Offtopic > Offtopic

Cykl "Roma sub Rosa"

(1/2) > >>

Melanchton:
Autor: Steven Saylor

               
    Jest to cykl powieści i opowiadań historycznych z wątkami sensacyjnymi (sub rosa - w dyskrecji, w tajemnicy; wieszanie róży nad stołem miało oznaczać iż treść rozmowy, dyskusji miała zostać tajemnicą) umiejscowione w realiach schyłku republiki. Bohaterem zgłębiającym tajemnice i zakulisowe rozgrywki jest Gordianus Poszukiwacz – mieszkający w Rzymie „prywatny detektyw”. Styka się on z najróżniejszymi ludźmi, wśród których są znane postaci historyczne jak Cyceron, Krassus, Cezar, Pompejusz. Gordianus przeważnie zatrudniany jest właśnie do zbadania spraw związanych z polityką. Tak więc szuka on zabójców populisty Klodiusza, wyjaśnia zagadkę śmierci egipskiego dyplomaty czy bierze udział w zdarzeniach związanych ze spiskiem Katyliny. Wydarzenia, wokół których zbudowane są fabuły powieści Saylora miały miejsce w rzeczywistości – dzięki tym książkom można zobaczyć je „z bliska”, przekonać się, jak mógł reagować na nie przeciętny Rzymianin. Poznajemy też masę interesujących szczegółów z codziennego życia w tamtych czasach – szczególnie ciekawe pod tym względem są krótkie opowiadania, zazwyczaj opisujące fikcyjne wydarzenia. Większość z nich związana jest z jakimś konkretnym zwyczajem albo aspektem życia Rzymian. Mamy więc tajemniczą śmierć w teatrze, oszustwa na wyścigach rydwanów czy dziwne zdarzenia w Saturnalia. Życie w Rzymie u schyłku republiki jest bardzo wiernie przedstawione, a historyczne wydarzenia pokazane w rzetelny sposób. Autor ukazuje nam wiele ciekawych postaci – tak autentycznych jak i fikcyjnych, a miejscem akcji jest nie tylko Rzym, ale również jego okolice i inne miejsca w Italii. Czasem Gordianus podróżuje jeszcze dalej – na Sycylię czy do Hiszpanii. Każda historia ma swój własny klimat – niektóre dzieją się w ogromnym Urbs, inne na wsi, część jest ponura, część humorystyczna, czasem zagadki dotyczą morderstw i spisków, a czasem kradzieży receptury sosu.

W skład cyklu wchodzą:
1 - Rzymska Krew
2 - Ramiona Nemezis
3 - Zagadka Katyliny
4 - Rzut Wenus
5 - Morderstwo na Via Appia
6 - Dom Westalek
7 - Rubikon
8 - Ostatnio widziany w Massilli
9 - Mgliste proroctwa
10 - Werdykt Cezara
11 - Gladiator umiera tylko raz
12 - Triumf Cezara

Ogólnie rzecz biorąc są to fajnie napisanie powieści, które wspaniale umilają czas i co więcej można się czegoś dowiedzieć :D Sam miałem przyjemność przeczytać 9/12 tomów cyklu. Jako, że jestem fanem sensacji to idealnie mi się to wstrzeliło w gust. Ogromnie polecam, naprawdę warto.

Kalontas:
Gdzieś mi się to obiło wcześniej o uszy, ale nigdy dokładniej. Obecnie poluję na jakąś ciekawą książkę do poczytania w wolnej chwili, więc możliwe że poszukam właśnie czegoś z tego cyklu.

Melanchton:
Warto, warto. :D Ja muszę zapolować na te trzy ostatnie ale musiałbym poświęcić kilka dni w czytelni w bibliotece w Poznaniu. :/ A na to póki co nie mam zbytnio czasu, "Zbrodnia i Kara" czeka (a w poniedziałek sprawdzian z treści). :P

KajSztof: Kropka na końcu zdania, emotka jej nie zastępuje!

Maciejus:
Pamiętam że oglądałem jakiś film, może był na podstawie którejś z książek. Nie pamiętam tytułu ale główny bohater był detektywem miał do pomocy jakiegoś gladiatora, a akcja toczyła się za Wespazjana.
Czy te książki można znaleźć w księgarniach czy już tylko w bibliotekach?
PS. "Zbrodnia i kara" z tego co pamiętam to fajna książka była. :D

Ortografia! - KazuaR

Melanchton:
Wydaje mi się, że w księgarniach powinny być, w internetowych na pewno. :P A, że "Zbrodnia i Kara" to fajna książka też już słyszałem i mam to zamiar jutro sprawdzić. :D

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Odpowiedz

Idź do wersji pełnej