Główne cywilizacje > Historia

Okres największych sukcesów

(1/6) > >>

Kalontas:
Który z okresów historii Rzymu był waszym zdaniem okresem zwieńczonym największą ilością sukcesów? Czasy królestwa, kiedy to Rzym dopiero wzrastał w siłę, czasy republiki, kiedy to imperium najbardziej się rozrosło, czasy Pax Romana, kiedy to Rzymianie próbowali za wszelką cenę utrzymywać swoje ogromne zdobycze, czy może czasy barbarzyńskich najazdów, kiedy to imperium legło w gruzach?

Ostatni okres trudno nazwać sukcesem. Moim zdaniem najlepszym okresem dla Rzymu była Republika. Nie tylko władza nie leżała w rękach jednego - omylnego - człowieka, ale także Imperium Romanum najbardziej się rozrosło i żyło w miarę najstabilniej. Kres temu okresowi położył - paradoksalnie - największy wódz Republiki Rzymskiej, Gajusz Juliusz Cezar, który swoimi zapędami imperatorskimi wywołał wojnę domową, która ostatnie instytucje Republiki obróciła w perzynę.

She:
Republika!

Kalontas:
Mogłaby koleżanka podzielić się trochę bardziej rozbudowaną opinią. ;]

Atlantis:
Republika! A składa się na to przede wszystkim fakt, iż Rzym prowadził politykę poszanowania tradycji ziem podbitych, na co oczywiście składała się doskonale zorganizowana armia, gdzie panowała dyscyplina! Dyscyplina raz jeszcze :) jest ważna! :P
Nadmienić warto, że najwyższą władzą w Republice Rzymskiej był lud, gdzie wypowiadał się w zgromadzeniach - co jest bardzo istotne.

Kalontas:
Czy dyscyplina ma taką ważną rolę dla państwa? Raczej bym powiedział, że dla samej armii, ale państwo to nie tylko armia (choć blisko temu było dość militarnemu Rzymowi). I rzeczywiście, chyba najbardziej przyczyniła się do sukcesu Republiki tolerancja.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Odpowiedz

Idź do wersji pełnej