Pełny dostęp do zasobów serwisu
Niezarejestrowni goście mają pełny dostęp do zasobów serwisu. Mogą pisać komentarze, posty na forum, pobierać wszystkie zamieszczone w serwisie pliki i załączniki do wiadomości na forum. Zapraszamy!

Autor Wątek: Quiz Mitologiczny ::: II edycja  (Przeczytany 34520 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ziemek8

• Administrator
  • Prokonsul
  • Punkty wiedzy 27
  • Magnus Administratorus Rex
Odp: Mitologiczny Quiz ::: by Kalontas ::: II edycja
« Odpowiedź #80 dnia: 23.04.2007, 16:04:28 »
Gratuluję i życzę powodzenia ;) Jeżeli to wygrasz, to ... będziesz miał niezłą kolekcję ... wygrana w zawodach, wygrana w 3 konkursach GJZ!? a teraz w 'Quizie by Kalontas'... ;)

Offline MaZa

• Kwestor
  • Punkty wiedzy 2
« Odpowiedź #81 dnia: 23.04.2007, 16:08:40 »
Postaram się nie zawieść twoich oczekiwań ;) i popisać się wiedzą ale jak widziałem z poprzedniej edycji konkursu będzie to trudne gdyż finałowe pytania są wyjątkowo wyszukane pod względem trudności.

Czy uda mi się zdobyć potrójna koronę ??  ;D Byłbym szczęśliwy ale ten plan udaremni mi chyba Kalontas ;).

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
  • Magister Mythologiae Omniae
« Odpowiedź #82 dnia: 26.04.2007, 10:22:45 »
Najtrudniejsze (moim zdaniem) finałowe pytanie ominąłeś:

B- Gdy Odyseusz zrobił w swoim domu krawą łaźnią i zarżnął jak świnie trzystu zalotników, jako pierwszy padł ich przywódca, najbardziej śmiały Antinoos. Odyseusz trafił go strzałą z łuku, ale w co? W którą część ciała? Odpowiedź poprawna: w szyję.
Inne pytanie, które cię ominęło:
C- W pewnym momencie swojej historii Rzymianie walczyli z Albańczykami (mieszkańcami Alba Longa, miasta Eneasza) o prymat w Lacjum. By nie narażać całego swojego ludu i zachować stan wojska na Etrusków, wystawili po trzech braci- trzech Kuriacjuszy i trzech Horacjuszy. Ilu Horacjuszy zginęło w tej walce? Odpowiedź poprawna: dwóch. ostatni Horacjusz zabił trzech Kuriacjuszy i tym samym przesądził o zwycięstwie Rzymu.

Te pytania cię ominęły. A teraz: NA TE PYTANIA ODPOWIADASZ: (i nie licz na warianty podpowiedzi abcd, to pytania otwarte)

A- Gdy matka Parysa, trojańska królowa Hekabe była w ciąży, przyśniło jej się, że urodziła pochodnię, od której spłonęła Troja. Aby temu zapobiec, porzucono nowo narodzonego syna, Parysa, do pasterzy na górze Ida, aby oni go wychowali. Gdy ten jednak podrósł, na górę przybyły do niego trzy boginie, które domagały się osądzenia, która jest najpiękniejsza. Jak się spór skończył, i czym Parysa przekupiono- dobrze wiemy. Gdy jednak dostał od Afrodyty obietnicę ręki najpiękniejszej śmiertelniczki, wyniósł się z góry Ida i udał się do pobliskiej Troi. Tam pokonał w zawodach swojego brata, Hektora. Wtedy królowa Hekabe zlitowała się nad nim i wyjawiła mu prawdę o jego pochodzeniu. Parys wrócił do Troi, m.in. porzucając swoją pierwszą miłość, górską nimfę. Potem, gdy w wojnie trojańskiej Filoktet zranił go strzałą Heraklesa (zatrutą jadem Hydry Lernejskiej), Parys uciekł znów na Idę i tam spalił sam siebie na stosie. Nad jego spopielonym ciałem rozpaczali tylko starzy rodzice i jego pierwsza miłość, ta właśnie nimfa.

A oto pytanie: Jak miała na imię ta nimfa, pierwsza miłość Parysa?

D- Dwaj bracia, Kastor i Polideukes, choć byli bliźniakami, nie pochodziło od jednego ojca. Podczas gdy Kastor był nieśmiertelnym synem Zeusa, Polideukes był synem zwykłego śmiertelnika, męża Antiope, ich matki. Mieli oni innych przyjaciół-herosów, także bliźniaków- siłacza Idasa, który podobno góry przenosił i Linkeusa, którego przenikliwy wzrok przenikał kamienie, drzewa i sięgał podobno nawet do Tartaru. Kastor i Polideukes byli bardzo zaprzyjaźnieni z Idasem i Linkeusem. Jednak któregoś razu doszło do karczemnej awantury, w czasie której najpierw Polideukes pokonał Idasa, a następnie Linkeus przeszył Polideukesa oszczepem. Gdy przyszło do walki Linkeusa i Kastora (nieśmiertelnego), Zeus obronił swojego syna i spalił Linkeusa piorunem. Jednak zamiast dziękować Zeusowi, Kastor zaczął go kląć, za to, że nie mógł umrzeć razem z bratem. Od tamtej pory podobno Kastor i Polideukes na pół roku przebywają w świecie podziemi, a pół roku- na świetlistym Olimpie.

Pytanie brzmi- o co Kastor i Polideukes pokłócili się z Idasem i Linkeusem? Wystarczy podać jedną przyczynę.

I co, trudne?

Offline MaZa

• Kwestor
  • Punkty wiedzy 2
« Odpowiedź #83 dnia: 26.04.2007, 16:55:52 »
No do łatwych to one nie należą.

Na pytanie A odpowiedź to chyba Ojnone tak mi się zdaje
a pytanie D to nie wiem więc będę strzelał pokłócili się o ojca Kastora

Liczę że się uda.

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #84 dnia: 27.04.2007, 11:22:06 »
Odpowiedź na A jest poprawna- chodzi o nimfę górską Ojnone. Na pytanie D- niestety, nie. Otóż Kastor, Polideukes, Idas i Linkeus razem kradli bydło od wspólnego wroga. Ale już po kradzieży, Idas i Linkeus wszystko wzięli do siebie, zamiast podzielić się ze wspólnikami. W związku z tym, Kastor i Polideukes napadli ich domy i całe bydło (wraz z narzeczonymi Idasa i Linkeusa) porwali do siebie. Idas i Linkeus się co nieco wnerwili i wyzwali przyjaciół na pojedynek. Jak było dalej- sam wiesz najlepiej, bo już o tym pisałem.

Odnośnie tego, czy wygrałeś, powiem tyle: do zwyciężenia jest potrzebne 10 punktów. Jak podliczyłem wszystkie twoje punkty w tym quizie, to powiem, że masz ich... dokładnie DZIESIĘĆ! Gratulacje!!! W nagrodę Ziemek wpisze cię na stronie głównej serwisu, jako zwycięzce II Edycju Quizu Mitologicznego, a ja mogę zapewnić ci stanowisko ministra w moim wirtualnym państwie, Konfederacji Pomorskiej (www.pomerania.yoyo.pl, www.pomorze.mojeforum.net/index.php) Wystarczy, że się zarejestrujesz i zaczniesz się udzielać w życiu państwa.

Tak więc, bardzo mi przykro, ale to już koniec dzisiejszego programu. Następnym razem zobaczymy się dopiero w 2. połowie maja, lub nawet w czerwcu. Przykro mi za tę długą przerwę, ale dziękuję państwu za uwagę i żegnam! Pozdrowienie- Kalontas Epidauris!

Prowadzący: Kalontas Epidauris
Uczesnitcy: ziemek8, shaman, MaZa, krakers
Reżyseria: Kalontas Epidauris
Produkcja: ziemek8       (w końcu to twoje forum, no nie?)
Pomysł: Kalontas Epidauris
Sponsorzy: Forum OLIMP (ziemek.boo.pl/zeus/forum), Konfederacja Pomorska (www.pomerania.yoyo.pl, www.pomorze.mojeforum.net/index.php)
Na zlecenie TV OLIMP i Forum OLIMP
                   XTM- Xio TV Management Inc.

Offline MaZa

• Kwestor
  • Punkty wiedzy 2
« Odpowiedź #85 dnia: 27.04.2007, 14:59:22 »
Yeah no czyli potrójna korona dla mnie ;D. And who is the boss ;).

Kalontas zapomniałeś powiedzieć dobranoc państwu i do następnego programu.

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #86 dnia: 27.04.2007, 16:15:48 »
To był ranek, więc chyba raczej "Dowidzenia". Ale pożegnałem się słowami: "Pozdrawiam".

Pliki Cookie
Używamy plików Cookie, aby ułatwiać korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych i reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Rozumiem