Zamknięcie serwisu
Z powodu bardzo małej aktywności utrzymującej się od dłuższego czasu serwis Archeos.pl zostanie zamknięty. Z końcem marca wyłączone zostanie forum, a z końcem maja - to jest: 31 maja 2023 roku - wyłączony zostanie cały serwis. Dziękujemy wszystkim, którzy tworzyli razem z nami ten serwis od 2008 roku. Więcej informacji można znaleźć tutaj

Autor Wątek: Jakie były początki Grecji  (Przeczytany 5322 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Filozof

  • Mroczny Władca Małży!!!
  • Obywatel
  • ***
  • Wiadomości: 25
  • Punkty wiedzy 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ah witaj kaprawczĘ
Jakie były początki Grecji
« dnia: 12.04.2009, 23:28:14 »
Cywilizacje Cykladzkie
U schyłku neolitu, na początku III tysiąclecia p.n.e. nastąpił rozwój cywilizacji w archipelagu Cyklad. Na wyspach pojawiły się pierwsze osady, a nawet niewielkie miasta na wyspach: Lesbos, Syros i Lemnos. Życie tych położonych najczęściej na brzegu morza miasteczek związane było głównie z rolnicstwem i rybołówstwem. Na nasłonecznionych stokach uprawiano winogrona, oliwki, pszenicę, wykę i groch. Hodowano bydło, głównie kozy i owce. W społeczeństwie wyraźnie wydzielona została klasa rzemieślników. Znajdowane są fragmenty ich strojów, wazy a przede wszystkim kamienne statuetki, zwykle z marmuru, które świadczą o dużej wrażliwości i ekspresji artystycznej twórców. Od II tysiąclecia p.n.e. na wyspy cykladzkie najeżdżały plemiona indoeuropejskie, także przodkowie Greków. Rozwój sztuki greckiej wskazuje, że plemiona te asymilowały się z tutejszą ludnością i przejmowały od nich wiele wzorców kulturowych i artystycznych.

Pierwszy Okres Minojski
Od III tysiąclecia p.n.e. wokół Morza Egejskiego powstawały nowe cywilizacje: na wyspie Krecie, na Cykladach, w Grecji kontynentalnej i w Azji Mniejszej. Trzy pierwsze były kolebkami antycznej Grecji. Nieznane jest pochodzenie ludów pierwotnie zamieszkujących Kretę - albo byli to potomkowie plemion neolitycznych żyjących nad Morzem Śródziemnym, albo plemion indoeuropejskich (pierwszych najeźdźców). Niewiele wiemy o początkach cywilizacji zwanej minojską, która rozwijała się w okresie od 2000 do 1750 roku p.n.e.
W pierwszym okresie kultury minojskiej (2700-2000 rok p.n.e.) wyspa była podzielona na wiele żyjących w pokoju królestw, o czym świadczy brak fortyfikacji w pierwszych pałacach: Knossos, Fajos, Zakros i Malia. Rozwinęła się tam sztuka wyopu brązu, ceramika, złotnictwo oraz handel morski z Cykladami, Rodos, Cyprem, Azją Mniejszą, a nawet Egiptem. Około 1750-1700 r.p.n.e. pierwsze pałace zostały zrujnowane i nie możemy dziś określić przyczyny tej tragedji. Mogło to nastąpić z powodu najazdu z zewnątrz, zamieszek wewnętrznych lub kataklizmu naturalnego. Gliniane tabliczki zapisane pismem linearnym znaleziono potłuczone i nadpalone. Wyróżniamy trzy rodzaje pisma kreteńskiego: pismo piktograficzne (tzw. Kreteńskie hieroglify) i dwa systemy sylabiczne, zwane pismem linearnym A i B. Niestety jedynie to ostatnie potrafimy dzisiaj odczytać, dlatego też tak niewiele wiemy o początkach tej kultury.

Drugi Okres Minojski
Między 1700 a 1400 r.p.n.e na Krecie powstała druga generacja pałaców, zbudowanych w tych samych miejscach, co stare. Rozpoczął się okres znany przede wszystkim dzięki wykopaliskom w Knossos. Pałace stanowiły centrum życia ekonomicznego i religijnego. Jednocześnie stanowiły ośrodki, z których zarządzana była cała okolica. Najsłynniejsza spośród kreteńskich budowli to pałac w Knossos, złożony z elementów pochodzących z różnych epok, który wznosił się na wysokość 2-3 pięter! Pałac był siedzibą władcy, pełniącego funkcje: monarchy i głównego kapłana. Na freskach zdobiących salę tronową w Knossos przedstawiony został legendarny król Minos. Imię Minosa znamy ze znacznie późniejszych pism greckich. Trudno dziś ocenić czy postać o tym imieniu żyła naprawdę, czy była to nazwa dynastii, czy też określenie funkcji. W tym okresie władca Knossos zdominował swoich sąsiadów: Malii i Fajstos. Kreta nadal nie była jednak zjednoczonym państwem, być może za przyczyną tamtejszej hierarchii religijnej, tak jak to miało później miejsce w Delfach i Olimpii.  Wpływy Krety w momencie jej największego rozkwitu ogarnęły południe Grecji, a w szczególności Peloponez. Od II tysiąclecia region ten należał do grup najeźdźców indoeuropejskich, przodków greckiego ludu, którzy od XVI w.p.n.e. tworzyli ważne ośrodki w Mykenach i Tirynsie. Ci pierwsi Grecy, Achajowie, o których opowiada Iliada, ulegli wpływom kultury minojskiej. Ale około 1450 r.p.n.e. pałace uległy zburzeniu po raz drugi. Sir Artur Evans odkrywca Knossos, przypisywał zburzenie Mykeńczykom: oni właśnie zafascynowani bogactwem wyspy, w XV w.p.n.e. najechali Kretę. Obecnie większość archeologów uważa, że upadek kultury minojskiej był spowodowany wielkim wybuchem wulkanu na Terze (obecnie Rodos). Wybuch ten ponoć spowodował wielkie fale tsunami, których ślady odkryto na Krecie. Ponadto wulkan uwolnił wielkie ilości pyłu wulkanicznego, które spowodowały katastrofę ekologiczną na skalę światową (pył wulkaniczny pochodzący z tego wybuchu odnaleziono nawet na Antarktydzie). Katastrofa ta zniszczyła minojskie państwo, co umożliwiło inwazję mieszkańców kontynentu. Pozostałości minojskiej sztuki do dziś kojarzą nam się z radością życia - takie samo wrażenie odnieśli już starożytni.

Mykeny
Od 1450 r.p.n.e. potężne Mykeny podbiły Kretę na Morzu Egejskim. Zdobywcy, Achajowie, wojownicy znani z Iliady i Odysei, mówili po grecku, wznosili potężne warownie i stworzyli świat, który przetrwał do dziś w mitach i historiach. Ludy pochodzenia indoeuropejskiego, które przeniknęły na Półwysep Bałkański na początku II tysiąclecia p.n.e. zniszczyły istniejące tam cywilizacje, przejmując jednak część ich zdobyczy kulturowych. Nowo przybyli skolonizowali stopniowo tereny dzisiejszej Grecji, budując warownie takie jak w Mykenach, najsłynniejsza ze wszystkich. Pierwsi Grecy zalali stopniowo świat egejski, kładąc kres dominacji Krety. Zburzyli jej pałace, narzucili swój język zapisywany znakami zarówno pisma kreteńskiego, jak i nowo opracowanego pisma tzw. pisma linearnego B. Zmieniły sie siedziby ludzkie (bardziej prymitywne), jednak w siedzibach królewskich zachował się model budownicstwa kreteńskiego. Archeologiczne odkrycia oraz źródła pisane potwierdzają istnienie społeczeństwa rządzonego przez wojowniczych książąt. Byli to wojownicy potężni, potrafiący bronić swojej niezależności, nie jest jednak pewne, czy ich władza była dziedziczna. Kierowali administracją pałacową, armią, mianowali urzędników i pisarzy, którzy sprawowali władzę wykonawczą nad całym krajem. Pobierali też podatki, a sami dysponowali znacznymi obszarami ziemi, uprawianej przez niewolników lub ludzi wolnych. Życie na dworze było mniej wyrafinowane niż w kreteńskich pałacach. Nie istniał jeden ogólny organizm państwowy Achajów, z jedną wspólną stolicą. Dokładne przebadane Mykeny były wprawdzie najbardziej okazałe i najbogatsze, ale równorzędne innym ośrodkom: Atenom, Tirnys czy Pylos. Społeczeństwo mykeńskie zorganizowane było na prawach wspólnoty. Achajowie rozwinęli na szeroką skalę działalność handlową, docierając do najdalszych zakątków Morza Śródziemnego. Ich wyroby z brązu i ceramika są znajdowane na Sycylii i w południowej Italii, na Cykladach, w Azji Mniejszej, na Cyprze i na ziemiach Fenicjan. Potężna i wojownicza cywilizacja mykeńska około 1200 r.p.n.e. nagle zniknęła, najprawdopodobniej ulegając obcym najeźdźcom lub w wyniku wewnętrznych konfliktów. Większość pałaców na lądzie stałym i na Krecie legła w gruzach, zapomnieniu uległo pismo, a Grecja wkroczyła w trwający 3 stulecia okres zwany przez historyków ,,wiekami ciemnymi". Ale to Achajowie przekazali Grecji klasycznej część dziedzictwa minojsiej Krety. To oni byli pierwszymi Hellenami, po których pozostał ślad w poematach Homera, ułożonych 4 wieki później.

 

W szybkiej odpowiedzi możesz użyć kodów BBC i uśmieszków tak jak przy normalnej odpowiedzi.

Nazwa: Email:
Weryfikacja:
Wpisz litery widoczne na obrazku
Posłuchaj liter / Prośba o inny obrazek
Wpisz litery widoczne na obrazku:
Stolica Polski (napisz malymi literami bez polskich znakow):
Stolica Polski (napisz malymi literami bez polskich znakow):
Najdluzsza rzeka Polski (napisz malymi literami bez polskich znakow):
Napisz literami ile to jest szesc odjac zero (napisz malymi literami):
Napisz literami ile to jest szesc odjac trzy (napisz malymi literami):

Zamknięcie serwisu Z powodu bardzo małej aktywności utrzymującej się od dłuższego czasu serwis Archeos.pl zostanie zamknięty. Z końcem marca wyłączone zostanie forum, a z końcem maja - to jest: 31 maja 2023 roku - wyłączony zostanie cały serwis. Dziękujemy wszystkim, którzy tworzyli razem z nami ten serwis od 2008 roku. Więcej informacji można znaleźć tutaj