Pełny dostęp do zasobów serwisu
Niezarejestrowni goście mają pełny dostęp do zasobów serwisu. Mogą pisać komentarze, posty na forum, pobierać wszystkie zamieszczone w serwisie pliki i załączniki do wiadomości na forum. Zapraszamy!

Autor Wątek: Quiz Mitologiczny ::: I edycja  (Przeczytany 9471 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ziemek8

• Administrator
  • Prokonsul
  • Punkty wiedzy 27
  • Magnus Administratorus Rex
Quiz Mitologiczny ::: I edycja
« dnia: 23.02.2007, 22:59:01 »
Kalontas oddaję Ci głos :D .

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
  • Magister Mythologiae Omniae
Odp: Mitologiczny Quiz ::: by Kolontas
« Odpowiedź #1 dnia: 27.02.2007, 13:36:48 »
Postaram się w najbliższym czasie dokończyć quiz, który zacząłem na starym forum. Pocieszę cię: zostało chyba jedno pytanie do końca II Rundy, a III- to będą dwa pytania, za to bardzo trudne. W III będzie już tylko jeden gracz. Jak odpowie na te dwa pytania- wygra.

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #2 dnia: 02.03.2007, 14:34:38 »
Dobra, odnawiam quiz. Ostatnie pytanie, 4 z 5-ciu brzmiało:

Atlantydzi nie byli jedynym ludem, który został ukarany przez bogów za zuchwałość. Atlantydę akurat pochłonął potop, ale inny lud pochłonęła ziemia. Od tej pory żyją pod ziemią i w jaskiniach, pędząc żywot tuż, tuż od bram ponurego królestwa Hadesa. Właśnie, jak nazywa się ten lud?
a) Hiperborejczycy
b) Kimmeryjczycy
c) Arymaspianie
d) Blemmyae
Dodam, że wszystkie te ludy pojawiają się w mitologii. Może potem zapytam o jakiegoś potworka...

Ziemek odpowiedział, że są to Hiperborejczycy. Niestety, tym razem nie miał racji, ale wciąż utrzymuje przewagę 5:2 nad Toronto. Dzisiaj padnie 5 i ostatnie w tej rundzie pytanie:

Jak nazywał się potwór, który strzegł Sturękich, aby nie wyszli z Tartaru, nasłany przez ich wrednego ojca Uranosa, a zabity przez Zeusa? Radzę skorzystać ze strony www.theoi.com albo www.theoi.org (myli mi się adres)
a) Kampe
b) Amfizbena
c) Meduza
d) Stheno

Pomyślcie, że następne pytania będą jeszcze trudniejsze! Ale za to tylko dwa.

Offline ziemek8

• Administrator
  • Prokonsul
  • Punkty wiedzy 27
« Odpowiedź #3 dnia: 02.03.2007, 16:01:09 »
Cieszę się że odnowiłeś swój Quiz ;) , wymyśliłeś już formułę na nową edycje quizu ? :D
(dla informacji: Toronto zmienił nick na Seven ;) )

Hmmm, bez rozpisywania się odpowiem że prawidłową odpowiedzią jest : B - Amfizbena , oczywiście jest to strzał :P

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
Odp: Mitologiczny Quiz ::: by Kalontas
« Odpowiedź #4 dnia: 05.03.2007, 11:10:26 »
Zaczynasz wymiękać, ziemek. To jest Kampe. Formuła na nową edycję? Dużo się zmieni, ale dojdzie jakaś runda eliminacyjna.

Gratulacje, ziemek, dostałeś się do III Rundy, finałowej! Wybierz teraz, na które pytania chcesz odpowiadać: A, B, C, czy D? Wpisz dwie literki, a ja ci jutro dam dwa pytania (otwarte).

Offline ziemek8

• Administrator
  • Prokonsul
  • Punkty wiedzy 27
« Odpowiedź #5 dnia: 05.03.2007, 16:36:30 »
Pewnie że wymiękam, nie jestem takim mitologicznym geniuszem jak Ty ;) .

Ach jak się ciesze, jestem w finałowej rundzie!
Dwa pytania ... otwarte !? Ojej ... ;) ... może B i D :D

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #6 dnia: 06.03.2007, 12:14:53 »
Więc oto pytanie B:

Najpierw wysłuchaj historii.
Więc któregoś razu Zeus i Hermes przechadzali się po Frygii, ot tak, poszli sobie na wycieczkę, ale żeby nikt ich nie rozpoznał, przebrali się za zwykłych ludzi. Gdy nadeszła noc i ulewny deszcz, obydwoje chcieli się gdzieś schronić, ale nikt nie chciał ich przyjąć- ludzie mówili, że nie mają zamiaru karmić pod swoim dachem dwóch obskurnych włóczęgów. Dopiero para staruszków w małej, drewnianej chatce, ledwie trzymającej się na porywistym wietrze, towarzyszącym ulewie, dopiero ta para zaoferowała im schronienie w swojej drobnej izbie, mimo że sami nie mieli się gdzie pomieścić. Gdy nad ranem, ulewa zaczęła mijać, Zeus i Hermes objawili staruszkom swoje prawdziwe oblicza i postanowili wynagrodzić zacnych starców. Sprawili, że potop zalał całą wioskę, a jedna chata- tych staruszków- ocalała, po czym zamieniła się we wspaniałą świątynię Zeusa, znaną nam jako- upadła już niestety- świątynia Pergamońska. Gdy Zeus zapytał starca, co jeszcze by chciał, ten odpowiedział, że "Chcę tylko umrzeć razem z moją starą żoną jednocześnie, tak aby żadno nie widziało śmierci drugiego". Zeus spełnił to życzenie, a staruszkowie jeszcze długo byli kapłanami Zeusa w nowej świątyni. Gdy przyszedł na nich czas, zamienili się w dwa, wiecznie splecione konarami drzewa. Czas niestety tych drzew nie uchował, ale pozostała jedna z najwspanialszych legend mitologii greckiej.

Dość sentymentów, oto pytanie: Jak miała na imię Staruszka, ta kobieta?
Podpowiedź: jej mąż miał na imię, jak kot z popularnej w PRL-u bajki.

Offline ziemek8

• Administrator
  • Prokonsul
  • Punkty wiedzy 27
« Odpowiedź #7 dnia: 06.03.2007, 16:52:06 »
Legendę tą słyszsałem, ale nie mam pojęcia jak na imię miała żona ... (kot?) ... Filemona? :D Nawet nie będę strzelał ...

Ten Twój Quiz Kalontas ... sam wszystko wymyślasz i piszesz ?  Na prawdę, pytania są na wysokim poziomie ! ;)

krakers

• Gość
« Odpowiedź #8 dnia: 06.03.2007, 17:38:02 »
Może TOM
XD
Nie to jest Filemon albo klakier xD

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #9 dnia: 07.03.2007, 11:10:58 »
Facet rzeczywiście nazywał się Filemon. Czy odpowiedź "nie wiem", to twoja ostateczna wersja? Bo już czeka kolejne pytanie!

krakers

• Gość
« Odpowiedź #10 dnia: 07.03.2007, 14:43:52 »
Nie wiem zawsze sie nie interesowałem bajkami z przeszłości

Offline ziemek8

• Administrator
  • Prokonsul
  • Punkty wiedzy 27
« Odpowiedź #11 dnia: 07.03.2007, 16:20:43 »
Tak, nie wiem ... :D ... nie mam pojęcia.

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #12 dnia: 08.03.2007, 09:31:20 »
Cóż- szacowna staruszka miała na imię BAUCIS.

A najpierw dowiedz się Ziemek, jakie pytania cię ominęły:
A- O Kyknosa, syna Aresa, który poległ w Trachinie pod Itome w walce z Heraklesem, a ojciec zamienił go w łabędzia.
C- O Glaukosa, syna Syzyfa, zakochanego w Scylli, gdy ta była jeszcze piękną nimfą. Kiedy zazdrosny Apollo zamienił ją w potwora, Glaukos z rozpaczy rzucił się do morza, a Afrodyta zamieniła go w morskie bóstwo

A oto pytanie, na które musisz odpowiedzieć (jeśli chcesz wygrać). Najpierw jednak wysłuchaj historii:

Zeus od samego początku zabiegał o względy swojej siostry, Demeter. Jednak ta nie była mu zbyt przychylna i nie chciała się z nim wiązać. Związała się jednak z jednym z jego licznych synów (miał go z córką Atlasa, Elektrą). Z tym bożkiem miała syna Plutosa, boga bogactwa. Jednak Zeus był zazdrosny, że Demeter wolała takiego pomniejszego "theinos", jak to się zwało po grecku pogardliwie i poraził kolesia piorunem, strącając go do piekieł. Małym Plutosem musiały zaopiekować się Okeanida Tyche i bogini Eirene- boginie odpowiednio szczęścia i pokoju. Mały, jak dorósł, obdarzał wszystkich bogactwem po równo, za co Zeus go oślepił i od tej pory Plutos daje swoje dary na ślepo.

Pytanie jednak brzmi: jak miał na imię ojciec Plutosa, syn Zeusa i Elektry, mąż Demeter?
Podpowiedź: różni się tylko jedną literką od imienia przywódcy Argonautów.
Naprawdę radzę: skorzystaj z www.theoi.com

Offline ziemek8

• Administrator
  • Prokonsul
  • Punkty wiedzy 27
« Odpowiedź #13 dnia: 08.03.2007, 16:42:52 »
Nigdy bym nie wpadł że to Baucis, choć jak czytam to kolejny raz ... to jakbym to gdzieś słyszał już  ...

No no, ciekawe pytania, co do C to raczej bym wiedzial że to Glaukos.

Co do kolejnego pytania: znalazłem odpowiedź - Dardanos , ale jeżeli mówisz że różni się tylko jedną literą od Jazona ... hmmm ... może Jason :D

Seven

• Gość
« Odpowiedź #14 dnia: 09.03.2007, 07:24:48 »
Taaaa może jeszcze Ajzon....  :P

krakers

• Gość
« Odpowiedź #15 dnia: 09.03.2007, 08:06:31 »
Ja tylko wiem ze jej synowie to byli Persefony i Pluton

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #16 dnia: 09.03.2007, 10:32:23 »
Cytat wycięty z theoi.com:

PARENTS
IASION & DEMETER (Hyginus Astronomica 2.4)

Tłumacząc "Iasion" na polski wychodzi na... Jazjon. Taka była odpowiedź na ostatnie pytanie.

Niestety, Ziemek, nie wygrałeś, choć byłeś ostatnim, który dotrwał do samego końca naszego quizu! Należą ci się gratulacje i oto nagrody:
1. Wpisz się sam na stronie głównej jako tryumfatora I edycji konkursu ( ;D wiem, taką nagrodę to sam sobie mogłeś zapewnić)

2. byłby wstęp do Rady Atlantydy w moim wirtualnym państwie (www.kingdom-atlantis.yoyo.pl) i stanowisko admina na tejże stronie, ale nie wygrałeś- więc niestety musisz obejść się smakiem.

Tak więc z żalem muszę przyznać, że czas naszego programu minął! Do zobaczenia w następnym odcinku!
PUBLICZNOŚĆ: Hurra!!! (biją brawa) Bis!!!

Prowadzący: Kalontas Epidauris
Uczesnitcy: ziemek8, Toronto/Seven
Reżyseria: Kalontas Epidauris
Produkcja: ziemek8       (w końcu to twoje forum, no nie?)
Pomysł: Kalontas Epidauris
Sponsorzy: Forum OLIMP (ziemek.boo.pl/zeus/forum), Królestwo Atlantydy (www.kingdom-atlantis.yoyo.pl)
Na zlecenie TV OLIMP i Forum OLIMP
                   Atlantean Studios Inc.

Offline ziemek8

• Administrator
  • Prokonsul
  • Punkty wiedzy 27
« Odpowiedź #17 dnia: 09.03.2007, 16:17:04 »
Hmm jakoś nie mogłem tego znaleźć ...

Hehehe :D niezłe napisy końcowe ... :D

Pliki Cookie
Używamy plików Cookie, aby ułatwiać korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych i reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Rozumiem