Różne > Egipt

Kolosy Memnona

(1/1)

Lodowax:
Kolosy Memnona - kwarcytowe posągi Amenhotepa III sprzed niezachowanego ceglanego pylonu wejściowego do jego "Świątyni Milionów Lat", która znajduje się w Tebach.

Henryk Nowatorski:
To jedyna pozostałość po świątyni grobowej faraona Amenhotepa III w Tebach Zachodnich (Dolina Królów), zbudowanej w XIV w. p.n.e. Świątynia uległa zniszczeniu już wiek później, za panowania faraona Merenptaha, choć w kolejnych latach przyczyniły się do tego obfite wylewy Nilu. Kolosy mają ok. 15,60 m wysokości (z postumentem 17,90 m) i każdy z nich waży 800 ton. Zostały one wykonane z bloków kwarcytu i przedstawiają faraona zasiadającego na tronie. Ponadto po obu stronach wyrzeźbiono dwie niewielkiej wielkości posągi kobiet przedstawijące żonę Teję i matkę Mutemuję. Boczne ściany tronu zdobi relief złożony z dwóch bóstw obrazujących Nil. Postacie te łączą ze sobą symboliczne rośliny w tzw. znak sema taui (połączone ze sobą papirus i trzcina wokół rdzenia z tchawicy i płuc zwierzęcia) - symbol ponownego zjednoczenia Egiptu. Powyżej wypisane jest imię faraona. W 27 r.p.n.e. posągi uległy uszkodzeniu (przyczyną było trzęsienie ziemii lub wandalizm) przez co jeden z nich wydawał dźwięki podczas wschodu słońca, za sprawą ogrzewania się skał wyziębionych nocą. Dla starożytnych musiało to być niezwykle ciekawe zjawisko, ponieważ przyciągało setki ludzi. Miejsce to odwiedził m.in. cesarz Hadrian wraz z żoną, oraz wódz rzymski Germanik. W związku z tym, że nikt już nie pamiętał faraona Amenhotepa III, ani nikt nie potrafił odczytać zatartych napisów, zaczęto wierzyć w to, że dźwięk ten jest wywoływany przez syna Jutrzenki - Memnona, który został zabity przez Achillesa podczas wojny trojańskiej. Miała to być skarga syna na jego los. Po dokładnym zbadaniu posągu w końcu udało się znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy i na rozkaz cesarza Septymiusza Sewera usterkę zlikwidowano.

Kolosy Memnona widniały na niektórych listach cudów świata starożytnego, co jeszcze bardziej zwiększa prestiż tego zabytku egipskiej sztuki.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Odpowiedz

Idź do wersji pełnej