Pełny dostęp do zasobów serwisu
Niezarejestrowni goście mają pełny dostęp do zasobów serwisu. Mogą pisać komentarze, posty na forum, pobierać wszystkie zamieszczone w serwisie pliki i załączniki do wiadomości na forum. Zapraszamy!

Autor Wątek: Echidna i Herakles  (Przeczytany 9858 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Drizzt

• Symonides
  • Areopag
  • Edyl
  • Punkty wiedzy 4
  • Prokop - Agora ;]
Echidna i Herakles
« dnia: 17.11.2008, 18:10:59 »
      Kiedyś Grecy z nad Morza Czarnego byli przekonani, że w Scytii żyła Matka wszystkich potworów, Echidna. Według ich opowieści, gdy Herakles uprowadzając woły Geryona odwiedził Scytię która była całkiem wyludniona. Podróż go zmęczyła, więc położył się i zasnął.
      Gdy spał jego konie znikły. Gdy się obudził i zauważył że jego konie zniknęły, zaczął poszukiwania. Szukał i szukał, aż dotarł do kraju zwanego Hylaja. W poszukiwaniu koni wszedł do jaskini w której znalazł Echidnę. Spytał ją, czy nie wie gdzie są jego konie. Ta odpowiedziała, że ona je ma, ale nie odda ich póki Herakles nie spędzi z nią nocy. Heros zgodził się, lecz Echidna zwlekała z oddaniem mu koni, bo pragnęła go zatrzymać dla siebie na jak najdłuższy czas. Wreszcie któregoś dnia oddała mu jego konie, i gdy odchodził oświadczyła że ma z nim 3 synów.
      Spytała go co ma z nimi zrobić jak dorosną, odesłać czy osiedlić w pustej Scytii. Herakles zostawił jej swój łuk i złoty pas. Powiedział także, żeby osiedliła na Scytii tego kto będzie umiał posługiwać się jego łukiem i pasem. Gdy dorośli nadał im imiona - Agatyrsos, Gelonos i Skytes. Jedynie Skytes potrafił posługiwać się łukiem i pasem swego ojca Heraklesa, więc został wysłany do Scytii, i został jej pierwszym Królem.
      Od tamtej pory wszyscy królowie Scytii noszą czarę u pasów. O dwóch pozostałych synach, Agatyrsosie i Gelonosie nikt już nie słyszał.

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 97
  • Magister Mythologiae Omniae
Odp: Echidna i Herakles
« Odpowiedź #1 dnia: 17.11.2008, 18:42:00 »
Dziwny mit, musi być jakiś lokalny, gdyż w klasycznych przekazach nie pamiętam nigdy spotkania Echidny i Heraklesa, a już zwłaszcza na tym polu. ;)

Drobne poprawki ortograficzne i słownictwa (odbyć stosunek? lepiej brzmi "spędzi z nią noc") i pójdzie.

Offline Drizzt

• Symonides
  • Areopag
  • Edyl
  • Punkty wiedzy 4
  • Prokop - Agora ;]
« Odpowiedź #2 dnia: 17.11.2008, 19:06:25 »
Ale cóż... nie powiesz że to na 100% jest wyssane z palca? Może jest tu ziarno prawdy?
Cóż, nie mogę już poprawiać, ale jakiś mod (albo sam Ziemek, wraz z komentarzem) wstawi poprawki). Ja mam takie problemy, ale od tego jest forum, aby się dowiedzieć jak to jest poprawnie. :)

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 97
« Odpowiedź #3 dnia: 17.11.2008, 19:26:16 »
Błędy to ja już (mod :P) poprawiłem. Nie mówię, że jest wyssane z palca, ale nigdy wcześniej niespotkana przeze mnie wersja. Poszukam jeszcze czegoś na ten temat.

Pitagoras23

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: 17.11.2008, 19:43:19 »
Echidna, jako ważna postać w mitologii, jest przez nią pomijana. Dlatego nie można znaleźć dużo informacji. A skąd Drizzt masz w ogóle tę informację?

Offline Drizzt

• Symonides
  • Areopag
  • Edyl
  • Punkty wiedzy 4
  • Prokop - Agora ;]
« Odpowiedź #5 dnia: 17.11.2008, 21:21:26 »
Wiem że wiele opowieści chodzi po Wikipedii, ale nie wszystkie muszą być prawdziwe prawda? Mogą tam być prawdziwe informacje, prawda?

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 97
« Odpowiedź #6 dnia: 17.11.2008, 21:26:46 »
Mogą być prawdziwe, ale aby były muszą mieć podane dobre źródła. Jeśli to jest w całości Wiki, czy były tam podane źródła?

Offline Drizzt

• Symonides
  • Areopag
  • Edyl
  • Punkty wiedzy 4
  • Prokop - Agora ;]
« Odpowiedź #7 dnia: 17.11.2008, 23:26:40 »
"Według ich opowieści, przekazanej przez Herodota [IV 7], gdy Herakles uprowadził woły Geriona, odwiedził także Scytię, kraj wtedy wciąż bezludny. "
Jest takie coś... czyli jest jakieś coś... :)

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 97
« Odpowiedź #8 dnia: 18.11.2008, 00:00:37 »
Cóż, rzeczywiście u Herodota takie informacje się pojawiają. Pewnie nigdy nie zwróciłem na to uwagi, bo i Herodot jakoś mnie nigdy specjalnie nie pasjonował, ale wygląda na to, że odkopałeś prawdziwego rodzynka. ;)

Offline Drizzt

• Symonides
  • Areopag
  • Edyl
  • Punkty wiedzy 4
  • Prokop - Agora ;]
« Odpowiedź #9 dnia: 18.11.2008, 15:06:53 »
W czekoladzie? xD
Cóż, trafiło się ślepej kurze ziarno... metaforycznie i dosłownie. xD

Offline She

• Najpiękniejsza.
  • Kwestor
  • Punkty wiedzy 7
« Odpowiedź #10 dnia: 18.11.2008, 15:31:36 »
Gdzie dosłownie?
Pozatym mówi się "dosŁownie i w przenośni". ;d

W szybkiej odpowiedzi możesz użyć kodów BBC i uśmieszków tak jak przy normalnej odpowiedzi.

Nazwa: Email:
Weryfikacja:
Wpisz litery widoczne na obrazku
Posłuchaj liter / Prośba o inny obrazek
Wpisz litery widoczne na obrazku:
Napisz literami ile to jest trzy dodac siedem (napisz malymi literami bez polskich znakow):
Napisz literami ile to jest trzy dodac trzy(napisz malymi literami bez polskich znakow):
Napisz literami ile to jest szesc odjac zero (napisz malymi literami):
Napisz literami ile to jest szesc odjac trzy (napisz malymi literami):
Napisz literami ile to jest szesc odjac cztery (napisz malymi literami):

Pliki Cookie
Używamy plików Cookie, aby ułatwiać korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych i reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Rozumiem