Główne cywilizacje > Biografie

Szen Nong (神农)

(1/1)

Kalontas:
Wśród legendarnych władców Chin byli ci o większej roli, i ci o mniejszej. Niektórzy z nich ograniczali się do bycia po prostu wielkimi i sławnymi władcami, "którzy zrobili dużo dobrego", czasem jednak otrzymujemy rozbudowane historie i wielkie czyny. Pośród takich swoistych chińskich herosów jest także i postać zwana Szen Nong, jeden z Trzech Czcigodnych. W niektórych źródłach wymienia się go jako drugiego z nich, rządzącego bezpośrednio po Fuxi, prawdopodobnie tożsamego z rządzącym 11 000 lat Władcą Ziemi. Dawano mu różne przydomki, od Cesarza Yan do Cesarza Pięciu Ziaren.
obraz nr 1 ##
Pośród wielkich czynów mu przypisywanych ma być choćby wynalezienie rolnictwa i podstaw chińskiej medycyny naturalnej. Bardzo wcześnie zauważył, że ludzie aby się posilić zabijają zwierzęta i postanowił wymyślić sposób na uniknięcie tego. Nauczył więc ludzi jak zasiewać zboża i je uprawiać, aby mieli pokarm zdobyty w mniej brutalny sposób. Po tym sukcesie, postanowił skatalogować i opisać wszelkie zioła i rośliny, jakie istnieją w przyrodzie.

W osiągnięciu tego celu pomógł mu jeden z jego unikalnych atrybutów, a mianowicie przezroczyste ciało. Osobiście próbował każde zioło i roślinę, jaka istnieje, a następnie obserwował na sobie jak to zioło działa. W ten sposób spisał ponad 365 naturalnych leków i całą swoją wiedzę spisał w przypisywanej mu później księdze, Klasyczny Podręcznik Ziół i Korzeni Boskiego Rolnika (神农本草经). Po zebraniu tego zbioru, nie próżnował i dalej szukał sposobów na leczenie ludzi. Wtedy też odkrył herbatę.

Otóż któregoś wieczoru siadł do kolacji i zagotował sobie wodę do wypicia. W pobliżu jednak - poza jego wiedzą - płonął krzak herbaty. Kilka listków oderwało się od tego krzaka i podryfowało na ciepłym powietrzu wprost do garnka z wodą, z którego pił Szen Nong. Czując dziwny smak, boski rolnik przestał pić i pozwolił sokom rośliny rozpuścić się w wodzie. Gdy później przetestował działanie tej rośliny, odkrył że jest ona świetnym antidotum na ponad 70 szkodliwych ziół i szybko wpisał ją do swojego zbioru.
Po odkryciu herbaty, zaczął też badać przepływ naturalnych kanałów energii w ciele i odkrył, że uciskając odpowiednie punkty, może uleczyć człowieka. W ten sposób powstała też akupunktura.

Z powodu swoich zasług, Szen Nong otrzymał po śmierci boską cześć. Dzięki swojej sławie, wielu ludzi w czasach historycznych twierdziła potem, że od niego się wywodzi. Wietnamscy władcy twierdzili, że był on ich dalekim przodkiem, tak jak jeden ze sławnych generałów dynastii Song. Doprawdy, jeśli zrobił to co mu się przypisuje, zasłużył na ten kult, gdyż pomógł w ten sposób wielu ludziom nawet po swojej śmierci. Na zakończenie, jako ciekawostkę, dodam że przypisywano mu także rolę w wynalezieniu cytrowatego istrumentu zwanego Guqing, razem z Fuxi i Żółtym Cesarzem.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Odpowiedz

Idź do wersji pełnej