Amerykańscy archeolodzy, którzy badają położoną w głębi gwatemalskiej dżungli starożytną metropolię Majów El Mirador, odkryli najstarszą znaną nam płaskorzeźbę będącą dziełem tego ludu.
Płaskorzeźba z około 300 r. p.n.e. przedstawia bóstwa Ixbalanque i Hunapú pływające w rzece. Odkrycie jest niezwykle cenne, gdyż pozwala przesunąć datowanie początków sztuki i religii Majów o 100-150 lat wstecz.
- To wspaniałe dzieło sztuki pokazuje, że Majowie w tych czasach nie byli zwykłymi wieśniakami, ale rozwinęli już zaawansowaną cywilizację i to wcześniej niż dotąd sądziliśmy - mówił na sobotniej konferencji prasowej kierownik zespołu archeologów Richard Hasen.
Płaskorzeźba ma cztery metry długości i trzy metry wysokości. Wykonana jest z wapienia i stiuku.
Na podstawie
AFP (po niemiecku) i
La Prensa Grafica (po hiszpańsku). Jak się pojawią jakieś angielskie źródła to zalinkuję. To samo dotyczy zdjęcia płaskorzeźby. Na razie polecam
galerię zdjęć i rysunków El Mirador.
El Mirador, w którym odkryto płaskorzeźbę, znamy wciąż dość słabo. Wystające z dżungli wielkie, zarośnięte góry w kształcie piramid odkryto w 1926 roku, ale pierwsze prace badawcze przeprowadzono dopiero w latach 60. Regularne badania archeologiczne El Mirador zaczęto w 1978 r. Są one bardzo kosztowne i uciążliwe, gdyż miasto leży w trudno dostępnym rejonie Gwatemali.
Jak na razie badania ujawniły, że El Mirador było niegdyś wielką metropolią zamieszkaną przez 80 tys. ludzi. W mieście stało około 30 kompleksów świątynnych w kształcie piramid z trzema szczytami, które teraz przypominają góry. Największy z nich nazwany La Danta miał 72 m wysokości i 2800 tys. m sześć. objętości, co czyni go największą piramidą świata (piramida Cheopsa ma 2600 tys. m sześć. objętości, choć jest dwa razy wyższa).
El Mirador jest dużo starsze niż inne wielkie miasta Majów: Tikal, Copan, Palenque czy Chichen Itza. Jego początki sięgają VI w. p.n.e. Nic więc dziwnego, że to w nim odkryto najstarszą znaną płaskorzeźbę Majów. Największy rozwój miasto przeżywało od III w. p.n.e. do I w. n.e., po czym zostało porzucone.
Władze Gwatemali zamierzają stworzyć
w El Mirador park turystyczny. Na razie ta jedna z najwspanialszych metropolii Majów prawie w ogóle nie przyciąga turystów. By się do niej dostać trzeba zorganizować śmigłowiec albo maszerować dwa dni przez dżunglę.
Najnowsze odkrycia związane z Majami