Inne cywilizacje > Aztekowie

Ofiary z ludzi

(1/7) > >>

Kalontas:
Jak wszyscy zapewne wiemy, powszechne wśród Azteków było składanie bogom ofiar z ludzi. Zakorzenione to było głęboko w ich religii, gdzie ludzka krew była pokarmem bogów i jedynie Quetzalcoatl tym gardził. Ten obyczaj sprawił także, że fanatyczni hiszpańscy konkwistadorzy na widok tych obrzędów uznali, że to lud diabła i rozpoczęli po prostu wyrzynanie tych ludzi (co było motywacją równie dobrą, jak rzekome góry złota).

Co wy myślicie o tych azteckich obrządkach? Czy można je w jakiś sposób usprawiedliwić? Czy może zasługują na potępienie przez takie obyczaje?

Petros:
Moim zdaniem te obrzędy nie miały najmniejszego sensu i nie do końca rozumiem Azteków i innych ludów amerykańskich w tej kwestii. Zaprzestanie tych praktyk po przybyciu Europejczyków jest chyba jednym z nielicznych pozytywnych skutków kolonizacji tamtejszych terenów.

maciej100:

--- Cytat: Petros w 23.11.2008, 20:31:47 ---Moim zdaniem te obrzędy nie miały najmniejszego sensu i nie do końca rozumiem Azteków i innych ludów amerykańskich w tej kwestii. Zaprzestanie tych praktyk po przybyciu Europejczyków jest chyba jednym z nielicznych pozytywnych skutków kolonizacji tamtejszych terenów.

--- Koniec cytatu ---

Miały sens i to ogromny, to była ich wiara i życie. Stworzyli wspaniale kręgi kulturowe, które są niestety przez nas zapomniane.

Pitagoras- polskie znaki!

Petros:
Dla nich może i miały, jednak to jest moje osobiste zdanie. Czy wg Ciebie takie obrzędy zasługują na uznanie?

maciej100:
Tak i to wielkie, utworzyły one specyficzną aurę wokół Azteków i napewno budziły strach wobec innych ludów. Pokazuje to też jak byli mocno oddani swoim bogom, a ich rozwinięcie cywilizacyjene bylo naprawde duże. Potem przyjechał Kolumb i wszystko zepsuł ;)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Odpowiedz

Idź do wersji pełnej