Pełny dostęp do zasobów serwisu
Niezarejestrowni goście mają pełny dostęp do zasobów serwisu. Mogą pisać komentarze, posty na forum, pobierać wszystkie zamieszczone w serwisie pliki i załączniki do wiadomości na forum. Zapraszamy!
Dlaczego tu jest reklama?

Autor Wątek: Pytanie o Enkidu  (Przeczytany 5047 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

mag

• Gość
Pytanie o Enkidu
« dnia: 12.06.2009, 22:22:31 »
Poszukuję pozycji o przygodach Enkidu, gdzie padło takie zdanie (podaję tylko sens zdania a nie jego literalne brzmienie)
"Enki został pochwycony i przeniesiony w górę w brązowych szponach orła ...".

Czy ktoś może mi pomóc? Odpada Enuma Eliś, i epos o Gilgameszu. Więc co?

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
  • Magister Mythologiae Omniae
Odp: Pytanie o Enkidu
« Odpowiedź #1 dnia: 12.06.2009, 22:37:49 »
Enkidu pojawia się tylko w Eposie o Gilgameszu, a tam nie kojarzę takich akcji z udziałem Enki, tak więc pozostaje mi stwierdzić, że widział kolega jakąś nowoczesną adaptację ww. eposu.

maciek

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: 14.06.2009, 12:21:25 »
Wydaje mi się, że rozmawiacie o jednym, akadyjskim "Eposie o Gilgameszu", tymczasem jest kilka eposów sumeryjskich, co prawda bez historii o Potopie, ale występuje tam Enkidu. Cytatu podanego przez Ciebie nie znalazłem (może niezbyt dokładnie szukałem), ale podobne wątki występują min. w eposach: "Gilgamesz i Huwawa" i "Gilgamesz i drzewo halub i świat podziemny". Polecam książkę "Eposy sumeryskie" w przekładzie Krystyny Szarzyńskiej, wydawnictwo AGADE, 2003.

Offline aga1234

• Plebejusz
  • **
  • Punkty wiedzy 0
« Odpowiedź #3 dnia: 23.05.2019, 13:44:36 »
Tez chętnie się dowiem więcej na ten temat. Proszę o wskazówki i porady. Będzie to cenne dla mnie i ułatwi mi sprawę ?Kązda wskazówka na wagę złota. Z góry dzieckuję

W szybkiej odpowiedzi możesz użyć kodów BBC i uśmieszków tak jak przy normalnej odpowiedzi.

Nazwa: Email:
Weryfikacja:
Wpisz litery widoczne na obrazku
Posłuchaj liter / Prośba o inny obrazek
Wpisz litery widoczne na obrazku:
Napisz literami ile to jest dwanascie odjac dziesiec (napisz malymi literami bez polskich znakow):
Napisz literami ile to jest trzy dodac cztery (napisz malymi literami bez polskich znakow):
Jakie miasto jest stolica polski (napisz malymi literami bez polskich znakow):

Pliki Cookie
Używamy plików Cookie, aby ułatwiać korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych i reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Rozumiem