Pełny dostęp do zasobów serwisu
Niezarejestrowni goście mają pełny dostęp do zasobów serwisu. Mogą pisać komentarze, posty na forum, pobierać wszystkie zamieszczone w serwisie pliki i załączniki do wiadomości na forum. Zapraszamy!
Dlaczego tu jest reklama?

Autor Wątek: Frazeologizmy mitologiczne  (Przeczytany 493355 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
  • Magister Mythologiae Omniae
Odp: Frazeologizmy mitologiczne
« Odpowiedź #20 dnia: 30.11.2009, 20:36:35 »
Nie znam takiego zwrotu, ale sądząc z mitologii, mogę coś wykombinować. W samej tarczy Achillesa nie było nic szczególnego, ale jego zbroja (czasem się używa błędnie zamiennie słów zbroja i tarcza) była świetną zbroją, wykutą przez bogów specjalnie dla niego. Achilles (gdy wściekły na Agamemnona nie chciał walczyć pod Troją) pozwolił Patroklesowi by założył jego zbroję i poszedł walczyć jako on. Przez to, że wzięto go za Achillesa, Patrokles zginął. Sądząc po tym, może to najprawdopodobniej oznaczać rzecz pozornie bardzo dobrą, świetną, wręcz boską, ale przynoszącą zniszczenie. Czyli jest to zapewne pozornie dobra rzecz przynosząca niefart.

.madelaine.

• Gość
« Odpowiedź #21 dnia: 12.01.2010, 19:20:31 »
a co to znaczy prometejski ogień? ale tak współcześnie... ???

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #22 dnia: 12.01.2010, 20:14:46 »
Innymi słowy niż powyżej? Energia życiowa, boskie tchnienie, "płomień życia". Taka abstrakcyjna koncepcja starożytnych - że bogowie musieli tchnąc ogień w ludzką istotę, by ta ożyła.

SenTeX

• Gość
« Odpowiedź #23 dnia: 14.01.2010, 21:44:22 »
A mógłby ktoś dać miejsce pochodzenia (czyt. z jakiej książki) takich frazeologizmów jak: Koń trojański,Między Scyllą a Chabrydą,stajnia Augiasza,puszka Pandory,jabłko niezgody,róg obfitości,prometejska postawa,złote runo,pięta Achillesa,ośle uszy,znaleźć się w labiryncie.

@KazuaR. Twoja robota jest dobra, ale mało skuteczna. Jeśli ludzie popełniają błędy ortograficzne to może są to dyslektycy. I takich ludzi jest dosyć ciężko oduczyć robienia błędów.  :)

Offline KazuaR

• Edyl
  • Punkty wiedzy 0
« Odpowiedź #24 dnia: 15.01.2010, 00:31:02 »
To ja może wyjaśnię te, których jestem pewien.

Koń Trojański oznacza podstęp, pułapkę.
Między Scyllą a Chabrydą (współ. między młotem a kowadłem) to niebezpieczna sytuacja.
Pięta Achillesa oznacza słaby punkt.
Stajnia Augiasza to coś zaniedbanego. (chyba xP)

Zaś co do mojej roboty: może dyslektycy, może ludzie którzy nie znają poprawnej polszczyzny. Ja tu tylko poprawiam i upominam. ;]

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #25 dnia: 16.01.2010, 20:14:17 »
Dysleksja nie jest wyjaśnieniem, gdy mamy do czynienia z setkami programów, które pisownię mogą dla nas sprawdzić.

Z jakich książek pochodzą te frazeologizmy? Kilka z nich pochodzi z klasycznych poematów (Iliada, Odyseja, Eneida), ale większość została po prostu przekazana - do takich rzeczy się nie podaje bibliografii. ;]

Adamurs

• Gość
« Odpowiedź #26 dnia: 23.01.2010, 12:04:02 »
Witam. Już kiedyś wysłałem wiadomość do ziemka w sprawie tego frazeologizmu. "Wypowiedź lakoniczna" może nie jest frazeologizmem mitologicznym lecz jak już pojawiło się "wychowanie spartańskie" to chyba było by można go dodać. Pozdrawiam.

gggg

• Gość
« Odpowiedź #27 dnia: 11.02.2010, 13:05:41 »
a pójsc na pierwszy ogień... pochodzenie - mitologia??

złudzenie

• Gość
« Odpowiedź #28 dnia: 11.02.2010, 19:26:06 »
ciekawe bardzo przydały mi się te frazelogizmy mitologiczne do zadania domowego z języka polskiego;];]bardzo dziękuje :D

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #29 dnia: 11.02.2010, 20:47:21 »
a pójsc na pierwszy ogień... pochodzenie - mitologia??

Zdaje mi się, że to ma bardziej ludowe pochodzenie.

dv

• Gość
« Odpowiedź #30 dnia: 29.04.2010, 16:05:43 »
Dysleksja nie jest wyjaśnieniem, gdy mamy do czynienia z setkami programów, które pisownię mogą dla nas sprawdzić.

Z jakich książek pochodzą te frazeologizmy? Kilka z nich pochodzi z klasycznych poematów (Iliada, Odyseja, Eneida), ale większość została po prostu przekazana - do takich rzeczy się nie podaje bibliografii. ;]
nie ma nic o słowie sen ::) ::) :P

Offline KazuaR

• Edyl
  • Punkty wiedzy 0
« Odpowiedź #31 dnia: 29.04.2010, 19:00:31 »
Bo "sen" nie jest frazeologizmem mitologicznym. :P

Crash

• Gość
« Odpowiedź #32 dnia: 08.06.2010, 20:10:48 »
Miło wejść i zobaczyć liczbę wyświetleń - 49.388
Zanim napisałem ten temat, wiedziałem że na pewno się przyda. Frazeologizmy mitologiczne to chyba ulubiony temat nauczycieli. Zawsze go poruszają przy omawianiu starożytnej Grecji. Tak BTW, to byłbym wdzięczny gdyby ktoś edytował ten mój pierwszy post i do zdania pod spodem dodał: 'także' - wiem że to nic, ale po przeczytaniu tegoż zdania śmiem stwierdzić, że Pit napisał cały ten artykuł , Kalontas poprawił błędy, a ja ukradłem jego pracę i wstawiłem tutaj. Tak było? Nie wydaje mi się :) Pitagoras pomógł mi trochę, mimo, że go wcale o to nie prosiłem, ale poradziłbym sobie i bez 'wysiłku'.
Pozdrawiam,

PS: Zaczepiłem akurat ten wątek bo to chyba moje największe osiągnięcie na tym serwisie
PS2: Czyżby serwis podupadał?

Cool

• Gość
« Odpowiedź #33 dnia: 02.09.2010, 20:21:35 »
Świetny artykuł, po prostu niesamowity. Bardzo pomógł na polaku. Thx  ;D

magda

• Gość
« Odpowiedź #34 dnia: 06.09.2010, 19:00:43 »
świetne, naprawdę

jamci

• Gość
« Odpowiedź #35 dnia: 11.09.2010, 13:42:54 »
Bardzo przydatny temat, ale mógłby mi ktoś wyjaśnić, co oznacza ''mina sfinksa''? Dziękuję bardzo ;D

Penelopa

• Gość
« Odpowiedź #36 dnia: 13.09.2010, 17:00:34 »
Hm, a czy mógłby ktoś mi szybko ułożyć zdania z tymi wyrażeniami? Byłabym naprawdę wdzięczna, gdyż kompletnie nie znam się na mitologii. ;)
Z każdym związkiem frazeologicznym ułóż chociaż jedno zdanie: róg obfitości pod egidą, puszka Pandory.
Jeżeli zły wątek czy coś, to przepraszam, ale tutaj trafiłam przypadkowo w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie.

Leea

• Gość
« Odpowiedź #37 dnia: 13.09.2010, 17:08:21 »
Cóż, Penelopo.
Po pierwsze b.nieciekawy i zniechęcający użytkownika do odpowiedzi nick. Następnym razem wpisz coś innego, dobra?
Nie chcę być złośliwa, ale powinnaś wykazać się kreatywnością i pokazać polonistce/historyce, że stać cię na dobrą ocenę. Jednak widzę, że nie stać cię! :P
'Mój brat to istna puszka Pandory'.
'Jedzenia było bardzo mało, więc zapragnęłam mieć ze sobą róg obfitości.'
'Każdy z nas jest pod egidą swoich rodziców' .

Penelopa

• Gość
« Odpowiedź #38 dnia: 13.09.2010, 17:10:36 »
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, złośnico! :P
Każdy z nas jest pod egidą swoich rodziców!? Nie uważasz, iż to bezsensowne zdanie? [WARA OD MOJEGO NICKA!]
Sama wykazałaś się idiotycznymi zdaniami, więc idź i nie wraaacaj! ;>
Mógłby ktoś NORMALNY mi pomóc i nie zważać na mój nick i 'brak kreatywności'? Bardzo proszę! :*

Gość Portalu

• Gość
« Odpowiedź #39 dnia: 18.09.2010, 17:40:39 »
Pare błędów jest, poza tym frazeologizm to połączenie dwóch lub więcej wyrazów czyli wszystkie Cerbery, Odysy i Ikary są błędem!

W szybkiej odpowiedzi możesz użyć kodów BBC i uśmieszków tak jak przy normalnej odpowiedzi.

Nazwa: Email:
Weryfikacja:
Usuń wszystkie znaki z tego pola:

Wpisz litery widoczne na obrazku
Posłuchaj liter / Prośba o inny obrazek
Wpisz litery widoczne na obrazku:
Napisz literami ile to jest trzy dodac szesc(napisz malymi literami bez polskich znakow):
Napisz literami ile to jest cztery odjac trzy (napisz malymi literami bez polskich znakow):
Napisz literami ile to jest trzy dodac cztery (napisz malymi literami bez polskich znakow):

Pliki Cookie
Używamy plików Cookie, aby ułatwiać korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych i reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Rozumiem