Główne cywilizacje > Kultura i Sztuka

Jak budowano piramidy?

(1/5) > >>

Petros:
Na przestrzeni wieków ludzie zastanawiali się jakim sposobem powstawały piramidy w Egipcie. Teorii jest wiele i nie do końca wiadomo, która jest prawdziwa, bo niestety mało jest źródeł historycznych, wspominających o budowie piramidy, a jeśli już są, to znajdują się w nich rozbieżne informacje.

Herodot - "Dzieje" 
"Zbudowano tę piramidę w taki sposób: w odstępach, które jedni  schodami, drudzy stopniami nazywają. Po zrobieniu pierwszego odstępu dźwigali resztę kamieni w górę machinami, które sporządzili z krótkich drewien, unosząc głazy z ziemi na pierwszy rząd odstępów. Ilekroć kamień wydostał się na ten rząd, kładziono go na inną machinę, która stała na pierwszym rzędzie stopni, a z tego wyciągano go za pomocą innej machiny na drugi rząd. Ile bowiem było rzędów stopni, tyle było machin, albo też przenoszono te samą machinę, ponieważ była jedyna i łatwa do przeniesienia, na każdy szereg, ilekroć z niej kamień wyjęli. (...) Najwyższa część piramidy naprzód została ukończona, następnie wykonali przyległe do niej części, wreszcie wykończyli przyziemne i najniższe części".

Diodor Sycylijczyk - "Bibliotheke"
"Opowiadają, że kamienie sprowadzano z Arabii z dużej odległości że budowa odbywała się za pomocą wałów, bowiem w owych czasach machin jeszcze nie wynaleziono. A co najdziwniejsze: chociaż wybudowano tu dzieła takiej wielkości i okolica składa się z samego tylko piasku, to nie pozostał tu żaden ślad ani z owego wału, ani z obrabiania kamieni, tak że powstaje wrażenie, jakby dzieło powstało nie stopniowo za sprawa rak ludzkich, lecz w jednej chwili , jakby przez jakiego boga na środek pustyni ustawione. Wprawdzie niektórzy Egipcjanie próbują dodawać cudowne rzeczy (wyjaśniając), jakoby wały te zbudowane były z soli i z saletry, i doprowadzone potem wody rzeki całkiem je rozpuściły i rozniosły bez dodatkowej pracy ludzkiej, ale w rzeczywistości sprawa wygląda tak, (że) tylko niezliczona rzesza rąk, które usypały owe wały, doprowadziła potem wszystko do poprzedniego stanu. Podobno bowiem, jak opowiadają, przy dziełach tych pracowało w pańszczyźnie 36 tysięcy ludzi i całą budowę zakończono w niecałe dwadzieścia lat."

Pliniusz Starszy - "Historia naturalna"
"Trzysta sześćdziesiąt tysięcy ludzi przez dwadzieścia lat podobno nad nią pracowało; trzy zaś zostały wzniesione w osiemdziesięciu ośmiu latach i czterech miesiącach. (...) Z nasuwających się kwestii najważniejsza jest ta, w jaki sposób na tak wielką wysokość wynoszono kamienie. Jedni twierdzą, że kładziono je na usypane w miarę wzrastania stosy saletry i soli, które po skończonej robocie rozpuszczono skierowawszy na nie prąd rzeki: inni że z cegieł glinianych zbudowano pomosty, a po skończonej pracy cegły rozdzielono na budowę domów prywatnych, co do wód Nilowych nie przypuszcza się żeby były w stanie je zalać, poziom rzeki mianowicie jest o wiele niższy. W większej piramidzie jest od wewnątrz studnia na 86 łokci: przypuszcza się, ze tam została spuszczona rzeka."

Najbardziej rozsądnym wyjaśnieniem wydaje się być to, że piramidy zostały wybudowane za pomocą specjalnej mieszaniny związków chemicznych, którą umieszczano w formach o jednakowych wymiarach, znajdujących się już na odpowiednim miejscu. Później do owych form nalewano wody przez co mieszanina zastygała tworząc blok skalny. Jak widać prosty sposób nie wymagający większego wysiłku.

Jednak od wielu lat w naszej świadomości funkcjonuje obraz wciągania ciężkich bloków skalnych za pomocą rampy ziemnej. Jest to błędny obraz z wielu powodów. Najważniejszym jest to, że w takim wypadku ludzie musieliby ustawiać jeden blok skalny co ok. 3 minuty na dodatek pracując 24 godziny na dobę. Rampa zbudowana do transportowania kamieni miałaby długość 3 km lub kończyła się na zakrętach co uniemożliwiałoby pracę.

Co myślicie na ten temat? Może znacie jeszcze jakieś inne koncepcje? Czekam na opinie.

Pitagoras23:
Dwie ostatnie wersje są praktycznie identyczne, tylko nasuwa się pytanie skąd dawni ludzie mieliby wiedzieć, co to takiego saletra i jak jej używać. Dla mnie wydaje się niemożliwe użycie akurat tego. Pozostaję przy wciąganiu kamieni, bo jak dotąd żadne badania nie potwierdziły opinii Diodora i Pliniusza.

Petros:
Przecież Egipcjanie byli bardzo rozwinięci naukowo i wiedzieli o rzeczach niewiadomych nawet dla współczesnych ludzi. Z tego co pamiętam istnieją także inne dowody na słuszność tej teorii. W pewnym egipskim kamieniołomie znajduje się zapis wskazujący na właśnie taki sposób budowy.

Pitagoras23:
Nie przeczę, że byli nieinteligentni w wielu dziedzinach, ale jakoś trudno mi w to uwierzyć. Znalazłem też jedną metodę, która miała wykorzystywać jakieś szyby, które później zostały zamieniane w korytarze piramidy.

Kalontas:
Ja się popiszę pewną teorią, którą można bardzo łatwo nazwać pseudonauką, głównie z powodu przywoływania rzeczy, którą archeolodzy bez zastanowienia i sprawdzenia dementują.

Egipcjanie w swoich zapiskach wspominają, że dużo zaawansowanych konstrukcji inżynieryjnych odziedziczyli po upadłej cywilizacji "Shinur", która istniała daleko za Afryką. To powiedzieli Solonowi, on dziadkowi Platona, a ten Platonowi, który nazwał kraj "Atlantydą".
Otóż z tej teorii wynika, że lud Shinur potrafił zbudować choćby proste konstrukcje dźwigowe, które były w stanie podnieść duże kawałki skał na odpowiednią wysokość i je tam ustawić, mniej więcej jak dzisiejsze dźwigi. Tą wiedzę mieli przekazać Egipcjanom, a oni to długo wykorzystywali, tylko po to by w okresie narodzin chrześcijaństwa zapomnieć o tej pogańskiej - więc złej - wiedzy.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Odpowiedz

Idź do wersji pełnej