Pełny dostęp do zasobów serwisu
Niezarejestrowni goście mają pełny dostęp do zasobów serwisu. Mogą pisać komentarze, posty na forum, pobierać wszystkie zamieszczone w serwisie pliki i załączniki do wiadomości na forum. Zapraszamy!

Autor Wątek: Baal - dobry czy zły?  (Przeczytany 11184 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
  • Magister Mythologiae Omniae
Baal - dobry czy zły?
« dnia: 07.06.2009, 14:01:12 »
Jak można przeczytać w artykule w sekcji fenickiej naszego serwisu, Baal był bogiem dość kontrowersyjnym. Z jednej strony miał wszystkie cechy tego co powszechnie nazywa się złem (obalił dobrotliwego staruszka i swego ojca, srogo karał ludzi za najmniejsze występki), a z drugiej strony jako władca świata pełnił rolę opiekuńczą, a ludzie oddawali mu dziękczynne pokłony. Jak w końcu było z tym Baalem? Był dobry czy zły?

Ja osobiście określiłbym go jako tzw. "lawful evil" - czyli dążący do czynienia zła poprzez prawo i porządek.

Offline Thor

• Bóg grzmotów
  • Senator
  • Punkty wiedzy 11
  • Þórr
Odp: Baal - dobry czy zły?
« Odpowiedź #1 dnia: 08.06.2009, 23:35:34 »
Fenicjanie wówczas nie używali obecnych pojęć dobra, czy zła. Baal dla interesu ogółu walczył o tron i z tej perspektywy był postrzegany jako dobry. To było tylko inna twarz dobra. Chrześcijańskie pojęcie dobra jeszcze się wówczas nie wykształciło.

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #2 dnia: 09.06.2009, 00:00:04 »
Nie chodzi mi tu o chrześcijańskie pojęcia, tylko o obiektywne pojmowanie dobra jako "pomagania innym", a zła jako "szkodzenia innym".

Offline Thor

• Bóg grzmotów
  • Senator
  • Punkty wiedzy 11
  • Þórr
« Odpowiedź #3 dnia: 11.06.2009, 23:38:32 »
To - jak ty to mówisz - obiektywne pojmowanie dobra wywodzi się z chrześcijaństwa. Dla Fenicjan - bo to o nich tu mówimy - te pojęcia były całkiem dobre. I tak, dla nich Baal był dobrym bóstwem.

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #4 dnia: 12.06.2009, 00:18:30 »
Samo pochodzenia słowa "dobry" oznacza kogoś kto pomaga. Jeśli Baal był srogi i niszczycielski, i obalił kogoś "dobrego", to musiał być "zły", albo przynajmniej nie-dobry.

Offline Thor

• Bóg grzmotów
  • Senator
  • Punkty wiedzy 11
  • Þórr
« Odpowiedź #5 dnia: 13.06.2009, 23:25:16 »
I to jest znowu przykład jak czasem zadajesz pytanie, mimo że masz już odpowiedź. To po co zadajesz pytania jak już jesteś pewien odpowiedzi na nie?

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #6 dnia: 13.06.2009, 23:53:39 »
A ja proszę się nie uciekać do argumentów ad personam. Kolega nie potrafi udowodnić swojej racji, to proszę nie mieć o to pretensji do mnie.

Offline Thor

• Bóg grzmotów
  • Senator
  • Punkty wiedzy 11
  • Þórr
« Odpowiedź #7 dnia: 20.06.2009, 23:05:20 »
Ależ potrafię udowodnić, tylko co tu dyskutować z tym wyniesionym chyba z DnD pojęciem dobra. "Dobry" to ktoś kto robi słusznie, a nie ktoś kto pomaga. Jeśli społeczeństwo uznaje, że morderca postąpił słusznie, to uznało go ono za dobrego. Jak ktoś robi "źle", to znaczy że postępuje niewłaściwie, a nie że szkodzi. Jeśli społeczeństwo uznało pomoc za niewłaściwą, to uznało ono ją za zło.

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #8 dnia: 21.06.2009, 00:51:05 »
To nie ma nic wspólnego z DnD. Pojęcie dobra jest różnie dzisiaj rozumiane, a nie tylko w tej jednej definicji.

qimono

• Gość
« Odpowiedź #9 dnia: 27.04.2018, 12:33:24 »
Kalontas w pełni się zgadzam

fokaok

• Gość
« Odpowiedź #10 dnia: 12.01.2020, 12:24:08 »
z tego co mi wiadomo to felicjanie nie uzywali słowa dobra i zła

Offline annared

• Plebejusz
  • **
  • Punkty wiedzy 0
  • To jest mój osobisty tekst, wiem jak jest.
« Odpowiedź #11 dnia: 07.02.2020, 09:55:06 »
Dokładnie tak było jak pisze foka.

Offline Kasander

• Obywatel
  • Punkty wiedzy 4
« Odpowiedź #12 dnia: 02.03.2020, 14:10:30 »
Z fenickiego punktu widzenia musiał być "dobry", skoro oddawano mu cześć, choć powodem mógł być również strach. Mnie jest ciężko ocenić czy był dobry czy zły, ogólnie nie wiem czy takie określenia są trafne, bo jednak ciężko być całkowicie dobrym albo całkowicie złym. No i też właśnie, może był neutralny?

W szybkiej odpowiedzi możesz użyć kodów BBC i uśmieszków tak jak przy normalnej odpowiedzi.

Nazwa: Email:
Weryfikacja:
Wpisz litery widoczne na obrazku
Posłuchaj liter / Prośba o inny obrazek
Wpisz litery widoczne na obrazku:
Napisz literami ile to jest trzy dodac cztery (napisz malymi literami bez polskich znakow):
Jaka jest najdluzsza rzeka polski (napisz malymi literami bez polskich znakow):

Pliki Cookie
Używamy plików Cookie, aby ułatwiać korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych i reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Rozumiem