Pełny dostęp do zasobów serwisu
Niezarejestrowni goście mają pełny dostęp do zasobów serwisu. Mogą pisać komentarze, posty na forum, pobierać wszystkie zamieszczone w serwisie pliki i załączniki do wiadomości na forum. Zapraszamy!
Dlaczego tu jest reklama?

Autor Wątek: Japonia wczoraj a dziś  (Przeczytany 2405 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Thor

• Bóg grzmotów
  • Senator
  • Punkty wiedzy 11
  • Þórr
Japonia wczoraj a dziś
« dnia: 28.05.2009, 23:28:29 »
Widzę że pojawił się na razie pusty dział o Japonii to pomyślałem że coś w nim na dobry początek napiszę. :)
(Opis mnie rozbawił do łez, BTW, "ojczyzna mangi i sumo" :D)

Co myślicie o tym jak Japonia się zmieniła na przestrzeni dziejów? To jest już zupełnie inne państwo. Od Jomonów i początków Yamato, przez feudalizmo-podobny szogunat, aż po współczesną elektroniczną superpotęgę. Kraj ten przeszedł większą ewolucję kulturową niż jakikolwiek kraj europejski. Co wy myślicie o tej przemianie?

Offline parszywek

• Areopag
  • Pretor
  • Punkty wiedzy 16
Odp: Japonia wczoraj a dziś
« Odpowiedź #1 dnia: 28.05.2009, 23:35:21 »
Na pewno jest to niesamowite, jak człowiek może doprowadzić do takiej ewolucji i stworzyć tak zaawansowaną technologie. Jak oglądałem Galileo i tam opowiadali o tych wszystkich wynalazkach Japończyków to mi szczena opadła. :D Uważam jednak, że jest już lekką przesadą budować, mosty położone kilkaset kilometrów nad ziemią. Wystarczyło by jedno rozwalenie się takiego mostu i już jest olbrzymia tragedia. Ja jednak podziwiam ten kraj za to co stworzył. ;) 

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
  • Magister Mythologiae Omniae
« Odpowiedź #2 dnia: 28.05.2009, 23:47:46 »
(Opis mnie rozbawił do łez, BTW, "ojczyzna mangi i sumo" :D)
To poproszę o lepszy. ;]

Odnośnie wielkiej przemiany Japonii, na pewno duży wpływ na to miała mentalność Japończyków. Po setkach lat izolacji, Japonia uległa wewnętrznej kulturalnej stagnacji i fermentowi moralnemu (szogun potężniejszy od cesarza), dusiła się już w sama w sobie. To musiało w końcu wybuchnąć (i wybuchało nie raz, skąd tyle wojen domowych w Japonii tamtej epoki?), aż przyszli Amerykanie i pokazali Japończykom okno na świat inny, odmienny - to zamkniętych we własnej skrzynce od stuleci Japończyków oczarowało i dokonało takiej szybkiej eksplozji technologiczno-kulturalnej.

filipczak

• Gość
« Odpowiedź #3 dnia: 04.10.2016, 09:38:44 »
Znacie może jakieś interesujące książki związane z Japonią i kulturą tego świata?

W szybkiej odpowiedzi możesz użyć kodów BBC i uśmieszków tak jak przy normalnej odpowiedzi.

Nazwa: Email:
Weryfikacja:
Usuń wszystkie znaki z tego pola:

Wpisz litery widoczne na obrazku
Posłuchaj liter / Prośba o inny obrazek
Wpisz litery widoczne na obrazku:
Napisz literami ile to jest cztery odjac trzy (napisz malymi literami bez polskich znakow):
Napisz literami ile to jest dwanascie odjac dziesiec (napisz malymi literami bez polskich znakow):
Jakie miasto jest stolica polski (napisz malymi literami bez polskich znakow):

Pliki Cookie
Używamy plików Cookie, aby ułatwiać korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych i reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Rozumiem