Główne cywilizacje > Rzym

Rzym - miasto wzorcowe

(1/4) > >>

parszywek:
W II w. Rzym był największym i jednym z najbogatszych miast świata zachodniego. Jego świetność miała świadczyć o potędze cesarzy, którzy upiększali tzw. Rzymskie Forum, wznosili świątynie, łuki tryumfalne, cyrki i amfiteatry. Za przykładem Rzymu poszły inne państwa cesarstwa.

Co to jest forum?
Tak Rzymianie nazywali główny plac miasta: rynek, na którym krzyżowały się najważniejsze ulice. Był to ośrodek administracyjny, finansowy i religijny miasta, tam odbywały się targi i niektóre święta, tam też zbierały się zgromadzenia, na których politycy wygłaszali mowy. 

Zycie codzienne
Oprócz wielkich placów publicznych w Rzymie istniała sieć brukowanych uliczek, wąskich i krętych. W ciągu dnia wolno było się poruszać po nich tylko niektórym  konnym zaprzęgom np. furom ze śmieciami, lub z materiałami budowlanymi czy powozom kapłanów. Ulice wypełniały tłumy przybyszów, kupców i niewolników. Ponad nimi rozlegały się okrzyki ludzi nawołujących się z okien wielopiętrowych domów z cegły, w której tłoczyli się mieszkańcy ponadmilionowej już wtedy stolicy! Po zmroku Rzymianie zamykali się w swych domach, gdyż na ulicy nie było oświetlenia. Tym, którzy wracali późno z uczt, dla bezpieczeństwa towarzyszyli niewolnicy z pochodniami. 

parszywek:
Krótki artykuł wiem. Nie wiedziałem gdzie go dodać więc tu dałem. ;)

Pitagoras23:
Oj musisz jeszcze nad tym popracować.

Kalontas:
Jak na dyskusję nadaje się świetnie.
Czy myślicie, że to dobrze, że budowę większości miasta wzorowano - w miarę możliwości - na Rzymie?

Pitagoras23:
Jeżeli dzisiejsze miasta tak by były w 100% odwzorowywane to całkiem dobrze, bo przynajmniej wszystko, co najważniejsze w danym mieście znajduje się na przestrzeni kilkuset metrów kwadratowych, dzięki czemu zaoszczędzamy czas.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Odpowiedz

Idź do wersji pełnej