Pełny dostęp do zasobów serwisu
Niezarejestrowni goście mają pełny dostęp do zasobów serwisu. Mogą pisać komentarze, posty na forum, pobierać wszystkie zamieszczone w serwisie pliki i załączniki do wiadomości na forum. Zapraszamy!
Dlaczego tu jest reklama?

Autor Wątek: Frazeologizmy mitologiczne  (Przeczytany 493353 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ziemek8

• Administrator
  • Prokonsul
  • Punkty wiedzy 27
  • Magnus Administratorus Rex
Odp: Frazeologizmy mitologiczne
« Odpowiedź #40 dnia: 18.09.2010, 19:27:37 »
Nie mylisz frazeologizmu ze związkiem frazologicznym? ;)

Nadeea

• Gość
« Odpowiedź #41 dnia: 29.09.2010, 19:55:36 »
Bardzo Fajnie to jest ;]
Przyda się na polski bo właśnie o to chodziło mojej pani ;]
Thx ;**

nóż

• Gość
« Odpowiedź #42 dnia: 05.10.2010, 17:13:48 »
nóż w plecy? co to znaczy doslownie w jezyku nauczyciela

cfvsd

• Gość
« Odpowiedź #43 dnia: 11.10.2010, 15:37:35 »
fajne;]] tylko szkoda ze niema wszystkich ???

Anitka

• Gość
« Odpowiedź #44 dnia: 22.10.2010, 19:57:19 »
 ;) ;)Czy moglibyście mi podać jakiś związek frazeologiczny z bogiem wojny - Aresem :P :P

Pomoc !!!!

• Gość
« Odpowiedź #45 dnia: 26.10.2010, 16:54:21 »
Co to znaczy:
Jasne jak słońce:
Wieniec laurowy:
Olimpijski spokój:
W objęciach Morfeusza:
Być w gorącej wodzie kąpanym:
Mieć duszę na ramieniu:
Zdać się na łaskę i niełaskę:
Wpaść jak śliwa w kompot:

PS:Szybko proszę !

myh

• Gość
« Odpowiedź #46 dnia: 08.11.2010, 15:58:50 »
jasne jak słońce-proste,nie dające wiele do myślenia(np.zadanie), ;p
wpaść jak śliwka w kompot-wkręcić się z awanturę,coś w czym nie powinno cie być (chyba  xD )
;p

Szynszyla

• Gość
« Odpowiedź #47 dnia: 09.11.2010, 07:19:15 »
Doskonała pomoc, akurat dzisiaj mam test z mitów, więc trzymajcie za mnie kciuki :)

Szynszyla

• Gość
« Odpowiedź #48 dnia: 09.11.2010, 07:20:35 »
+ Olimpijski spokój - jest napisana definicja, ale ok. To znaczy spokój i zachowanie pogody ducha.

LuX

• Gość
« Odpowiedź #49 dnia: 15.11.2010, 18:18:04 »
Można by dodać dotyk Midasa :)

nata

• Gość
« Odpowiedź #50 dnia: 15.11.2010, 19:00:25 »
ale znaleźć się w labiryncie nie ma!! ;/ a mi jest to potrzebne... :[

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
  • Magister Mythologiae Omniae
« Odpowiedź #51 dnia: 24.11.2010, 17:47:45 »
Należy pamiętać o tym, że nie wszystkie zwroty, które mają jedno słowo "jakoś luźno kojarzące nam się z mitologią (chociaż to g* prawda)" są "frazeologizmami mitologicznymi".
I proszę, naprawdę proszę, nie wołać wprost o wykonanie wam pracy domowej.

niestety

• Gość
« Odpowiedź #52 dnia: 14.12.2010, 21:38:22 »
niestety nie ma męki Tatala ;/ , a właśnie tego szukałem . Ale tak to w porządku:)

czarek

• Gość
« Odpowiedź #53 dnia: 17.03.2011, 17:45:01 »
 ::)

niema frazeologizmu "wsiasc na pegaza"gh

Berzerker (Crash)

• Gość
« Odpowiedź #54 dnia: 14.04.2011, 03:19:07 »
::)

niema frazeologizmu "wsiasc na pegaza"gh

Wsiąść na pegaza - 1. podjąć się niesamowitego wyzwania
                           2. mieć natchnienie poetyckie, brać się za pisanie wierszy

niestety nie ma męki Tatala ;/ , a właśnie tego szukałem . Ale tak to w porządku:)

Bo ty niestety szukać nie umiesz. ;) Nie wpadło ci do głowy, żeby wpisać ‘’Tantal’’ i to sprawdzić? Frazeologizm brzmi ,,Tantalowe męki’’,  a nie ‘’męki Tantala’’ :)

ale znaleźć się w labiryncie nie ma!! ;/ a mi jest to potrzebne... :[

:[  Pierwszy raz słyszę o takim frazeologizmie ( i to mitologicznym). A z czym ci się kojarzy labirynt? No? Wystarczy ruszyć mózgownicą. Można się domyślić że ten ‘labirynt’ to jakiś trudny, zawiły problem, sytuacja bez wyjścia. A co do pochodzenia to kojarzy mi się aktualnie tylko jeden labirynt – ten na Krecie, który zbudował Dedal dla Minotaura – syna Minosa.

To do innych:
Tak, tak, tak, można dopisać jeszcze dziesiątki innych frazeologizmów, ale do cholery - czy u was w szkołach naprawdę wymagają takich szczegółowych mitologizmów?  Mi się wydaje że aktualnie są tu wszystkie najpotrzebniejsze frazeologizmy mitologiczne – ja zgromadziłem kilkadziesiąt tych najważniejszych zwrotów i wyrażeń (obowiązujących w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych) , później Kalontas z Pitagorasem dołączyli swoje, niektóre mniej znane, ale to nie znaczy, że mniej przydatne. Kalontas chyba aż przedobrzył, bo 17 terminów to nie frazeologizmy jak ktoś już wspomniał. Frazeologizm to połączenie WYRAZÓW. Nie może być jeden wyraz. Bo ogólnie frazeologizmy (ze względu na gramatykę) dzielą się na 3 grupy: zwroty (czyli te z czasownikiem jak: patrzeć przez palce), wyrażenia (czyli te bez czasownika jak: gruba ryba) i frazy (czyli ‘wypowiedzenia’ jak: niedaleko pada jabłko od jabłoni czy trafiła kosa na kamień) .
A takie zwijanie frazeologizmów do jednego wyrazu prowadzi do wieloznaczności leksemów, niestety. Dlatego:
-zamiast pisać ‘narcyzm’ lepiej napisać narcystyczne zachowanie, czyli egoizm, brak samokrytyki, wpadanie w samozachwyt’ (bo jest taki frazeologizm)
- zamiast ‘Echo’ lepsze będzie -  coś się odbija (rozchodzi, rozeszło się) szerokim (głośnym, żywym) echem, czyli o czymś zrobiło się bardzo głośno, coś stało się znane’(również istnieje taki frazeologizm)
- zamiast ‘panika’ – uciekać w panice albo częściej używane – ‘wpadać w panikę’ czyli nagle się przerazić, przestraszyć, histeryzować bez powodu (taki trochę pleonazm, ale co tam)
- zamiast ‘Sfinks’ – zagadka Sfinksa czyli nierozwiązana, trudna do odgadnięcia zagadka (Bo śmiesznie to brzmi przyjmując, że ‘Sfinks’ to frazeologizm - ,,Nie mogę rozwiązać tego Sfinksa’’ :P
prócz tego znalazłem inny ciekawy frazeologizm:
- los Amfitriona – ‘’stanie się rogaczem’’ ;)
Pochodzenie: Zeus przybrał postać Amfitriona, kiedy ten drugi był na wojnie oraz spłodził Heraklesa z żoną Amfitriona – Alkmeną

A co do innych terminów: Amazonka, Nestor, Odys, Dedal, Niobe (równie dobrze może być np. Temida) , Ikar, Nike – jak mówiłem, to nie frazeologizmy, nie wiem jak to nazwać – zapożyczenia z mitologii? Na pewno nie frazeologizm.
Oraz:
- Cerber (też odpada, a czemu nie Echidna, Harpia, Talos, Menada, Cyklop, Chimera czy inne potwory)
- mania – stan emocjonalny – termin zwyczajnie wzięty z mitologii.
- nektar czy ambrozja to też wg mnie zwyczajne zapożyczenia.
- hermafrodytyzm – nigdy bym nie powiedział, że to frazeologizm – wyraz ten funkcjonuje na porządku dziennym jako synonim obojnactwa. Ślimaki jako hermafrodyty itd...

Dzisiaj tak sobie pomyślałem, czy przypadkiem Pitagoras nie przepisał dodanych przez siebie terminów z innej strony. Niedawno znalazłem na sciadze identyczny artykuł, ale myślę sobie to niemożliwe – artykuł na tamtym serwisie był niby napisany w 2009, czyli dwa lata po naszym, ale jednak nie pamiętałem kiedy były ostatnie aktualizacje przy archeosowych ‘Frazeologizmach mitologicznych’. Na szczęście się myliłem, wszystko - słowo w słowo, kropka w kropkę zostało zerżnięte od nas, kolejność frazesów też ta sama. Nawet dla małolaty nie chciało się czytać tego artykułu, bo widzę, że niektóre błędy, przypadkowo opuszczone wyrazy (patrz-->węzeł gordyjski) czy nawet linki Pitagorasa do naszych artykułów zostały skopiowane jak leci ;). Najbardziej mnie rozgromiło to:

‘’Sfinks - zagadka, tajemnica trudna do rozwiązania. Był to potwór o ciele lwa, twarzy i piersi kobiecej i skrzydłach ptaka. Porywał ludzi i rzucał w przepaść, oznajmiwszy wpierw, że będzie tak czynił, póki ktoś nie rozwiąże jego zagadki. Wybawicielem Teb został Edyp. Jego losy znajdziecie w tym artykule.’’

Chyba nie muszę mówić, że ‘’w tym artykule’’ nie ma hiperłącza...Chodziło ofc o odnośnik do któregoś z artykułów Pitagorasa.

A tak by the way, wszedłem tu żeby sprawdzić ,,Ogród Hesperyd’’, który mi będzie potrzebny do prezentacji mat., to tak przy okazji, jakby to kogoś g***o obchodziło :]   ::)

Pozdrawiam

luśka56737

• Gość
« Odpowiedź #55 dnia: 21.09.2011, 22:03:36 »
Thx. Bardzo mi sie to przydało, na polski potrzebowałam. Myśle, że wszystko bedzie dobrze...Ciekawe są te  frazeologizmy mitologiczne, można sie z nich dużo nauczyć ;)

Kinga9998

• Gość
« Odpowiedź #56 dnia: 29.09.2011, 16:39:57 »
Czy mógłby mi ktoś wyjaśnić znaczenie takich frazeologizmów: ;p
Prometejska postawa,
Wyroki Temidy,
Boska Ambrozja

Jagiiiś <3

• Gość
« Odpowiedź #57 dnia: 15.12.2011, 16:21:02 »
Siema ..!   

Wie ktoś może co to znaczy "spartańskie wychowanie,, i "żyć po spartańsku,,  ?

Offline ziemek8

• Administrator
  • Prokonsul
  • Punkty wiedzy 27
  • Magnus Administratorus Rex
« Odpowiedź #58 dnia: 16.12.2011, 10:17:50 »
Jest w artykule.
Spartańskie wychowanie - system wychowawczy, obowiązujący w Sparcie wg tradycji, od czasów Likurga. Podlegały mu formalnie przede wszystkim obywatelskie dzieci płci męskiej w wieku od 7 do 20 lat, czyli w okresie agoge. Ponieważ w Sparcie praktycznie nie było czegoś, co dziś nazwalibyśmy życiem prywatnym, wychowanie spartańskie trwało przez całe życie. Dziś oznacza ono bardzo surowe wychowanie, w którym głównym zadaniem jest przestrzeganie zasad i reguł. Dzieci tak wychowywane nie mają często pozwalane na wiele.
Żyć po spartańsku to mówiąc krótko - żyć w surowych warunkach.

Ślepa sprawiedliwość – symbolizuje sprawiedliwość dla wszystkich taką samą. Temida jest to bogini prawa i sprawiedliwości, dobrych obyczajów i porządku. Przedstawiana z zawiązanymi oczami z wagą i mieczem.

Ambrozja – wyśmienite jedzenie, „niebo w gębie”. Ambrozja to w greckiej mitologii pokarm bogów dający im nieśmiertelność. Ambrozja odznaczała się nadzwyczajną słodyczą i zapachem.

herkulesowy

• Gość
« Odpowiedź #59 dnia: 28.09.2012, 15:38:00 »

co oznacza przenosne znaczenie wyrazu "herkulesowy"

W szybkiej odpowiedzi możesz użyć kodów BBC i uśmieszków tak jak przy normalnej odpowiedzi.

Nazwa: Email:
Weryfikacja:
Usuń wszystkie znaki z tego pola:

Wpisz litery widoczne na obrazku
Posłuchaj liter / Prośba o inny obrazek
Wpisz litery widoczne na obrazku:
Napisz literami ile to jest trzy dodac cztery (napisz malymi literami bez polskich znakow):
Jaka jest najdluzsza rzeka polski (napisz malymi literami bez polskich znakow):
Napisz literami ile to jest szesc odjac dwa (napisz malymi literami):

Pliki Cookie
Używamy plików Cookie, aby ułatwiać korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych i reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Rozumiem