Pełny dostęp do zasobów serwisu
Niezarejestrowni goście mają pełny dostęp do zasobów serwisu. Mogą pisać komentarze, posty na forum, pobierać wszystkie zamieszczone w serwisie pliki i załączniki do wiadomości na forum. Zapraszamy!

Autor Wątek: Pismo  (Przeczytany 13607 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
  • Magister Mythologiae Omniae
Pismo
« dnia: 23.12.2008, 21:51:38 »
Co myślicie o chińskim piśmie? Jest ono jednym z nielicznym wciąż używanych pism ideograficznych, gdzie praktycznie każde słowo ma własny znak. Według współczesnych kultur europejskich jest ono szalenie niepraktycznie ze względu na dużą liczbę znaków, jednak sami Chińczycy twierdzą dokładnie na odwrót. Ba, pismo chińskie weszło nawet do przysłów i dziś mówimy co ty za chińszczyznę mi tu stawiasz gdy ktoś pisze niewyraźnie. A jak Chińczycy nazywają niezrozumiałe i niewyraźne pismo w ich języku? Pinyin, czyli nazwa zlatynizowanej transkrypcji języka chińskiego.

A co wy myślicie o chińskim piśmie?

Pitagoras23

• Gość
Odp: Pismo
« Odpowiedź #1 dnia: 23.12.2008, 21:58:27 »
Z jednej strony ich podziwiam, bo wielką umiejętnością jest opanowanie nie wiem, strzelam 5000 znaków w tym języku, ale z drugiej strony nie rozumiem, jak można aż tyle tego się nauczyć i tym się posługiwać, jak większość dzisiejszych języków wszystko sobie skraca.

Offline She

• Najpiękniejsza.
  • Kwestor
  • Punkty wiedzy 7
« Odpowiedź #2 dnia: 23.12.2008, 22:01:43 »
Znaków jest około 40-50 tysięcy z tego jakieś 3 tysiące w powszechnym użyciu.

Pitagoras23

• Gość
« Odpowiedź #3 dnia: 23.12.2008, 22:09:31 »
To tym bardziej nie da się zrozumieć tego, jak można się tego wszystkiego nauczyć. Niby jest podobieństwo, bo w normalnym nieideograficznym języku mamy podobną ilość słów, ale nam jakoś przychodzi to łatwiej, choć w co poniektórych przypadkach mogę się mylić.

Offline Drizzt

• Symonides
  • Areopag
  • Edyl
  • Punkty wiedzy 4
  • Prokop - Agora ;]
« Odpowiedź #4 dnia: 23.12.2008, 22:11:08 »
Wole japońskie. Nie wiem czemu, ale japońskie wydaje się bardziej... dopicowane. ;D
W znaczeniu kanji. ;]
Właśnie... dla nich to są słowa, a dla nas krzaczki. :D Ale nie ma rady aby Chińczyk porozumiał się z Polakiem. ;D

KajSztof: Nie przesadzaj z wielokropkami. ;)

Offline She

• Najpiękniejsza.
  • Kwestor
  • Punkty wiedzy 7
« Odpowiedź #5 dnia: 23.12.2008, 22:25:28 »
Drizzt: to wesoło masz, bo na kanę sklada się hiragana, katakana i kanji, a kanji jest takie samo jak chińskie, bądź MINIMALNIE uproszczone.

Offline Drizzt

• Symonides
  • Areopag
  • Edyl
  • Punkty wiedzy 4
  • Prokop - Agora ;]
« Odpowiedź #6 dnia: 24.12.2008, 00:10:35 »
Nie prawda... inaczej "rysuje się" dane słowo w języku Chińskim, a inaczej w języku Japońskim. ^^
Ale kończąc offtop powiem krótko:
Te języki są cholernie trudne.

Pitagoras23

• Gość
« Odpowiedź #7 dnia: 24.12.2008, 10:53:18 »
Kiedyś znałem osobę, która władała chińskim i japońskim tak biegle, że szok. Pracowała ona dla korporacji i była tłumaczem angielsko- chińsko- japońskim. Tak więc mimo naszych opinii, te języki jakoś dają się nauczyć, ale nie wiem jak.

Offline She

• Najpiękniejsza.
  • Kwestor
  • Punkty wiedzy 7
« Odpowiedź #8 dnia: 24.12.2008, 12:02:51 »
Ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć!
Ale jak jesteś na japonistyce, to opanowujesz przy okazji starochiński. :)

KajSztof: Zdanie zaczynamy z wielkiej litery!

Pitagoras23

• Gość
« Odpowiedź #9 dnia: 24.12.2008, 12:20:04 »
Na całe szczęście mnie do tego bardzo daleko. Ale w sumie kiedyś nauczyłbym się tego języka.

Offline Drizzt

• Symonides
  • Areopag
  • Edyl
  • Punkty wiedzy 4
  • Prokop - Agora ;]
« Odpowiedź #10 dnia: 24.12.2008, 19:32:45 »
Dowiedziałem się ciekawostki o języku chińskim. Otóż są 2 rodzaje: wschód mówi inaczej niż zachód, tzn. to nadal ten sam język, ale oni siebie nie rozumieją. :D
Wracając do tematu, to tak da się nauczyć języka, jest nawet jedna stronka, na której jest trochę o piśmie, ale zawsze coś(jbc to jest to Japoński):
BH - po lewej jest 2 "zakładka" pod nazwą "Informacje Bleach" i tam 8 zakładka od góry. ;] Powodzenia.
PS: Wesołych! ;)

KajSztof: Nie przesadzaj z wielokropkami!

Offline She

• Najpiękniejsza.
  • Kwestor
  • Punkty wiedzy 7
« Odpowiedź #11 dnia: 24.12.2008, 19:39:50 »
Ja się uczę pisać z takich ładnych książeczek "Kana na wesoło".

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #12 dnia: 24.12.2008, 22:22:51 »
Dowiedziałem się ciekawostki o języku chińskim... Otóż są 2 rodzaje... wschód mówi inaczej niż zachód... tzn. to nadal ten sam język, ale oni siebie nie rozumieją... :D
Wracając do tematu, to tak da się nauczyć języka... jest nawet jedna stronka, na której jest trochę o piśmie, ale zawsze coś(jbc to jest to Japoński):
BH - po lewej jest 2 "zakładka" pod nazwą "Informacje Bleach" i tam 8 zakładka od góry... ;] powodzenia.
PS: Wesołych... ;)

Powiem ci więcej - tak naprawdę nie ma czegoś takiego jak "język chiński" Coś co się najczęściej określa tym mianem to mandaryński. A w wielu regionach Chin mówi się językiem dość innym od pozostałych, wszystkich Chińczyków łączy w sumie tylko pismo. A kantoński podobno jest tak odmienny od mandaryńskiego, że mieszkaniec Kantonu z mieszkańcem Pekinu mógłby się w ogóle nie dogadać...

Pitagoras23

• Gość
« Odpowiedź #13 dnia: 24.12.2008, 22:24:19 »
No właśnie, skąd taka nazwa: język mandaryński?

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #14 dnia: 24.12.2008, 22:39:35 »
Od Mandarynów, czyli elity politycznej i urzędniczej cesarzów chińskich.

Offline Drizzt

• Symonides
  • Areopag
  • Edyl
  • Punkty wiedzy 4
  • Prokop - Agora ;]
« Odpowiedź #15 dnia: 24.12.2008, 23:26:55 »
Ale prawdę mówiłem, ze jest wiele rodzai języka w Chinach.

A kantoński? Skąd taka nazwa?

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #16 dnia: 24.12.2008, 23:56:18 »
Parę postów wyżej mówiłem o mieście Kanton.

LuoXiahong

• Gość
« Odpowiedź #17 dnia: 08.03.2009, 14:26:36 »
Pismo chińskie nie byłoby trudne gdyby to,że każdą kreskę pisze się w odpowiedniej kolejności. W chińskim jest ok. 80 tys. znaków , osoby znające mniej niż bodajże 4(albo 6) tys znaków są uznawane za analfabetów. "wielkość" tych znaków jest różna od 1 kreski do nawet 48(możliwe,że są większe,bo sprawdzałem na bazie 20tys.). Jeśli chodzi o naukę to znam ich ledwie 100. Polecam się uczyć zaczynając od tych najczęściej spotykanych, po 5-10 dziennie.
Dowiedziałem się ciekawostki o języku chińskim. Otóż są 2 rodzaje: wschód mówi inaczej niż zachód, tzn. to nadal ten sam język, ale oni siebie nie rozumieją. :D
Wracając do tematu, to tak da się nauczyć języka, jest nawet jedna stronka, na której jest trochę o piśmie, ale zawsze coś(jbc to jest to Japoński):
BH - po lewej jest 2 "zakładka" pod nazwą "Informacje Bleach" i tam 8 zakładka od góry. ;] Powodzenia.
PS: Wesołych! ;)

KajSztof: Nie przesadzaj z wielokropkami!
nie myl japońskiego z chińskim... Japoński jest znacznie prostszy(choć w wolnym tłumaczeniu również znaczy zagłada). Po pierwsze w japońskim każde słowo można zapisać za pomocą jednego z dwóch stylów(Hiragana i Katakana)(46 znaków seion + 20 znaków dakuon + 36 znaków Yoon razy 2 daje łącznie 204 znaki, których nie problem jest się nauczyć(dosłownie 3-4 tygodnie)).
Po drugie.Kanji(zapożyczenia z Chin) jest ok. 40 tys. i trzeba znać 1945 znaków,aby umieć bez problemu czytać. Nad resztą jest napisana tak zwana furigana, czyli odczyt w hiraganie). Znacznie mniej tych znaczków trzeba się uczyć niż w chińskim
Po trzecie. W chińskim nie występują długie słowa(a jak wystąpują to bardzo sporadycznie). W japońskim jest dużo długich słów.
Po czwarte. W japońskim nie występują takie głoski zh , ng , samoistne y oraz wiele innych charakterystycznych dla chińskiego.
Po piąte. Resztę napiszę jak wrócę z kościoła :)

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #18 dnia: 08.03.2009, 15:10:02 »
Też o tym czytałem, że japońskiego pisma jest się łatwiej nauczyć... ale dla Europejczyka to jedna chińszczyzna. :D

Offline Drizzt

• Symonides
  • Areopag
  • Edyl
  • Punkty wiedzy 4
  • Prokop - Agora ;]
« Odpowiedź #19 dnia: 08.03.2009, 15:32:08 »
Luo, nie chcę cię obrażać od razu więc powiem to w taki sposób:
Ja ciągle upominam jak ktoś myli Chiński z Japońskim. xD Więc mnie nie trzeba poprawiać. ;P

W szybkiej odpowiedzi możesz użyć kodów BBC i uśmieszków tak jak przy normalnej odpowiedzi.

Nazwa: Email:
Weryfikacja:
Wpisz litery widoczne na obrazku
Posłuchaj liter / Prośba o inny obrazek
Wpisz litery widoczne na obrazku:
Napisz literami ile to jest dwanascie odjac dziesiec (napisz malymi literami bez polskich znakow):
Jaka jest najdluzsza rzeka polski (napisz malymi literami bez polskich znakow):

Pliki Cookie
Używamy plików Cookie, aby ułatwiać korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych i reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Rozumiem