Inne cywilizacje > Inkowie

Atahualpa przyczyną upadku?

(1/1)

Kalontas:
Gdyż mało ludzi zna szczegóły dotyczące upadku państwa Inków, pozwolę sobie kilka spraw przybliżyć. Otóż gdy zmarł Huayna Capac, poprzedni Inka, wyznaczył on Atahualpę do władania na północy, w Quito, a jego brata Huascara do władzy w Cuzco. Stąd pojawiła się później hipoteza, że Huayna miał zamiar by to Huascar był władcą, a Atahualpa zaledwie gubernatorem w Quito. Jeśli hipoteza ta mówi prawdę, wyjaśnia to wiele z późniejszych wydarzeń. Otóż Huascar zażądał od brata oznaki podległości, czemu ten się sprzeciwił i wywołał wojnę domową, która zakończyła się ścięciem Huascara. Jeśli rzeczywiście to starszy brat miał być władcą, jego żądania było usprawiedliwione.
Powiem teraz więcej: wojna domowa zakończyła się niemal w tym samym czasie, gdy do Peru przybył Pizarro. Gdyby nie ambicje Atahualpy, który zachciał zostać Inką, i gdyby nie doszło do wojny, imperium Inków mogłoby przetrwać, gdyż Pizarro nie miał tej  psychologicznej przewagi, co Cortez nad Aztekami - ani też choroby europejskie nie mogły wiele zdziałać, gdyż te zdołały zebrać swoje żniwo już przed przybyciem Hiszpanów do Peru - dostały się tam z Meksyku przez Panamę i Kolumbię.

Czy uważacie, że Atahualpę - w popkulturze przedstawianego jako niewinną ofiarę - można uznać w świetle tej hipotezy jako główną przyczynę upadku Tawantinsuyu?

Inkowie.com:
Oczywiście Ataw Wallpa (będę używał takiej formy zapisu jeśli można) zdecydowanie przyczynił się do upadki Tahuantinsuyu jednak problem leży chyba nie w człowieku lecz mentalności Inków jako niezwyciężonych i dumnych arystokratów. Ciężko spekulować jak zachowałby się Waskhar Inqa czy ich ojciec.
Sami Hiszpanie jeszcze do końca nie byli scharakteryzowani przez społeczeństwo inkaskie. System klasyfikacji bytów obejmował takie aspekty jak ocena w jakim stopniu dana jednostka jest camac (kecz. "pełna mocy, dysponująca mocą") oraz czy respektuje zasady "cywilizowanych relacji społeczno-politycznych" (w rozumieniu andyjskim).1

Moim zdaniem problem leży raczej w mentalności i światopoglądzie niż w samym Ataw Wallpa, który upraszczając - pokonał swojego brata wykazując się walecznością i udowadniając tym samym lepsze predyspozycje do bycia władcą.

1 Za Ziółkowskim w Historia państwa Inków, s. 270.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Odpowiedz

Idź do wersji pełnej