Pełny dostęp do zasobów serwisu
Niezarejestrowni goście mają pełny dostęp do zasobów serwisu. Mogą pisać komentarze, posty na forum, pobierać wszystkie zamieszczone w serwisie pliki i załączniki do wiadomości na forum. Zapraszamy!

Autor Wątek: Mitologia homerycka, a hezjodowska  (Przeczytany 6206 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
  • Magister Mythologiae Omniae
Mitologia homerycka, a hezjodowska
« dnia: 08.03.2009, 23:14:15 »
Czasami gdy czytam dzieła Homera, a te opierające się na hezjodowskiej wizji świata (czyli większość) miewam wrażenie, że to są dwie różne mitologie. Oczywiście podstawy są te same, ale jest to mniej więcej jak z mitologią grecką i rzymską - jest kilka fundamentalnych różnic. Np. u Homera, Helios zdaje się zlewać ze swoim ojcem w jedną postać, Atena narodziła się bez matki, a Ares czy Hebe bez ojca, natomiast Afrodyta jest córką Zeusa i Dione. Dla odmiany Hezjod twierdzi, że Hyperion to ojciec Heliosa, Atena miała matkę, Metydę, a Ares i Hebe są dziećmi Zeusa i Hery, podczas gdy Afrodyta zrodziła się z morskiej piany, która powstała po wrzuceniu do morza odciętych genitalii Uranosa.
Pojawia się więc problem - którą wersję mitologii brać pod uwagę? Oczywiście, należy wymieniać obie wersje, bo Iliada i Odyseja były dla Greków niczym Biblia, a wersja Hezjoda była częściej uznawana za prawdziwą. Problem jest jednak czasem dość fundamentalny i można się głęboko zastanowić - który z dwóch wielkich mitografów paplał od rzeczy, a któremu przyznać rację?

Pomimo, że wersja homerowska jest mniej popularna na poziomie religijnym (ale bardziej na literackim), należy się też pewna rehabilitacja dla ślepego barda - prawdopodobnie jego wersja swoimi korzeniami sięga do epoki mykeńskiej, kiedy mitologia, jaką znamy dopiero się kształtowała.

Offline MaciekZ

• Kwestor
  • Punkty wiedzy 7
  • "None ov thy empty gods shall ever stand above me"
Odp: Mitologia homerycka, a hezjodowska
« Odpowiedź #1 dnia: 09.03.2009, 00:32:52 »
No cóż. Mój ateistyczny pogląd na świat każe mi powiedzieć że obaj paplali od rzeczy :D . Tak naprawdę należałoby zadać pytanie "W co wierzyli Grecy?" Zapewne jedni byli pod wpływem tekstów Homera, a inni Hezjoda i obie wersje, choć w wielu miejscach sprzeczne miały swoich zwolenników. Tak jak dzisiaj, mimo iż wielu ludzi uważa się za chrześcijan, to istnieje wiele odłamów, różniących się dogmatami, czy interpretacją Biblii.

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #2 dnia: 09.03.2009, 14:48:54 »
Mój wychowany na chrześcijaństwie światopogląd też każe mi powiedzieć, że obaj - pod względem "prawdziwości" - paplali od rzeczy, jednak jeśli któregoś z nich można uznać za "prawdziwą mitologię", a drugiego za podróbkę, to którego?

Offline KazuaR

• Edyl
  • Punkty wiedzy 0
« Odpowiedź #3 dnia: 09.03.2009, 15:01:31 »
Mi się wydaje, że Homer tak "wkręcał" mity, by pasowały do jego opowieści. Więc jak przez to patrzeć, to on podrabiał.

Offline MaciekZ

• Kwestor
  • Punkty wiedzy 7
« Odpowiedź #4 dnia: 09.03.2009, 15:12:28 »
Jeśli jeden wzorował się na drugim zmieniając pewne szczegóły, (bo wątpię by niezależnie obaj wymyślili takie same mitologie z drobnymi różnicami), to trzeba by się spytać: "Który żył wcześniej?" Podobno już w starożytności były spory na ten temat, więc pewnie nigdy się nie dowiemy. Podejrzewam że jeśli chodzi o wierzenia starożytnych greków, to czerpali oni i z Homera i z Hezjoda. Więc "prawdziwa mitologia" pewnie czerpie z obu. Ale to tylko moje domysły, nie poparte żadnymi dowodami. :)

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #5 dnia: 09.03.2009, 15:17:32 »
Ja nie sądzę, aby któryś z nich wymyślił całość mitologii. Obaj po prostu dokonali syntezy mitów z całej Grecji. Sam byłem świadkiem tego, że niektóre z tych opowieści do dziś są żywe wśród lokalnych ludzi, mimo że wiara w bogów olimpijskich upadła - sam usłyszałem od starego Greka opowieść o tym, jak Projtos uciekał przed Cyklopami naokoło miasta, przez co oni usypali mury wokół Tirynsu. Takich opowieści próżno szukać u któregokolwiek z klasyków - jest to prosty dowód, że ludzie naprawdę w to wierzyli, a nie że Homer czy Hezjod byli w pełni autorami tego zbioru.

Petros

• Gość
« Odpowiedź #6 dnia: 09.03.2009, 16:50:05 »
Raczej mało można znaleźć informacji w dziełach Hezjoda i Homera. Zajęli się oni tylko częścią mitologii, a nie całością. Hezjod jako pierwszy dokonał spisu bogów i herosów wg pokoleń, a Homer przedstawił losy wojny trojańskiej, oraz powrotu Odyseusza do Itaki. Nie wiem skąd takie pytanie, który pisał prawdę? Myślę, że obaj wzorowali się na różnych opowieściach przekazywanych ustnie, więc to też zależy od kręgu w jakim się wychowywali. Jak się coś przekazuje ustnie to zazwyczaj część informacji się zaciera, a część dodaje, stąd tyle różnic między wersjami mitów. Poza tym zauważ, że dla Hezjoda było ważne przedstawienie więzi łączących danych bogów, a dla Homera opowiedzenie tylko jednego zagadnienia. Być może dlatego Homer pomija kwestię rodzicielstwa niektórych bogów, bo nie ma to dla niego aż tak dużego znaczenia.

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #7 dnia: 09.03.2009, 19:11:44 »
Homer nie tyle pomija niektórych rodziców, co wręcz podaje sprzeczne z Hezjodem informacje.
Swoją drogą zastanawia mnie, co Hezjoda tak zafascynowało w genealogii.

Offline MaciekZ

• Kwestor
  • Punkty wiedzy 7
« Odpowiedź #8 dnia: 09.03.2009, 19:37:22 »
Może interesowała go ewolucja bogów? ;D

Petros

• Gość
« Odpowiedź #9 dnia: 09.03.2009, 19:42:34 »
Homer nie tyle pomija niektórych rodziców, co wręcz podaje sprzeczne z Hezjodem informacje.
Tak jak pisałem, jest wiele wersji danych mitów, wynikającego z przekazu ustnego.

Offline Thor

• Bóg grzmotów
  • Senator
  • Punkty wiedzy 11
  • Þórr
« Odpowiedź #10 dnia: 21.03.2009, 23:36:19 »
Pytanie się która wersja - homerowska czy hezjodowska - jest prawdziwa, jest równie celowe jak pies ganiający za własnym ogonem. Obaj pletli trzy po trzy jakieś opowieści dziwnej treści, tyle że jeden plótł swoją bajkę, a drugi swoją.

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #11 dnia: 21.03.2009, 23:44:29 »
Nie do końca "jeden swoją, a drugi swoją", bo w sumie mieli opisywać jedną i tą samą mitologię.

Offline Thor

• Bóg grzmotów
  • Senator
  • Punkty wiedzy 11
  • Þórr
« Odpowiedź #12 dnia: 21.03.2009, 23:46:57 »
No to co? Powiedz to dajmy na to Egipcjanom którzy co miasto mieli innego demiurga. To nie zmienia tego że to jedna mitologia.

W szybkiej odpowiedzi możesz użyć kodów BBC i uśmieszków tak jak przy normalnej odpowiedzi.

Nazwa: Email:
Weryfikacja:
Wpisz litery widoczne na obrazku
Posłuchaj liter / Prośba o inny obrazek
Wpisz litery widoczne na obrazku:
Napisz literami ile to jest trzy dodac cztery (napisz malymi literami bez polskich znakow):
Jaka jest najdluzsza rzeka polski (napisz malymi literami bez polskich znakow):

Pliki Cookie
Używamy plików Cookie, aby ułatwiać korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych i reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Rozumiem