Główne cywilizacje > Biografie

Shaohao (少昊)

(1/1)

Kalontas:
Chyba każdego z mitycznych władców Chin poddano w późniejszych czasach historycyzacji, co spowodowało powstanie wielu sprzecznych wersji. Najczęściej historie o danym władcy są dwie - jedna, która ma sens tylko gdy mówi się o nim jako o pradawnym bogu, a druga, która zgrabniej opisuje ziemskiego władcę. Shaohao nie jest wyjątkiem od tej reguły, gdyż znamy w istocie dwie jego biografie. Jedna czyni z niego zaledwie ziemskiego władcę, syna Żółtego Cesarza i ojca Zhuanxu (lub Ku), a druga czyni z niego bardzo potężnego boga zachodu, metalu i jesieni. Oto obie jego historie.

Według bardziej boskiej wersji, Shaohao był synem pięknej dwórki o imieniu Huang'e. Była ona kobietą piękną jak bogini i prządła nocą w jadeitowym pałacu gdzieś w Chinach. Za dnia miała zwyczaj wsiadać na tratwę i podróżować w niej na dalekie odległości, pewnego jednak razu zapędziła się nieco za daleko i dotarła aż do zachodniego morza, na krańcu świata, a miejsce to zwało się Qiongsang.

Rosło tam ogromne drzewo morwowe, którego owoce dawały życie dłuższe niż czas istnienia Nieba. Nie skusiły jej jednak owoce tego drzewa, ale jej uroda przyciągnęła uwagę Jin Xinga, boga planety Wenus, który zstąpił do niej na dół i zaczął z nią flirtować. Choć Jin Xing i Huang'e długo pływali po morzu i umilali sobie czas muzyką, nie trudno się domyślić że kobieta wkrótce zaszła w ciążę i po paru miesiącach urodziła syna, który w przyszłości stał się cesarzem Shaohao.

Gdy Huang'e wróciła z Qiongsangu ze swoim synem, jej wuj Huang Di był pod wrażeniem wspaniałego młodzieńca i ogłosił go swoim następcą, a także władcą Zachodnich Niebios. Razem z tym tytułem, Shaohao dostał domenę nad wszystkim co kojarzy się z zachodem, a więc i z jesienią, oraz żywiołem metalu, a co idzie za żywiołem metalu - tytuł Białego Boga. Gdy dorósł, objął pełnię władzy nad swoją domeną i postanowił nadać pozycje dworskie właściwym istotom, a nie byle tam ludziom. Feniks Fengiaoshi został jego kanclerzem, zajmując się kalendarzem, jaskółka Xuanniaoshi był odpowiedzialny za równonoce, sęp Bozhaoshi zajął się przesileniami, gołąb Qingniaoshi początkiem wiosny i lata, a także edukacją, a Danniaoshi ("czerwony ptak") wziął pod opiekę początki jesieni i zimy. Te ptasie królestwo kwitło długie lata, aż do śmierci śmiertelnej powłoki Shaohao.
obraz nr 1 ##
Jak zwykle, lokalizacja królestwa Shaohao jest dyskusyjna. Według niektórych to królestwo ptaków miało miejsce nie w Zachodnim Raju (gdzie rządził po śmierci), ale w krainie "pięciu gór" daleko na wschodzie, albo niedaleko miasta Qufu, gdzie do dziś znajduje się jego grób. To wschodnie królestwo miał zostawić swojemu synowi, Chongowi, a z Ru Shou, innym synem, założył królestwo na zachodzie. Po tym wydarzeniu, Chong i Ru Shou mieli razem odpowiadać za wschody i zachody Słońca. Na zachodzie, na górze Changliu, miała mieć miejsce jego ostatnia siedziba, z której miał nadzorować swoją zachodnią, metalową, białą domenę, razem z czterema pozostałymi bogami żywiołów i kierunków.

Skądinąd uważany za syna Huang Di (gdy powyższa wersja czyni go zaledwie jego kuzynem), mógł być historycznym władcą z XXVI w.p.n.e. To jego wcielenie nie dokonało żadnych ważniejszych czynów, poza dowodzeniem ludem Yi i przeniesieniem stolicy do Qufu (z drugiej strony, o pewnym polskim królu polskie dzieci wiedzą niewiele więcej, więc to chyba i tak dużo). Kimby nie był dla Żółtego Cesarza, zastąpił go na tronie cesarskim, który po śmierci (lub odejściu do Nieba) przekazał swojemu synowi (podobno wychowanemu w ptasim królestwie na wschodzie) Zhuanxu.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Odpowiedz

Idź do wersji pełnej