Najtrudniejsze (moim zdaniem) finałowe pytanie ominąłeś:
B- Gdy Odyseusz zrobił w swoim domu krawą łaźnią i zarżnął jak świnie trzystu zalotników, jako pierwszy padł ich przywódca, najbardziej śmiały Antinoos. Odyseusz trafił go strzałą z łuku, ale w co? W którą część ciała? Odpowiedź poprawna: w szyję.
Inne pytanie, które cię ominęło:
C- W pewnym momencie swojej historii Rzymianie walczyli z Albańczykami (mieszkańcami Alba Longa, miasta Eneasza) o prymat w Lacjum. By nie narażać całego swojego ludu i zachować stan wojska na Etrusków, wystawili po trzech braci- trzech Kuriacjuszy i trzech Horacjuszy. Ilu Horacjuszy zginęło w tej walce? Odpowiedź poprawna: dwóch. ostatni Horacjusz zabił trzech Kuriacjuszy i tym samym przesądził o zwycięstwie Rzymu.
Te pytania cię ominęły. A teraz: NA TE PYTANIA ODPOWIADASZ: (i nie licz na warianty podpowiedzi abcd, to pytania otwarte)
A- Gdy matka Parysa, trojańska królowa Hekabe była w ciąży, przyśniło jej się, że urodziła pochodnię, od której spłonęła Troja. Aby temu zapobiec, porzucono nowo narodzonego syna, Parysa, do pasterzy na górze Ida, aby oni go wychowali. Gdy ten jednak podrósł, na górę przybyły do niego trzy boginie, które domagały się osądzenia, która jest najpiękniejsza. Jak się spór skończył, i czym Parysa przekupiono- dobrze wiemy. Gdy jednak dostał od Afrodyty obietnicę ręki najpiękniejszej śmiertelniczki, wyniósł się z góry Ida i udał się do pobliskiej Troi. Tam pokonał w zawodach swojego brata, Hektora. Wtedy królowa Hekabe zlitowała się nad nim i wyjawiła mu prawdę o jego pochodzeniu. Parys wrócił do Troi, m.in. porzucając swoją pierwszą miłość, górską nimfę. Potem, gdy w wojnie trojańskiej Filoktet zranił go strzałą Heraklesa (zatrutą jadem Hydry Lernejskiej), Parys uciekł znów na Idę i tam spalił sam siebie na stosie. Nad jego spopielonym ciałem rozpaczali tylko starzy rodzice i jego pierwsza miłość, ta właśnie nimfa.
A oto pytanie: Jak miała na imię ta nimfa, pierwsza miłość Parysa?
D- Dwaj bracia, Kastor i Polideukes, choć byli bliźniakami, nie pochodziło od jednego ojca. Podczas gdy Kastor był nieśmiertelnym synem Zeusa, Polideukes był synem zwykłego śmiertelnika, męża Antiope, ich matki. Mieli oni innych przyjaciół-herosów, także bliźniaków- siłacza Idasa, który podobno góry przenosił i Linkeusa, którego przenikliwy wzrok przenikał kamienie, drzewa i sięgał podobno nawet do Tartaru. Kastor i Polideukes byli bardzo zaprzyjaźnieni z Idasem i Linkeusem. Jednak któregoś razu doszło do karczemnej awantury, w czasie której najpierw Polideukes pokonał Idasa, a następnie Linkeus przeszył Polideukesa oszczepem. Gdy przyszło do walki Linkeusa i Kastora (nieśmiertelnego), Zeus obronił swojego syna i spalił Linkeusa piorunem. Jednak zamiast dziękować Zeusowi, Kastor zaczął go kląć, za to, że nie mógł umrzeć razem z bratem. Od tamtej pory podobno Kastor i Polideukes na pół roku przebywają w świecie podziemi, a pół roku- na świetlistym Olimpie.
Pytanie brzmi- o co Kastor i Polideukes pokłócili się z Idasem i Linkeusem? Wystarczy podać jedną przyczynę.
I co, trudne?