Główne cywilizacje > Kultura i Sztuka

Łagodni Grecy i brutalni Rzymianie

(1/3) > >>

ziemek8:
Choć czasowo czasy świetności miast Greckich przypadały pare wieków przed złotymi wiekami cesarstwa rzymskiego to kultura tych dwóch nacji nie była tak różna. Dlaczego więc Grekom wystarczały przedstawienia teatralne, a Rzymianom potrzeba było rozlewu krwi w czasie walk gladiatorów? Jak dwie - tak bliskie sobie - nacje zbudowały swoją kulturę na tak różnych rozrywkach dla ludu.

Kalontas:
Trzeba wziąć pod uwagę to w jakich okolicznościach tak naprawdę rozwinęły się obie kultury. Rzymianie byli kulturowo bliscy Grekom nie z powodu tego, że tak się wykształcili od początku, ale z powodu asymilacji, hellenizacji. W swoich korzeniach Rzymianie byli prostym ludem pastersko-zbierackim, zapewne byli jakąś zagubioną etruską kolonią, lub naprawdę malutkim plemieniem Latynów. Te ludy nie były wcale podobne do Greków kulturowo, a Etruskowie podobno jeszcze około XI w.p.n.e. praktykowali nawet regularne ofiary z ludzi - do czasów rzymskich pozostało to wyłącznie ewenementem, zarezerwowanym na naprawdę wyjątkowe sytuacje (vide Hannibal w Italii). Biorąc pod uwagę dość dziką kulturę Etrusków, można się zorientować skąd te brutalne tendencje u Rzymian.

PS. Czy te przekierowanie celowo zostawiłeś w dziale greckim?

ziemek8:
A jakie korzenie mieli Grecy? Czemu akurat u nich było tak 'pięknie' pod względem humanitarności (oczywiście nie we wszystkich płaszczyznach życia, ale przynajmniej rozrywki sobie z czyjejś śmierci nie robili)?

PS. Tak.

Kalontas:
Ależ robili sobie rozrywkę z czyjejś śmierci, to jest powszechne chyba we wszystkich starożytnych kulturach, tylko był to mniej ważny element ich kultury i nie zwykło się ich w ten sposób postrzegać w czasach współczesnych.
Poza tym, grecka kultura zaczynała kiełkować już ok. XX w.p.n.e., czyli wtedy kiedy o Rzymianach nie mogło być jeszcze mowy, a przodkowie Etrusków wędrowali gdzieś na terenach współczesnych Niemiec na południe. Przez tyle lat, zdołali wykształcić sobie kulturę bardziej skupioną na sztukach pięknych, podczas gdy Rzymianie zderzyli się od razu w stanie pół-barbarzyńskim z wysoką kulturą wschodu i zachłysnęli się nią, tworząc tą oryginalną hybrydę.

ziemek8:
A to ciekawe. :)


--- Cytat: Kalontas w 02.02.2009, 22:39:51 ---Ależ robili sobie rozrywkę z czyjejś śmierci, to jest powszechne chyba we wszystkich starożytnych kulturach, tylko był to mniej ważny element ich kultury i nie zwykło się ich w ten sposób postrzegać w czasach współczesnych.

--- Koniec cytatu ---
Możesz rozwinąć? Co takiego robili? Z tego co wiem nie było w Grecji popularne urządzanie walk czy tym podobnych rozrywek.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Odpowiedz

Idź do wersji pełnej