Różne > Egipt

Złota maska Tutanchamona

(1/3) > >>

Petros:
Reformy, które przeprowadził Amenhotep IV (Echnaton) nie ominęły sztuki i w ten właśnie sposób został zapoczątkowany kanon amarneński. Co prawda trwał on dość krótko, jednak do naszych czasów zachowało się parę dzieł sztuki z tego okresu, takich jak maska grobowa faraona Tutanchamona. Została ona znaleziona w jedynym niesplądrowanym grobowcu w Dolnie Królów - grobowcu Tutanchamona. Precyzyjnie wykonana, bogato inkrustowana masą szklaną maska doskonale oddaje rysy młodego króla. Na czole umieszczono królewski ureusz - głowy kobry i sępa - symbol władzy królewskiej, mający zapewnić ochronę zmarłemu. Sztuczna broda z zagiętym końcem symbolizuje związek faraona z Ozyrysem (na wizerunkach żywych faraonów broda ma koniec ścięty prosto). Ozdobiono ją inkrustacjami z kamieni: turkusów, lapis-lazuli, karneoli. Pochodzenie złotej maski Tutanchamona nie jest znane, ponieważ nosi ona ślady przeróbek, a niektóre trumny chłopięcego faraona mają kobiece piersi i później dorobione skrzydła. Przypuszcza się, że mogła ona wcześniej znajdować się w grobowcu Echnatona - ojca Tutanchamona. Jej datowanie określa się na XIV w. p.n.e. Obecnie maska przechowywana jest w Muzeum Egipskim w Kairze.

Pitagoras:
Aż dziwne, że prawie nie uległa zniszczeniu przez tyle lat. Czyżby dobry duch faraona nad nią czuwał?:)

KajSztof:
Taki on dobry, że zabił tylu ludzi? ;> A raczej ta jego klątwa, ew. jakaś śmieszna choroba. :P

Petros:
Raczej wszystkie rzeczy z grobowców zachowały się w dobrym stanie, a na dodatek maskę chroniło klika zewnętrznych trumien.

To nie jest żadna klątwa, choć wcześniej tak przypuszczano. Tak naprawdę za śmierć tych osób odpowiada wirus, który może tworzyć się w każdym grobowcu.

Pitagoras:
Jednak chyba tylko temu faraonowi przypisuje się klątwę.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Odpowiedz

Idź do wersji pełnej