Główne cywilizacje > Chiny

Chiny

(1/1)

parszywek:
Początki chińskiej cywilizacji sięgają IV tysiąclecia p.n.e. Na przestrzeni wieków Chińczycy stworzyli olbrzymie imperium. Ich odkrycia naukowe wynalazki techniczne oraz osiągnięcia chińskiej myśli na trwałe zapisały się w historii ludzkości. 

Panowanie dynastii Szang i Czou
Chińska literatura przypisuje założenie państwa pierwszemu z pięciu legendarnych władców. Jednak pierwszą historycznie potwierdzoną dynastią była dopiero dynastia Szang. U schyłku XI w. p.n.e. rządy w Chinach objęła dynastia Czou. W tzw.  Epoce Walczących Królestw (480-221 p.n.e) władcy toczyli między sobą ciągłe wojny o władzę i ziemie. Doprowadziło to do upadku dynastii Czou.

Pierwszy Cesarz
W 211 e p.n.e. władca księstwa Qin pokonał swych rywali i przyjął tytuł pierwszego cesarza. Pod jego bezwzględnymi rządami nastąpiło zjednoczenie 10 państw chińskich. On też kazał dokończyć budowę Wielkiego Muru Chińskiego. Ale lud nie darzył go miłością i niedługo po jego śmierci wyniósł na tron nową dynastię Han.

Imperium Han
Władcy dynastii Han powiększyli swe państwo o tereny leżące na zachodzie, północnym wschodzie i południu, za rzeką Jangcy. W zarządzaniu tak ogromnym obszarem pomagali im urzędnicy - mandaryni. Kolejne bunty wieśniaków rozbiły tę najpotężniejszą dynastię starożytnych Chin. Cesarstwo weszło w erę średniowiecza. Ostatni cesarz stracił tron w 1912r.

KajSztof:
A gdzie dynastie Sui, Tang, Song, Jin, dynastie wojskowe, etc.?

Krótkie toto, mało informacji.

parszywek:
Dlatego dałem do ogólnie. ;)

Kalontas:
Wiesz, o samych Shang i Zhou można pisać całe książki, a już na pewno pojedynczy artykuł o każdej z nich. Tak więc, gdybyś mógł to rozwinąć, bylibyśmy wdzięczni.

nickblue:
zgadzam sie

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Odpowiedz

Idź do wersji pełnej