Pełny dostęp do zasobów serwisu
Niezarejestrowni goście mają pełny dostęp do zasobów serwisu. Mogą pisać komentarze, posty na forum, pobierać wszystkie zamieszczone w serwisie pliki i załączniki do wiadomości na forum. Zapraszamy!
Dlaczego tu jest reklama?

Autor Wątek: Ciekawostki  (Przeczytany 8828 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Drizzt

• Symonides
  • Areopag
  • Edyl
  • Punkty wiedzy 4
  • Prokop - Agora ;]
Ciekawostki
« dnia: 21.11.2008, 17:49:26 »
Jak znacie jakieś ciekawostki o wikingach, zamieszczajcie tutaj. Znalazłem parę, oto one:

1. Według niektórych kronik i roczników klasztornych oraz sag z XIII w. Wikingowie mieli jakoby swoim jeńcom wycinać na plecach znak orła, lub czasami rozcinać im plecy, rozchylać żebra po czym wyciągać płuca aby przypominały orle skrzydła.

2. Ilość grzebieni znajdywana w grobowcach wikingów wskazuje, że bardzo dbali o włosy. Znajdywane są różnorakie grzebienie i często bardzo pięknie zdobione.

3. Istnieje hipoteza, iż Leif, syn Eryka Rudego, dopłynął nawet do Zatoki Meksykańskiej i że właśnie dlatego w sadze pojawia się wzmianka o uprawie winorośli.

4. Profesjonalne badania marynistyczne wykazały, że okręty wikingów o budowie klinkierowej wyginały się, dopasowując kształt stępki do fal, natomiast samo poszycie klinkierowe (zachodzące na siebie deski od których zaczynano budowę statku) wytwarzało pewien rodzaj zawirowań wodnych poprawiający możliwości rozwijania maksymalnych prędkości na morzu).

5. Według sag oraz kronik Wikingowie najbardziej bali się Indian - Skrewlingów oraz... słowiańskich piratów Bałtyku - chąśników.

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
  • Magister Mythologiae Omniae
Odp: Ciekawostki
« Odpowiedź #1 dnia: 21.11.2008, 18:48:30 »
Gdzie ty przeczytałeś, że Leif dotarł do Zatoki Meksykańskiej?

Pozostałe rzeczy nawet ciekawe.

Offline Drizzt

• Symonides
  • Areopag
  • Edyl
  • Punkty wiedzy 4
  • Prokop - Agora ;]
« Odpowiedź #2 dnia: 21.11.2008, 19:24:16 »
Już za puźno... wyczyściłem historię (CCleaner działa ^^) i nie mogę ci powiedzieć... ale to są ciekawostki, nie muszą być prawdziwe...

Ciekawostką kolejną jest to, że o Wikingach mówiło się: Brodacze o wielkich rogach, czy jakoś tak,a żadnych hełmów (ani czaszek ^^") z rogami nie znaleziono... to wymysły. :)

Tak więc i to, że Leif dotarł do zatoki Meksykańskiej, może być ściemą... ale cóż... po to to jest, aby sprawdzać to, bo komuś się to może przydać.  :P

Edit:
Znalazłem coś
Cytat: wiki
Sagi wspominają, że mężczyzna imieniem Tyrkir, Niemiec, znalazł w nowym kraju winogrona. Dlatego też Leif nazwał go Vinland. W drodze powrotnej Leif uratował normańskich rozbitków, którzy nazwali go Leifem Szczęśliwym.

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
  • Magister Mythologiae Omniae
« Odpowiedź #3 dnia: 21.11.2008, 19:30:41 »
Winogrona mógł równie dobrze znaleźć na Labradorze. Ja personalnie nie sądzę, by dotarł on dużo poza Nową Funlandię (jeśli w ogóle).

Offline KajSztof

• Brony
  • Areopag
  • Konsul
  • Punkty wiedzy 31
  • Gruby Wujo
« Odpowiedź #4 dnia: 21.11.2008, 22:04:17 »
żadnych hełmów (ani czaszek ^^") z rogami nie znaleziono... to wymysły. :)
Już o tym kiedyś wspomniałem wspomniałem. :P

Jako ciekawostkę dodam, że ulubionym sportem wikingów były... walki koni.

Petros

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: 22.11.2008, 15:31:31 »
Wikingowie na pewno dotarli do Półwyspu Labrador, ponieważ znaleziono tam ślady budownictwa wikińskiego, a mapy z tamtego okresu również zakładają istnienie tego lądu. Zgadzam się natomiast co do tego, że nie dopłynęli do Zatoki Meksykańskiej.

Offline Thor

• Bóg grzmotów
  • Senator
  • Punkty wiedzy 11
  • Þórr
« Odpowiedź #6 dnia: 21.03.2009, 23:07:14 »
2. Ilość grzebieni znajdywana w grobowcach wikingów wskazuje, że bardzo dbali o włosy. Znajdywane są różnorakie grzebienie i często bardzo pięknie zdobione.

Ja bym raczej stawiał na brody.

W szybkiej odpowiedzi możesz użyć kodów BBC i uśmieszków tak jak przy normalnej odpowiedzi.

Nazwa: Email:
Weryfikacja:
Wpisz litery widoczne na obrazku
Posłuchaj liter / Prośba o inny obrazek
Wpisz litery widoczne na obrazku:
Napisz literami ile to jest trzy dodac szesc(napisz malymi literami bez polskich znakow):
Jaka jest najdluzsza rzeka polski (napisz malymi literami bez polskich znakow):
Napisz literami ile to jest szesc odjac dwa (napisz malymi literami):

Pliki Cookie
Używamy plików Cookie, aby ułatwiać korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych i reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Rozumiem