego, jak długi ów proponowany dodatek jest.

Offline Atlantis

 • Ascendent
 • Plebejusz
 • **
 • Wiadomości: 14
 • Punkty wiedzy 3
 • Płeć: Mężczyzna
 • Alterianin
Odp: Ludy Mezopotamii
« Odpowiedź #8 dnia: 18.11.2008, 21:47:50 »
To może napiszę w temacie nowy artykuł tegoż działu, najwyżej jeśli zechcesz połączysz informacje.

Offline Micnie

 • Plebejusz
 • **
 • Wiadomości: 10
 • Punkty wiedzy 1
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ludy Mezopotamii
« Odpowiedź #9 dnia: 07.02.2010, 15:52:31 »
Pobieżnie zapoznałem się z artykułem i już dostrzegłem małą niejasność :) Mianowicie o społeczności sumeryjskiej można w zasadzie mówić dopiero od ok. 3000r.p.n.e. (różnie podają granicę tej daty), mianowicie okresu Dżemdet Nasr. Wcześniej możliwe jest jedynie wyróżnienie kultury Uruk i z powodu braku sposobności identyfikacji pisma piktograficznego, w zasadzie nie jest do końca możliwe stwierdzenie, czy ta kultura została faktycznie wytworzona przez Sumerów :) Badania archeologiczne zabytków z tego okresu opierają się głównie na datowaniu rzeczy materialnych, takich jak ceramika, narzędzia. Natomiast źródła pisane, jakim są niewątpliwie piktogramy, nie przynoszą nam informacji o tożsamości tego społeczeństwa.

Zatem Sumerów powinno się datować od okresu Dżemdet Nasr :)

Jutro egzamin, po nim zapoznam się dokładniej z tym wpisem.

P.S. Wybaczcie odświeżenie tego tematu. Nie kamieniujcie :)

Offline Kalontas

 • Magnus Quizmagister
 • Dyktator
 • ************
 • Wiadomości: 3079
 • Punkty wiedzy 97
 • Płeć: Mężczyzna
 • Magister Mythologiae Omniae
Odp: Ludy Mezopotamii
« Odpowiedź #10 dnia: 07.02.2010, 22:37:35 »
To jest artykuł, w nich można odpowiadać "do woli".

Trudno mi teraz powiedzieć o czym myślałem pisząc to, ale sądzę że ponieważ to niejasność, uznałem że mogę ją zinterpretować po swojemu - bo nie ma pewności w żadną stronę.

Offline Micnie

 • Plebejusz
 • **
 • Wiadomości: 10
 • Punkty wiedzy 1
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ludy Mezopotamii
« Odpowiedź #11 dnia: 08.02.2010, 13:17:01 »
Zgadzam się, że nie ma pewności w żadną stronę, dlatego bynajmniej ja osobiście jestem ostrożny w tym względzie. Wszakże nie wiadomo nic o pochodzeniu Sumerów, pomimo różnych teorii. Faktem przemawiającym za ich autochtonicznym pochodzeniu z pewnością jest ciągłość kulturowa tych terenów, jednakże wiadomością podważającą jest ich język, który w stosunku do wszystkich znanych z okolic pozostaje izolowany. Niejako Jan Braun, o ile dobrze pamiętam, porównywał go do grupy języków tybetańsko-birmańskich, jednakże przyznam się, że nie czytałem jeszcze tej pracy.

Z powodu właśnie tych jasności apelowałbym, aby jednak okres Sumerów datować od Dżemdet Nasr, gdyż dopiero od tego momentu można jednoznacznie określić, kto te tereny zamieszkiwał :)

Offline Kalontas

 • Magnus Quizmagister
 • Dyktator
 • ************
 • Wiadomości: 3079
 • Punkty wiedzy 97
 • Płeć: Mężczyzna
 • Magister Mythologiae Omniae
Odp: Ludy Mezopotamii
« Odpowiedź #12 dnia: 08.02.2010, 13:49:29 »
Z pewnością się zastanawiam nad tym co kolega proponuje, ale chciałbym zobaczyć jeszcze jakieś głosy za tym. Tak dla pewności.

Jakieś pomysły skąd mogli się wziąć Sumerowie, jeśli nie byli bezpośrednimi potomkami mieszkańców tamtych ziem sprzed dziesiątków tysięcy lat?

Offline Micnie

 • Plebejusz
 • **
 • Wiadomości: 10
 • Punkty wiedzy 1
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ludy Mezopotamii
« Odpowiedź #13 dnia: 08.02.2010, 14:22:55 »
Przeróżne teorie są na ten temat. Na klp jest to ładnie skumulowane:

http://sumerowie.klp.pl/a-6143.html

Aczkolwiek co do "dowodów", można mieć pewne wątpliwości. Np. odnośnie dojenia krów, to nie do końca można być pewnym, czy Sumerowie faktycznie doili je od tyłu, jak to jest przedstawiane na ich malowidłach. Bardzo prawdopodobna jest ewentualność, iż nie do końca Sumerowie potrafili oddać perspektywę. Po za tym elementarny błąd-właśnie w Mongolii ludność do tej pory zresztą doi krowy od tyłu :) Ponadto praca pana Brauna w środowisku sumerologów nie jest przyjmowana z entuzjazmem, odwołując się do pana Arkadiusza Sołtysiaka. Cóż, sam sumerologiem zawodowym nie jestem, zatem pozostaje mi uwierzyć na słowo. Przybliżone zbieżności leksykalne można znaleźć w każdej parze języków i niczego to nie dowodzi, a już na pewno wspólnego pochodzenia.

Z kolei Samuel Kramer twierdzi, że Sumerowie są po prostu plemieniem koczowniczym, który podbił autonomiczną ludność, przejął ich kulturę, wierzenia. Jak sam dowodzi, legendy o Lugal-bandzie, Gilgameszu i o innych królach mają być podobno mitami typowymi dla koczowniczych i barbarzyńskich plemion, podbijającymi wyższe cywilizacje. Ponadto warto nadmienić, że same nazwy sumeryjskich miast nie są w ich języku.

Wiążąc pewne fakty, osobiście najbardziej do mnie przemawia wizja przybycia Sumerów z płaskowyżu Irańskiego.

Offline Kalontas

 • Magnus Quizmagister
 • Dyktator
 • ************
 • Wiadomości: 3079
 • Punkty wiedzy 97
 • Płeć: Mężczyzna
 • Magister Mythologiae Omniae
Odp: Ludy Mezopotamii
« Odpowiedź #14 dnia: 10.02.2010, 14:43:55 »
Tu się pojawia problem - co to jest naprawdę "autochton"? Bo każdy lud musiał kiedyś skądś przybyć, żaden bóg ich tam po prostu nie osadził. Ci co tam byli przed Sumerami też musieli kiedyś tam się osiedlić... W porównaniu z naszą wiedzą archeologiczną (która zaczyna się od Sumerów, a przechodzi przez wszystkich późniejszych koczowników, którzy okupowali Mezopotamię) można chyba Sumerów określić względnie rdzenną ludnością.

Offline Micnie

 • Plebejusz
 • **
 • Wiadomości: 10
 • Punkty wiedzy 1
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ludy Mezopotamii
« Odpowiedź #15 dnia: 10.02.2010, 19:27:41 »
Po części masz rację, a po części niestety nie. Pierwsze osady rolnicze można spotkać już w neolicie, zaś wśród najstarszych kultur ceramicznych (wskaźnika, który pozwala określić rozwój danych społeczności neolitycznych) występujących na terenie Mezopotamii można wyróżnić co najmniej parę na przestrzeni historycznej. W I połowie VI tysiąclecia, czyli ok. 2 tysiące lat przed Sumerami, można wyróżnić:
- północno-wschodnia Mezopotamia- kulturę Hassuna;
- północno-zachodnia Mezopotamia- kultura Amuk;
- przedgórza i obszar Zagrosu- kultura Dżarmo.

Przy czym należy zaznaczyć fakt, że źródła archeologiczne sięgają już paleolitu na terenie Żyznego Półksiężyca. W aspekcie Mezopotamii należy, a wręcz trzeba, wymienić stanowisko archeologiczne w południowomezopotamskim Eridu, przez który przebiegał jeden z główniejszych szlaków handlu obsydianem, wydobywanym w leżącym nad jeziorem Wan armeńskim ośrodku Nimrud Dag.

W II połowie VI tysiąclecia pojawiła się kultura Halaf, wypierając kulturę Hassuna (północna Mezopotamia). W środkowej Mezopotamii zaś kultura Samarra wniknęła w południowe tereny hassuńskie, zarazem przejęła obszary zanikającej kultury Dżarmo.

Tak możemy ciągnąć, aż do pojawienia się Sumerów. Po "drodze" niejako można wyróżnić z bardziej znaczących kultur ceramicznych dla obszaru objętym naszym zainteresowaniem:
-neolityczna kultura Ubaid (V tysiąclecie p.n.e., południowa Mezopotamia) ok 5000-3700, 3800 r.p.n.e. ;
-kultura Uruk (ok 3700-3100r.p.n.e.).
Niektórzy początki bytności Sumerów na tych terenach datują od okresu Uruk, jednakże tkwi ona mocno korzeniami w tradycjach ubaidzkich. Mając to na uwadze można, aczkolwiek nie do końca prawidłowo, można początków sumeryjskich szukać już w czasach neolitycznych. Pewność można mieć jedynie fakt, iż dopiero od okresu Dżemdet Nasr, co już wcześniej pisałem, możemy być pewni bytności Sumerów na tym obszarze.

Niejako biorąc pod uwagę zasięg kultury ubaidzkiej, która to sięgała aż po obszary Anatolii, można być niemalże pewnym, że językowo grupy te grupy ludności jeżeli nie były spokrewnione, to z pewnością korzystały by ze swoich cech. Natomiast wiemy, iż język sumeryjski był izolowany i kompletnie niepodobny do żadnego mezopotamskiego. Dlatego to może wykluczać, iż byli oni w jakikolwiek spokrewnieni z kultury wcześniej zamieszkującymi te tereny.

Co do określania "autochtonów"-w zasadzie ciężko ten termin zastosować do terenu Mezopotamii, gdyż był to obszar stosunkowo dynamiczny pod względem przemieszczania się ludności. Przyczyny można zapewne szukać w jej "ogólnodostępności", jak i wyjątkowo żyznych terenów. Inaczej rzecz ma się np. do Egipcjan, gdzie ich autochtoniczność jest niezaprzeczalna, wszakże tak ciągłość kulturowa jest bardziej jednostajna, niż ta na terenie tzw. "Żyznego Półksiężyca".

Offline Kalontas

 • Magnus Quizmagister
 • Dyktator
 • ************
 • Wiadomości: 3079
 • Punkty wiedzy 97
 • Płeć: Mężczyzna
 • Magister Mythologiae Omniae
Odp: Ludy Mezopotamii
« Odpowiedź #16 dnia: 11.02.2010, 20:42:43 »
Dobra, przyznaję, jeśli sam to wszystko wiesz, to naprawdę słów mi brak. Może postarasz się o własny artykuł o tych presumeryjskich kulturach?

Offline Micnie

 • Plebejusz
 • **
 • Wiadomości: 10
 • Punkty wiedzy 1
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ludy Mezopotamii
« Odpowiedź #17 dnia: 12.02.2010, 09:47:05 »
Muszę się przyznać, że ogólny zarys historii Mezopotamii znam, ale czasami jestem zmuszony sięgnąć do źródeł o bardziej szczegółowe informacje. Co do artykułu, to od dłuższego czasu się nastawiam na to, ale najpierw wolałbym poczytać trochę więcej na temat kultur presumeryjskich, aby zweryfikować dane :) Póki co, opieram się na jednym źródle, jakim jest książka Marii Jaczynowskiej, Marka Stępnia i Danuty Musiał "Historia Starożytna". Z tego co zdążyłem bardziej obszerne informacje zawiera książka "Historia Starożytności" Adama Ziółkowskiego, ale jeszcze jej nie czytałem.

Co do artykułów, aktualnie przymierzam się do zestawienia porównawczego mitologii sumeryjskiej i akadyjskiej tłumaczenia Krystyny Szarzyńskiej, do tych zinterpretowanych i przetłumaczonych przez Sitchina. Mam zamiar także zawrzeć w nim całą historię mitów mezopotamskich, od Sumerów zaczynając, na Biblii kończąc :) Dział jest naprawdę fascynujący, biorąc pod uwagę wpływy, jakie najstarsza cywilizacja mezopotamska wywarła na wszelkie inne kultury, nie wyłączając współczesnego chrześcijaństwa.

Swerad

 • Gość
Odp: Ludy Mezopotamii
« Odpowiedź #18 dnia: 24.09.2015, 13:25:05 »
Witam,

Mam dwie uwagi odnośnie treści artykułu oraz późniejszych komentarzy. Wklejam linki do artykułów, w których podane są źródła.
1. Kodeks Hammurabiego nie był najstarszym zbiorem praw ani na świecie ani nawet w Mezopotamii.
http://www.starozytnysumer.pl/podstrony/prawo.html

2. Sumerowie współtworzyli kulturę Uruk, ale nie ma pewności czy od początku, zatem można o ich obecności w Mezopotami mówić w kontekście IV tys. p.n.e.
http://www.starozytnysumer.pl/podstrony/podstrony-historia/okres_uruk.html


Offline Martyszka17

 • Plebejusz
 • **
 • Wiadomości: 2
 • Punkty wiedzy 0
 • Płeć: Kobieta
Odp: Ludy Mezopotamii
« Odpowiedź #19 dnia: 24.06.2022, 11:36:22 »
Mega zestawienie! wszystko w jednym miejscu :) Dzięki :)

 

W szybkiej odpowiedzi możesz użyć kodów BBC i uśmieszków tak jak przy normalnej odpowiedzi.

Nazwa: Email:
Weryfikacja:
Wpisz litery widoczne na obrazku
Posłuchaj liter / Prośba o inny obrazek
Wpisz litery widoczne na obrazku:
Stolica Polski (napisz malymi literami bez polskich znakow):
Najdluzsza rzeka Polski (napisz malymi literami bez polskich znakow):
Napisz literami ile to jest szesc odjac zero (napisz malymi literami):
Napisz literami ile to jest szesc odjac trzy (napisz malymi literami):
Napisz literami ile to jest szesc odjac cztery (napisz malymi literami):

Zamknięcie serwisu Z powodu bardzo małej aktywności utrzymującej się od dłuższego czasu serwis Archeos.pl zostanie zamknięty. Z końcem marca wyłączone zostanie forum, a z końcem maja - to jest: 31 maja 2023 roku - wyłączony zostanie cały serwis. Dziękujemy wszystkim, którzy tworzyli razem z nami ten serwis od 2008 roku. Więcej informacji można znaleźć tutaj