W II w. Rzym był największym i jednym z najbogatszych miast świata zachodniego. Jego świetność miała świadczyć o potędze cesarzy, którzy upiększali tzw. Rzymskie Forum, wznosili świątynie, łuki tryumfalne, cyrki i amfiteatry. Za przykładem Rzymu poszły inne państwa cesarstwa.
Co to jest forum?
Tak Rzymianie nazywali główny plac miasta: rynek, na którym krzyżowały się najważniejsze ulice. Był to ośrodek administracyjny, finansowy i religijny miasta, tam odbywały się targi i niektóre święta, tam też zbierały się zgromadzenia, na których politycy wygłaszali mowy.
Zycie codzienne
Oprócz wielkich placów publicznych w Rzymie istniała sieć brukowanych uliczek, wąskich i krętych. W ciągu dnia wolno było się poruszać po nich tylko niektórym konnym zaprzęgom np. furom ze śmieciami, lub z materiałami budowlanymi czy powozom kapłanów. Ulice wypełniały tłumy przybyszów, kupców i niewolników. Ponad nimi rozlegały się okrzyki ludzi nawołujących się z okien wielopiętrowych domów z cegły, w której tłoczyli się mieszkańcy ponadmilionowej już wtedy stolicy! Po zmroku Rzymianie zamykali się w swych domach, gdyż na ulicy nie było oświetlenia. Tym, którzy wracali późno z uczt, dla bezpieczeństwa towarzyszyli niewolnicy z pochodniami.