Główne cywilizacje > Kultura i Sztuka

Rozluźnienie obyczajów

(1/3) > >>

Kalontas:
Powszechnie panuje pogląd, że pod koniec historii Rzymu (lub wręcz od przełomu er) w społeczeństwie rzymskim zapanowało znaczne rozluźnienie obyczajów i totalny hedonizm. Ile jest w tym prawdy? Jak wyglądało społeczeństwo Rzymu w późnych momentach jego historii?
Dyskutujcie.

Thor:
Na pewno rozluźnienie było, ale nie do stopnia przysłowiowej Sodomy i Gomory. Chrześcijańscy pisarze ze zgorszeniem opisują niektóre obyczaje które zaczęły się tworzyć po pewnym czasie. Zapewne duży wpływ na to miała relatywizacja ich własnego dziedzictwa, zdystansowanie się do niego. Poza tym, nie sądzę by był to stan nie do odzyskania.

Maciejus:
Jakoś za bardzo nie wierze aby wtedy zapanowało jakieś rozluźnienie obyczajów. Wydaje mi się, że sytuacja mogła wyglądać podobnie jak teraz - kto się chce łajdaczyć to się łajdaczy. :D
Inna sprawa, że trzeba zawsze brać pod uwagę dane źródło na którym się opieramy. Większość materiałów, które opisują tamte czasy, odnosi się do znanych i bogatych, a w porównaniu do nich mało mamy informacji na temat życia przeciętnego mieszkańca imperium.
Co się dzisiaj najlepiej sprzedaje? Oczywiście informacje na temat sławnych i bogatych. Kto się z kim przespał, kto po pijaku jechał samochodem itp. Wtedy było tak samo. Senatorowie pisali dla senatorów o życiu i skandalach np. rodziny królewskiej. Trudno na podstawie takich materiałów oceniać całe społeczeństwo. To tak jakby za np. 3000 lat ktoś oceniał nasze życie, obyczaje na znalezionej z naszych czasów prasie kolorowej.

Kalontas:
Sugeruje kolega, że doniesienia o hulankach późnych Rzymian to prasa brukowa? :D

Nangridh:
Zapewne słyszeliście też o problemie ołowianych rur. Balony do fermentacji wina zrobione były z ołowiu. Ołów jako substancja nie bardzo nadająca się do przechowywania winka po prostu chemizowało to wino (nie pamiętam w jaki dokładnie sposób:P) i władcy Rzymu robili się szaleni.
Wydaje mi się trochę naciągane ale trochę prawdy w tym może być.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Odpowiedz

Idź do wersji pełnej