Pełny dostęp do zasobów serwisu
Niezarejestrowni goście mają pełny dostęp do zasobów serwisu. Mogą pisać komentarze, posty na forum, pobierać wszystkie zamieszczone w serwisie pliki i załączniki do wiadomości na forum. Zapraszamy!

Ankieta

Współprowadząca?

Oczywiście!
4 (36.4%)
A po kiego grzyba?
3 (27.3%)
Wszystko mi jedno
4 (36.4%)

Głosów w sumie: 9

Głosowanie skończone: 14.10.2008, 15:46:24

Autor Wątek: Zmiany w XI Edycji  (Przeczytany 26219 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Pitagoras23

• Gość
Odp: Zmiany w XI Edycji
« Odpowiedź #20 dnia: 01.10.2008, 17:09:59 »
Sorry za błędy, ale w kwestiach religii to jestem z nimi "na bakier", dlatego robię takie błędy i uważam, żeby podobnych nie robić to warto by zrezygnować z tego, chociaż to tylko moja opinia.

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
  • Magister Mythologiae Omniae
« Odpowiedź #21 dnia: 01.10.2008, 17:13:38 »
Zrezygnować z kategorii dotyczącej trzech wielkich religii, bo jeden człowiek nie umie wymówić ich nazw? To nie jest rzeczowy argument.

A alergiczna reakcja na sam dźwięk słowa "chrześcijaństwo" to już nie jest ateizm. To już jest antyteizm, czyli wrogość wobec religii, nietolerancja ludzi, którzy wierzą, co jest równie szkodliwe jak fundamentalizm chrześcijański, czy islamski. Proszę nie uskuteczniać tu takich poglądów.

Pitagoras23

• Gość
« Odpowiedź #22 dnia: 01.10.2008, 17:18:54 »
O przepraszam nie powiedziałem tego, że nie umiem wymówić. Napisałem, że jest to tylko moja opinia, z której jednoznacznie nie wynika, iż kategorycznie żądam likwidacji, bo nie jestem upoważniony do tych zmian. Nie wiadomo, jak ustosunkują się do tego inni. Jeżeli pomysł przejdzie wszystko będzie w porządku.

A co do poglądów to proszę mi również nie zarzucać mi głoszenia nie wiadomo jakich poglądów. Ja jestem tolerancyjny i szanuję ludzi, którzy wierzą i nie zarzucam im w żaden sposób tego, co robią i jak robią.

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #23 dnia: 01.10.2008, 17:50:58 »
Nie zarzucam tobie. Mówię ogólnie o innych poglądach, które wyszły w tym temacie.
A twoja wypowiedź wyglądała w skrócie tak: "te nazwy są trudne, dlatego może je ktoś pomylić i ktoś może się obrazić, więc tego nie róbmy".

Dość dyskusji nie na temat. Albo piszemy na temat, albo wcale.

Pitagoras23

• Gość
« Odpowiedź #24 dnia: 01.10.2008, 17:55:17 »
Ostatnia wiadomość z mojej strony w tej kwestii. Ostatnio może jakoś wyrażam się niejasno, ale myślę teraz, że wszystko zostało wyjaśnione.

Offline ziemek8

• Administrator
  • Prokonsul
  • Punkty wiedzy 27
  • Magnus Administratorus Rex
« Odpowiedź #25 dnia: 01.10.2008, 21:52:58 »
...
"... i ktoś może się obrazić..."
...
To wcale nie jest głupi argument, chyba nie muszę mówić dlaczego.

Może Kalontas sprecyzuj o czym dokładnie będzie ta "mitologia judeochrześcijańska"?
Nie będziesz przecież pytał o Jezusa i jego życie, czy może się mylę? Jak będzie z Mahometem?

Offline She

• Najpiękniejsza.
  • Kwestor
  • Punkty wiedzy 7
« Odpowiedź #26 dnia: 01.10.2008, 21:59:35 »
Może pytanie w stylu:
"Kto, wymieniony w Biblii, umarł dwa razy?".
A co do: "ktoś może się obrazić", niech ktoś nabierze dystansu do siebie, albo zaciśnie beret na oczy.

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #27 dnia: 01.10.2008, 22:23:33 »
Będę traktował postaci z Biblii, czy Koranu generalnie na równi z tymi z innych mitologii, jednak potrzebne będzie zachowanie odpowiedniego dystansu, zważywszy na fakt, że te trzy religie są żywe. Wychowałem się w chrześcijańskim otoczeniu, mam żydowskie korzenie i mam przyjaciela muzułmanina. Wiem, co może wyznawców tych trzech religii urazić.

Może się pojawić pytanie np. "Kogo miał ożywić Chrystus po kilku dniach od jego śmierci?" (Łazarz) "W jakim mieście Mahomet wniebowstąpił?" (Jerozolima) "Na jakiej górze Mojżesz dostał tablice z XII przykazaniami?" (Synaj)
Czy forma zadania tych pytań kogoś uraziła?

Offline KajSztof

• Brony
  • Areopag
  • Konsul
  • Punkty wiedzy 31
  • Gruby Wujo
« Odpowiedź #28 dnia: 01.10.2008, 22:25:17 »
Oczywiście, że nie. ;) Przynajmniej mnie. :P

Offline ziemek8

• Administrator
  • Prokonsul
  • Punkty wiedzy 27
  • Magnus Administratorus Rex
« Odpowiedź #29 dnia: 01.10.2008, 22:31:05 »
...te trzy religie są żywe.
...
No właśnie i to jest największy problem.
Oczywiście jest to tylko moje zdanie i akceptuje inne opinie, ale ja jestem negatywnie do tego nastawiony.

Offline KajSztof

• Brony
  • Areopag
  • Konsul
  • Punkty wiedzy 31
  • Gruby Wujo
« Odpowiedź #30 dnia: 01.10.2008, 22:44:32 »
Fakt faktem, że trochę dziwnie będzie mówić o żywych religiach w Quizie mitologicznym. :-X

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #31 dnia: 01.10.2008, 22:46:24 »
Żywe religie też mają swoją mitologię.

Offline KajSztof

• Brony
  • Areopag
  • Konsul
  • Punkty wiedzy 31
  • Gruby Wujo
« Odpowiedź #32 dnia: 01.10.2008, 23:35:52 »
Cóż... Można tak nazwać np. Eden, który jako miejsce istniał, ale nie tak jak zostało to opisane w Starym Testamencie.

Pitagoras23

• Gość
« Odpowiedź #33 dnia: 02.10.2008, 17:53:24 »
Fakt faktem, że trochę dziwnie będzie mówić o żywych religiach w Quizie mitologicznym. :-X

Dla mnie mitologia nie powinna wykraczać poza Grecję i Rzym, bo to z tymi dwoma państwami się kojarzy. Gdy dodano by inne kategorie pytań, jakie były w X edycji, to trzeba by zmienić nazwę lub nawet dział.

Może się pojawić pytanie np. "Kogo miał ożywić Chrystus po kilku dniach od jego śmierci?" (Łazarz) "W jakim mieście Mahomet wniebowstąpił?" (Jerozolima) "Na jakiej górze Mojżesz dostał tablice z XII przykazaniami?" (Synaj)

Takie i podobne pytania to są bardziej pytaniami historycznymi, które moim zdaniem nic nie mają związanego z religią w pełnym tego słowa znaczeniu.

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #34 dnia: 02.10.2008, 21:17:26 »
Pitagoras, jak możesz w ogóle twierdzić, że Egipt, czy Aztekowie nie mają mitologii? Gdyby mitologia była tylko grecka, nie trzeba by dodawać do tego przymiotnika "grecka".

Nie uważasz chyba, że za historię można uznać fakty, o których donosi nam jedynie jedno źródło? Wiara w istnienie tych postaci to kwestia wiary, nie ma dowodów na ich istnienie, więc nie można ich oficjalnie uznawać za historię, chociaż i tak historycy robią obecnie ukłon w kierunku Chrześcijaństwa uznając Chrystusa za postać w pełni historyczną. Nie mówią, że nią nie jest, ja sam w to wierzę, jednak nie możemy tego w świetle dowodów naukowych za historię uznać.
A już na pewno do historii nie należą takie cuda, jak wniebowstąpienie Mahometa, czy ożywienie Łazarza, które jako rzeczy paranormalne będą naukowo zaprzeczane.

Offline She

• Najpiękniejsza.
  • Kwestor
  • Punkty wiedzy 7
« Odpowiedź #35 dnia: 02.10.2008, 21:55:20 »
Kalontas: Bo Chrystus byl, nawet Tacyt o nim pisze. Tylko dla jednych byl swirem, dla innych Mesjaszem. ;d

Pitagoras23

• Gość
« Odpowiedź #36 dnia: 03.10.2008, 18:51:24 »
Ja go traktuję tylko jako postać historyczną, nie religijną, ale to inna para kaloszy.
Wracając do mitologii, to podałem tylko te dwa przykłady, ale w szerszym znaczeniu nie pomijam Egiptu. A jeśli chodzi o Azteków czy Majów to troszkę za mało, moim zdaniem, wydarzeń i czasu, żeby uznać to za mitologię. Każdy ma zupełnie inne podejście do wielu spraw.

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #37 dnia: 03.10.2008, 18:58:07 »
Sądząc po wybuchu reakcji, nie wprowadzenie tej kategorii jest bardzo możliwe, chociaż będę robił wszystko by was przekonać.

Historia, owszem, musi być długa, żeby zasłużyć na materiał. Jednak mitologia musi przede wszystkim ciekawa i oryginalna, a takie mitologie ludów amerindiańskich z pewnością są, ze względu na ich odmienność od tego, do czego przywykli Europejczycy. Poza tym, Majowie i Aztekowie rozwijali cywilizację i mitologię od ok. 500 r.n.e. do aż 1500 r., czyli przez podobny okres co Rzymianie.

Pitagoras23

• Gość
« Odpowiedź #38 dnia: 03.10.2008, 19:03:43 »
Owszem tak, ale nawet naukowcy, których prace czytałem, nie nazywali osiągnięć Azteków czy Majów mitologią, a jedynie rozwojem cywilizacji.

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #39 dnia: 03.10.2008, 19:31:40 »
To złe prace czytałeś. Źródło którego nie lubię, ale najczęściej powoływane w internecie - http://en.wikipedia.org/wiki/Aztec_mythology albo http://en.wikipedia.org/wiki/Maya_mythology . Każda religia ma swoją mitologię, bogatą albo biedną, ale zawsze.

A rozwój cywilizacji tak samo ma każda cywilizacja, jak każda religia ma mitologię.

Pliki Cookie
Używamy plików Cookie, aby ułatwiać korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych i reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Rozumiem