Główne cywilizacje > Kultura i Sztuka

Kciuk w górę?

(1/6) > >>

ziemek8:
Ostatnio usłyszałem, że to właśnie kciuk w górę oznaczał 'wyrok śmierci' dla pokonanego.
Najważniejsza osoba obecna w trakcie walk mogąc zdecydować o życiu i śmierci wyciągała przed siebie rękę z kciukiem skierowanym w bok. Musiał być to gest widoczny, osoba taka musiała wyprostować całe ramię by być zauważonym na całym placu boju. Wtedy zapadała decyzje. Jeżeli osoba ta przeciągnęła symbolicznie kciukiem po swojej szyi (ostatecznie więc kcik znajdował się w górze) oznaczało to wyrok śmierci. Jeżeli natomiast osoba chciała oszczędzić pokonanego musiała zrobić coś odwrotnego, najczęściej było to spuszczenie kciuka w dół.

Kalontas:
Gdzie znalazłeś tą informację?

Lodowax:
Ja oglądałem kiedyś właśnie jakiś film o starożytnym Rzymie na TVP. Mówili też coś podobnego, że kciuk wyciągnięty w górę miał oznaczać coś w stylu 'podetnij mu tętnicę', jako że był bardziej naturalnym odruchem, niż kciuk wyciągnięty do dołu. No bo jak weźmiesz kciuk do góry to normalnie możesz go utrzymać, a kiedy jest skierowany ku dołowi to pracuje więcej mięśni, więc gest wygląda i odczuwa się go o wiele mniej naturalnie. Coś takiego mówili chyba, ale dawno to było. ;)

ziemek8:
Sam już nie pamiętam skad mam tą informację, to było już jakiś czas temu.

Pitagoras:
Mnie jest w to bardzo ciężko uwierzyć, ale to może być prawda. Nie zawsze przecież wyroki Cezara były respektowane po symbolu kciuka, tak więc może leży w tym drugie dno. Dlaczego jedynie uczą o tym w szkołach i pokazują na filmach.
Jeżeli miałaby być to prawda to ja mam taką teorię, że kciuk do góry oznaczałby, że ma jeszcze ktoś zostać na arenie i umierać na oczach wszystkich, a kciuk w dół oznaczałby "spieprzaj dziadu!", czyli niechęć urzędnika do dalszego go oglądania, czyli jednoczesna dezaprobata.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Odpowiedz

Idź do wersji pełnej