Główne cywilizacje > Mitologia

Seth

(1/4) > >>

Lodowax:
Bóg Seth był chyba jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci w mitologii egipskiej. Z jednej strony zabił i poćwiartował swojego brata Ozyrysa - pierwszego faraona, by zdobyć władzę w Egipcie, ale z drugiej codziennie bronił słonecznej łodzi Re przed straszliwym wężem Apopem (wg innych źródeł (najprawdopodobniej greckich) nazywał się Apopis). Co wy o nim myślicie? Czy chronienie Re mogło zmazać jego winy, czy jednak zabicie brata jest czynem niewybaczalnym? Wypowiedzcie się i zagłosujcie. ;)

Ankieta trwać będzie przez 21 dni od dziś. Każdy może wybrać dwie opcje. ;)

W załączniku zamieszczam nieco nowocześniejszy, ale wizerunek boga Setha.

Kalontas:
Przede wszystkim, to powinno być w mitologii, nie uważasz?
Po drugie, on był - jak to się określa w tabletop RPG - "lawful evil". Lawful, bo zwalczał chaos (Apopis), evil - bo był generalnie zły.

Lodowax:
Rozumiem. I myślę, że można go porównać jako połączenie Ateny i Aresa. Był zły, ale musiał niszczyć to, co zagrażało najsilniejszemu z bogów.

Mogłoby być w mitologii, ale czemu nie miałoby być tutaj? ;) W końcu to nie jest mit, a jedynie dyskusja na temat jednego z bogów.

Kalontas:
Nie mówię o umieszczeniu w dziale z artykułami, ale rząd niżej - tam gdzie dyskusje. ;P

Ateny i Aresa? W żadnym wypadku. Żadne z tych dwóch nie było inherentnie złe, choć Ares był po prostu głupi, przez to agresywny - a Atena wręcz przeciwnie.

Lodowax:
Ale nie chodzi o to, czy któreś było złe. ;) Tylko Seth łączył w sobie agresję Aresa i mądrość, czy raczej odpowiedzialność za innych Ateny, bo przecież się troszczyła, chociażby o Perseusza. ;)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Odpowiedz

Idź do wersji pełnej