Główne cywilizacje > Mitologia

Achilles i Patrokles - przyjaciele, czy coś więcej?

(1/8) > >>

Kalontas:
Achilles i Patrokles, dwóch bardzo ważnych bohaterów Iliady, przez Homera zostali opisani jako bardzo, ale to bardzo, bliscy przyjaciele. Ze względu na to, i to że śmierć żadnej kobiety nie wprowadziła Achillesa w furię, a dopiero Patroklesa, już w starożytności zaczęły się pojawiać wątpliwości - czy oby na pewno panowie byli tylko przyjaciółmi? Wielu filozofów starożytnych przedstawiać ich zaczęło jako wzór idealnych kochanków, pobłogosławionych przez bogów. Przez to zaczęły się porównania - również w dzisiejszych czasach, że Achilles i Patrokles byli w rzeczywistości homoseksualnymi partnerami. Przeciwko temu mówi fakt, że obaj sypiali w Iliadzie z kobietami, jednak co im stoi na drodze bycia "bi", czyli orientacji dużo popularniejszej w antyku niż "homo"?
Dzisiaj przedstawia się ich albo jako po prostu przyjaciół, albo jako "przyjaciół z wojska", albo właśnie kochanków. Za którą wersją ich relacji obstajecie?
Ja myślę, że - jak to podsumował pewien ateński polityk - Homera należy umieć czytać między wierszami i sposób przedstawienia ich wzajemnej zażyłości był sposobem na pokazanie ich homoseksualnego stosunku.

Pitagoras:
Po pierwsze nie jestem za bardzo przekonany, że wersja biseksualna w antycznej Grecji była bardziej popularna, niż ta opisana przeze mnie.
Co do śmierci Patroklesa i furii Achillesa to mogła być ona spowodowana ich miłością, ale także tym, że byli to po prostu kuzyni, a ponieważ Achilles był silniejszy chronił go, na tyle, na ile potrafił. Wiadomo przecież, że nie chciał go dopuścić do walki podczas wojny, a nawet słyszałem o tym, iż nie chciał doń go zabrać.
Poza tym ja spotkałem się z inną nazwą imienia. Nie Patrokles, a Patroklos i tak choćby mówili w filmie "Troja". 

Maciejus:
Jeśli chodzi o powoływanie się na ten tak zwany film, to bym był ostrożny:D. Jeśli chodzi o stosunek Achillesa do Patroklesa(-osa) to mi się wydaje, że jak by coś było na rzeczy to by
Homer napisał o tym wprost i by się z tym nie krył, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę to jak współcześni ludzie na to patrzyli

Kalontas:
Patroklos to taka usilna hellenizacja, aż superhellenizacja, czyli nadmierna - sami grecy mówili nań Patrokles, bo nie ma takiego słowa jak "klos", przynajmniej w grece.

Dlaczego Achilles nie chciał by Patrokles szedł na wojnę? Właśnie, by nie stracić kochanka. Dlaczego Achilles tak chronił Patroklesa? Bo jako strona męska w tym związku, chronił tą stronę kobiecą. A kuzynami zbyt bliskimi nie byli, byli nimi w tym samym stopniu co np. Kyknos (syn Aresa, syna Zeusa i Hery, dzieci Kronosa, syna Uranosa) i Hesperos (syn Astrajosa, syna Kriosa, syna Uranosa) i Eos (córka Hyperiona, syna Uranosa), czyli piąta woda po kisielu.

Maciejusie, dopiero dwieście lat po Homerze bi- i homoseksualizm stał się tak tolerowany, jak było w jego czasach - nie wiemy, może było gorzej dla mniejszości seksualnych.

Pitagoras:
No może w XII wieku przed naszą erą, było za wcześnie jeszcze, żeby się z czymś takim ujawnić.

A skąd przeświadczenie, że Patrokles był stroną pasywną związku?

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Odpowiedz

Idź do wersji pełnej