Pełny dostęp do zasobów serwisu
Niezarejestrowni goście mają pełny dostęp do zasobów serwisu. Mogą pisać komentarze, posty na forum, pobierać wszystkie zamieszczone w serwisie pliki i załączniki do wiadomości na forum. Zapraszamy!

Autor Wątek: Nazwa działu  (Przeczytany 5952 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Thor

• Bóg grzmotów
  • Senator
  • Punkty wiedzy 11
  • Þórr
Nazwa działu
« dnia: 23.05.2009, 23:34:27 »
IMHO ten dział się źle nazywa. To tak jakby nazywać Hiszpan Konkwistadorami. Proponowałbym zmianę nazwy ale nie wiem jaka byłaby po polsku odpowiedniejsza. Po angielsku jest ładne słowo Norse ale nie wiem jak to będzie na polski. Nordycy? Tylko słowo Nordycy podobno ma w języku polskim złe konotacje, źle się kojarzy.

Offline Drizzt

• Symonides
  • Areopag
  • Edyl
  • Punkty wiedzy 4
  • Prokop - Agora ;]
Odp: Nazwa działu
« Odpowiedź #1 dnia: 23.05.2009, 23:36:36 »
Może będzie dobrze "Nordowie"? Chociaż mi podkreśla jako nie polskie, wg mnie ma brzmienie... ale mogę się mylić.

Offline KazuaR

• Edyl
  • Punkty wiedzy 0
« Odpowiedź #2 dnia: 23.05.2009, 23:39:53 »
Nordowie to określenie z Morrowinda i Obliviona.

"Ludy Skandynawii"?

Offline Drizzt

• Symonides
  • Areopag
  • Edyl
  • Punkty wiedzy 4
  • Prokop - Agora ;]
« Odpowiedź #3 dnia: 23.05.2009, 23:44:40 »
Też dobre... A co do Morrowinda, nie grałem... ^^ Więc nie wiem. ;]

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 97
  • Magister Mythologiae Omniae
« Odpowiedź #4 dnia: 24.05.2009, 00:43:54 »
Czy aby na pewno słowo "Nordycy" ma złe konotacje? Mi się źle nie kojarzy.

Offline MaciekZ

• Kwestor
  • Punkty wiedzy 7
  • "None ov thy empty gods shall ever stand above me"
« Odpowiedź #5 dnia: 24.05.2009, 14:57:47 »
Co do Hiszpan i konkwistadorów, to konkwistadorami byli ci Hiszpanie, którzy wybierali się na podbój "nowego świata". Zatem porównanie do Wikingów jest tu w/g mnie nietrafne. Wikingami byli zarówno ci "Nordycy", którzy wybierali się na grabieżcze wyprawy, jak i ci, którzy handlowali, jak i ci którzy siedzieli w domu. Innymi słowy Wiking = Nordyk. Nie widzę niczego nietrafnego w nazwie działu.

Offline Thor

• Bóg grzmotów
  • Senator
  • Punkty wiedzy 11
  • Þórr
« Odpowiedź #6 dnia: 24.05.2009, 23:44:44 »
Przynajmniej na zachodzie słowo "Viking" oznacza łupieżcę czy grabieżcę a nie każdego Nordyka.

Offline MaciekZ

• Kwestor
  • Punkty wiedzy 7
« Odpowiedź #7 dnia: 25.05.2009, 12:01:00 »
No nie wiem... Dla mnie Wiking to Wiking a bandyta to bandyta i tyle. Czy jakby murzyni przypłynęli z Afryki i zaczęli grabić, gwałcić i mordować to też nazwałbyś ich Wikingami?? ;P

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 97
  • Magister Mythologiae Omniae
« Odpowiedź #8 dnia: 25.05.2009, 18:30:16 »
Może on ma na myśli to, że Nordyk, który jest łupieżcą to jest Wiking. Mówiąc matematycznie, Wikingowie to pozbiór Nordyków. :)

Offline Thor

• Bóg grzmotów
  • Senator
  • Punkty wiedzy 11
  • Þórr
« Odpowiedź #9 dnia: 26.05.2009, 23:06:04 »
Tak bym tego nie ujął ale chodzi mi o to że część z Nordyków była Wikingami, ale nie wszyscy, dlatego nazwa jest nieodpowiednia.

Offline MaciekZ

• Kwestor
  • Punkty wiedzy 7
« Odpowiedź #10 dnia: 27.05.2009, 02:03:52 »
Jeśli mianem "Nordycy" określasz wszystkich ludzi mieszkających na półwyspie skandynawskim (czyli np. również Lapończyków), to masz rację: nie wszyscy Nordycy byli Wikingami. Wikingowie zamieszkiwali cieśninę pomiędzy morzami Północnym i Bałtyckim (zatem południowe części dzisiejszej Szwecji i Norwegii oraz Danię), a także Islandię. Północnych skrajów półwyspu już nie. Moim zdaniem dział ten poświęcony jest właśnie tym ludom, a nie Lapończykom czy Finom.

Offline Thor

• Bóg grzmotów
  • Senator
  • Punkty wiedzy 11
  • Þórr
« Odpowiedź #11 dnia: 28.05.2009, 23:10:07 »
Nazwa "Wikingowie" pochodzi od czynności "viking", czyli od ich łupiestwa i grabiestwa. Nordyk to taki Norweg co siedzi w domu i drze ryja na babę, a Wiking to taki Norweg co pustoszy angielskie wioski.

W szybkiej odpowiedzi możesz użyć kodów BBC i uśmieszków tak jak przy normalnej odpowiedzi.

Nazwa: Email:
Weryfikacja:
Wpisz litery widoczne na obrazku
Posłuchaj liter / Prośba o inny obrazek
Wpisz litery widoczne na obrazku:
Napisz literami ile to jest trzy dodac siedem (napisz malymi literami bez polskich znakow):
Napisz literami ile to jest cztery odjac cztery (napisz malymi literami bez polskich znakow):
Napisz literami ile to jest dwanascie odjac jedenascie (napisz malymi literami bez polskich znakow):
Napisz literami ile to jest trzy dodac trzy(napisz malymi literami bez polskich znakow):
Napisz literami ile to jest szesc odjac trzy (napisz malymi literami):

Pliki Cookie
Używamy plików Cookie, aby ułatwiać korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych i reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Rozumiem