Pełny dostęp do zasobów serwisu
Niezarejestrowni goście mają pełny dostęp do zasobów serwisu. Mogą pisać komentarze, posty na forum, pobierać wszystkie zamieszczone w serwisie pliki i załączniki do wiadomości na forum. Zapraszamy!
Dlaczego tu jest reklama?

Autor Wątek: Konfucjanizm - religia czy filozofia?  (Przeczytany 5617 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
  • Magister Mythologiae Omniae
Konfucjanizm - religia czy filozofia?
« dnia: 07.06.2009, 13:58:03 »
Czy konfucjanizm można określić religią, czy filozofią?
Najczęściej nazywa się go jedną z wielkich religii dalekiego wschodu (obok szinto, hinduizmu i buddyzmu), jednak ma więcej cech systemu filozoficznego niż religii, gdyż zawiera znaczną liczbę dyktatów moralnych, ale nie zajmuje się nieodłączną częścią religii, czyli sprawami metafizycznymi - kosmogonią, teogonią, rolą i powstaniem człowieka - bo zadaniem konfucjanizmu było nauczenie ludu Qin jak należy żyć, by zachować równowagę w swoim życiu.
A wy, nazwalibyście konfucjanizm religią, czy systemem filozoficznym?

Offline Thor

• Bóg grzmotów
  • Senator
  • Punkty wiedzy 11
  • Þórr
Odp: Konfucjanizm - religia czy filozofia?
« Odpowiedź #1 dnia: 08.06.2009, 23:32:28 »
Ja bym to jednak nazwał filozofią. Religie muszą mieć w sobie silniejszy ten element o bogach, herosach i takich tam. Konfucjanizm tego nie ma i jest po prostu bardzo rozbudowanym systemem filozoficznym, wcale nie mniejszym od choćby pitagoreizmu.

Textairlans

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: 13.10.2014, 09:37:13 »
Co czytam inny wątek. Jest to opowieść, że czytam nie jestem nudny, nie mam wiedzy, jak również.

Offline acorus

• Plebejusz
  • **
  • Punkty wiedzy 0
« Odpowiedź #3 dnia: 07.04.2017, 18:02:59 »
Pytanie, czy konfucjanizm musi się mieścić w tych 2 kategoriach. Dużo tam jest o bogach, przodkach, niebiosach - ale focus jest głównie społeczny. Więc nie wiem, czy trzeba tak kategoryzować.

Offline Dakro

• Plebejusz
  • **
  • Punkty wiedzy 0
« Odpowiedź #4 dnia: 10.07.2017, 13:30:49 »
Według mnie to była filozofia

W szybkiej odpowiedzi możesz użyć kodów BBC i uśmieszków tak jak przy normalnej odpowiedzi.

Nazwa: Email:
Weryfikacja:
Usuń wszystkie znaki z tego pola:

Wpisz litery widoczne na obrazku
Posłuchaj liter / Prośba o inny obrazek
Wpisz litery widoczne na obrazku:
Napisz literami ile to jest dwanascie odjac dziesiec (napisz malymi literami bez polskich znakow):
Napisz literami ile to jest trzy dodac cztery (napisz malymi literami bez polskich znakow):
Jaka jest najdluzsza rzeka polski (napisz malymi literami bez polskich znakow):

Pliki Cookie
Używamy plików Cookie, aby ułatwiać korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych i reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Rozumiem