Pełny dostęp do zasobów serwisu
Niezarejestrowni goście mają pełny dostęp do zasobów serwisu. Mogą pisać komentarze, posty na forum, pobierać wszystkie zamieszczone w serwisie pliki i załączniki do wiadomości na forum. Zapraszamy!

Autor Wątek: Leonidas I  (Przeczytany 51317 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline KajSztof

• Brony
  • Areopag
  • Konsul
  • Punkty wiedzy 31
  • Gruby Wujo
Odp: Leonidas I
« Odpowiedź #20 dnia: 19.08.2009, 00:23:08 »
'kulturę' wojskową
Dla mnie to jest oksymoron.
Dlatego też otoczyłem słowo "kultura" apostrofami, bo wiedziałem, że tego nie przyjmiesz. Dla Ciebie nie istnieje coś takiego jak tzw. "kultura wojowników". Zatem stan rycerski szlag trafił, podobnie jak samurajów.

Kodeks postępowania? "Jak ktoś jest słabszy od ciebie, to go zabij." To nie jest dla mnie kodeks postępowania, tylko pretekst do zaspokojenia żądzy krwi.
Kodeks postępowania "ktoś jest słabszy od ciebie, to go zabij"? Przecież w świetle prawa spartańskiego każdy ze Spartan był równy!

Szanowali kulturę? Swoją tzw. "kulturę" może, ale nawet innych Greków często uważali za barbarzyńców, ergo: nie szanowali kultury.
To, że Spartanie byli indywidualistami wcale nie oznacza, że nie szanowali kultury. To, że mieli oni własną, nieco odrębną od innych kulturę, a nie identyczną jak większość Grecji, to ma oznaczać, że nie szanowali kultury? To tak jakbym teraz uznał, że Polacy to ludzie bez kultury, ponieważ ich kultura jest inna od np. chińskiej.

Szanowali bogów? Ale jakich? Aresa? Bo np. Nike nie szanowali, pokazując ją skutą w kajdanach, tak jak wielu innych bogów. A Ares? To tak jakby powiedzieć, że w porządku jest szanowanie Cthulhu. O co chodzi? To też bóg!
O skutej Nike nie słyszałem, ale świątynie Ateny i Artemidy były tylko dla picu, tak jak liczne święta religijne? I skąd te wnioski, że Spartanie byli kultystami Aresa? To, że byli narodem wojowników wcale nie oznacza, że byli czcicielami boga wojny. Nie wiem nawet, czy w Sparcie stała jakakolwiek kaplica Aresa. Dla Spartan liczyła się odwaga i honor, a nie bezmyślna żądza krwi.

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
  • Magister Mythologiae Omniae
« Odpowiedź #21 dnia: 19.08.2009, 17:41:20 »
Samuraj, czy rycerz to sprawa która wymaga osobnej analizy. Spartanie to były bestie na dwóch nogach.
Każdy ze Spartan był równy, ale niektórzy byli równiejsi. Np. starcy byli mniej równi. Albo ci co przegrali bitwę. Już nie mówiąc o tym, że stwierdzenie "Wszyscy Spartanie są równi", które pomija nie-Spartan, szalenie przypomina mi pewien totalitarny system polityczny z XX wieku.
To jedna rzecz mieć inną kulturę, a druga szanować kulturę innych. Ja szanuję kulturę i europejską, i muzułmańską, i chińską. Ale jeśli ktoś szanuje tylko kulturę europejską, a nienawidzi wszystkie co ma coś wspólnego z Chinami, to już zupełnie inna historia.
Ares miał w całej Grecji tylko jedną świątynię. Zgadnij w którym mieście? A jeśli o skutej Nike (i innych bogach, których z imienia teraz nie pamiętam) nie słyszałeś, to już nie mój problem.

Offline KajSztof

• Brony
  • Areopag
  • Konsul
  • Punkty wiedzy 31
  • Gruby Wujo
« Odpowiedź #22 dnia: 19.08.2009, 18:57:35 »
Każdy zaciekły wojownik może zostać uznany bestią na dwóch nogach i nie tyczy się to tylko Spartan.
Ze starcami sprawa ma się tak, że byli wielce szanowani za doświadczenie, ale przy tym niepotrzebni ze względu na brak przydatności militarnej. Jeżeli mówisz o zabijaniu starszych, to robili to oni tylko odnośnie już bardzo słabych i schorowanych (taka znacznie okrutniejsza "eutanazja"). Co do przegrywających bitwę, lub tracących tarczę - to był spartański honor i było to zakorzenione głęboko w ich umysłach.
Odnośnie kultury, to stąd się bierze ten indywidualizm, który sprawił, że Spartanie są tacy "inni" w porównaniu z resztą Greków. Niektórzy nawet uznają Spartan za osobną grupę etniczną ludności Grecji. Należy jednak zauważyć, że przez tą "inność" doszli do wielkiej potęgi.
Ares miał w całej Grecji tylko jedną świątynię. Zgadnij w którym mieście?
Z tego co wiem, to świątynia Aresa była (o dziwo) w Atenach, a w Sparcie jedynie obchodzono jego święto, ofiarując mu psy. Nie słyszałem o spartańskiej świątyni Aresa.

A jeśli o skutej Nike (i innych bogach, których z imienia teraz nie pamiętam) nie słyszałeś, to już nie mój problem.
Ale chamówa. ;]

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #23 dnia: 19.08.2009, 23:28:22 »
Tak jest, każdy wojownik, który morduje bez opamiętania niewinnych ludzi jest bestią na dwóch nogach. Nie wiedziałem, że są co do tego jeszcze jakieś wątpliwości?
Ta "znacznie okrutniejsza eutanazja" wyglądała tak tylko na papierku. W praktyce sprowadzało się to do tego, że skoro nie jesteś już państwu potrzebny, na przysłowiowy stryczek z tobą.
Szanowanie tylko i wyłącznie własnej kultury, która polega głównie na niszczeniu innych kultur, nazywa się szowinizmem nacjonalistycznym. Mały kroczek od nazizmu, w sumie tylko przenieść to w inne miejsce i przestrzeń, i proszę.

Ale chamówa. ;]
To nie jest konstruktywny komentarz.

Offline KajSztof

• Brony
  • Areopag
  • Konsul
  • Punkty wiedzy 31
  • Gruby Wujo
« Odpowiedź #24 dnia: 20.08.2009, 17:15:21 »
Nie tyle nie jesteś już państwu potrzebny, co nie potrafisz już sam o siebie zadbać.

Spartanom do nazizmu daleko i to nawet bardzo, gdyż ustrój polityczny znany jako narodowy socjalizm, opiera się (jak to przystało na socjalizm) na robotnikach, a takowi nie mieli w Sparcie praw. Spartanom bliżej jest do faszyzmu.

Ale chamówa. ;]
To nie jest konstruktywny komentarz.
To nie jest komentarz, tylko moje subiektywne odczucia związane z formą Twojego zdania. ;p "(...) to już nie mój problem." Brzmi trochę... No właśnie.

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #25 dnia: 21.08.2009, 13:43:11 »
Skoro nie potrafisz już sam o siebie zadbać, nie jesteś więc już państwu potrzebny, na śmierć więc z tobą. Cywilizowani ludzie tak nie postępują.

I dobrze wiesz, o który element nazizmu mi chodziło - o kluczowy element, czyli ideologię "my jesteśmy rasą panów i nam się należy rządzić całym światem". To też nie jest ideologia cywilizowanego człowieka.

Bo to nie jest mój problem. Jeśli czegoś się nie wie, to trzeba po prostu nie dyskutować na ten temat, bo to już jest najzwyklejsza w świecie ignorancja. Ja nie biorę udziału w dyskusjach np. nad strategiami Denikina, bo ledwo wiem kto to w ogóle był.

Offline KajSztof

• Brony
  • Areopag
  • Konsul
  • Punkty wiedzy 31
  • Gruby Wujo
« Odpowiedź #26 dnia: 21.08.2009, 21:27:07 »
Na dzisiejsze pojęcie cywilizowanego świata, to mianem dzikusów określimy bardzo dużo cywilizacji. Dla Greka z tamtych czasów, Spartanie budzili szacunek, zatem w ich oczach nie byli jakąś dziczą. Nie byli zbyt popularni, jednak szanowani właśnie przez te swoje (bardzo okrutne) reguły. Jednak drugim dnem może być wzbudzanie szacunku przez strach i terror, co na pewno tyczyło się polis sąsiednich Lacedemonom.

To się tyczy bardzo wielu ustrojów totalitarnych, ale wiem o co chodzi.

Mi chodzi tylko o formę w jaką to ująłeś. O skutej Nike nie wiedziałem, zatem się o niej nie wypowiadałem, a zabrałem swój głos w jedynie tej sprawie, o której mam pojęcie. Ignorancją byłoby, gdybym zaczął o skutych bogach dyskutować, co pominąłem z oczywistego powodu - nigdzie nie wyczytałem wzmianki o tym i to wszystko.

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #27 dnia: 22.08.2009, 14:21:07 »
Na dzisiejsze pojęcie cywilizowanego świata, to mianem dzikusów określimy bardzo dużo cywilizacji. Dla Greka z tamtych czasów, Spartanie budzili szacunek, zatem w ich oczach nie byli jakąś dziczą. Nie byli zbyt popularni, jednak szanowani właśnie przez te swoje (bardzo okrutne) reguły. Jednak drugim dnem może być wzbudzanie szacunku przez strach i terror, co na pewno tyczyło się polis sąsiednich Lacedemonom.

To się tyczy bardzo wielu ustrojów totalitarnych, ale wiem o co chodzi.

Spartan szanowano dopóki bronili Grecji. Gdy stawali się wrogami, np. w Wojnie Peloponeskiej, szybko sobie przypominano, że oni nie walczą o coś konkretnego - oni po prostu walczą. Dopóki mają co zabijać, są zadowoleni. Tak samo chętnie mordowali masy innych Greków, jak i Persów, czy innych "barbarzyńców". To dowodzi, że ich jedyną ideą była supremacja Spartan - coś czego nie można nazwać w żaden sposób kulturą.

Offline KajSztof

• Brony
  • Areopag
  • Konsul
  • Punkty wiedzy 31
  • Gruby Wujo
« Odpowiedź #28 dnia: 22.08.2009, 14:36:42 »
Tak samo chętnie Koryntczycy tłukli się z Ateńczykami, a Ateńczycy z Egejczykami. To że Spartanie bili się z innymi grekami jest "całkiem normalne". Waśnie i wojny między polis to był chleb powszedni, ale tego tłumaczyć nie trzeba. Tak samo dążenie do supremacji nie było niczym niezwykłym. Czym był Ateński Związek Morski? Była to organizacja, gdzie promowano Ateny jako przyszłość dla innych, gorszych greków, a do czego to miało doprowadzić? Odpowiedź jest prosta - Imperium Ateńskie. Tak jak w pewnych sprawach Spartanie mogą przypominać nazistów, tak Ateńczycy mogą w pewnych sprawach przypominać komunistów, jednak Ateńczyków nie uznaje się za dzikusów. Dlaczego?

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #29 dnia: 22.08.2009, 16:58:21 »
Może dlatego, że Ateny, czy Korynt nie opierały całej swojej egzystencji na wojnie i zniszczeniu?

Ufasi

• Gość
« Odpowiedź #30 dnia: 26.11.2009, 23:05:26 »
To co się zdarzyło pod Termopilami nazwiesz ,,mordowaniem" ,dlaczego porównujesz to co działo się p.n.e. do tego co działo się w XX wieku ? Mentalność człowieka się zmienia ,sam wspomniales o ewolucji i rozwoju.. Kiedy Spartanie byli sprzymierzeńcami byli ,,cenni" ale kiedy stawali się ,,wrogami" sprowadzało sie ich do dzikusów i barbarzyńcow. Ktoś kto potrafi atakować ,potrafi się również bronic.

Gość

• Gość
« Odpowiedź #31 dnia: 07.12.2009, 11:27:06 »
Radzę zapoznać się z źródłami i prześledzić jeszcze raz temat okrutnej Sparty. Moim zdaniem te okrutne historie, wymysły o niezwykłej okrutności zamykają się w sporadycznych przypadkach i tak powstał stereotyp na temat zabijania chorych i słabych który miał na celu uświadamianie innych plemion o okrutności spartańskiego ludu. Do kwestii porzucania dzieci podchodził bym z wielką roztropnością, ponieważ jest to bardzo grząski temat. Pozdro

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #32 dnia: 08.12.2009, 14:06:51 »
Oczywiście, każda historia i dane ze starożytności mogą być zmyślone. W końcu to tylko teksty - dzisiaj też mówi się źle o komunizmie, mimo że to większości ludzi żyło się normalnie (w pewnych granicach). Każdy już sobie ustala co z historii jest kłamstwem, a co nie według własnych poglądów.

Prestidigitator

• Gość
« Odpowiedź #33 dnia: 13.09.2014, 23:26:06 »
Kolejny typek pokroju:chłopcy nie powinni sie bić.

Po za tym jak sie na czymś nie znam to sie nie wypowiadam.
Małpa ewoulowała, tą ewolucje nazywamy człowiekiem, homo sapiens sapiens , lecz czy nie pozostaliśmyy małpą ?
O ile sie niemyle małpa jest zwierzęciem lecz jest nim i człowiek.zwierze jest dzikie nawet udomowione pies, kot. Dzikie, potrafi być agresywne. I ludzie są agresywni nawet bardziej niż stworzenia żyjące na savannach czy w dżungli. Ten co nigdy sie nie zezłościł i nie miał ochoty kogoś
Skrzywdzić  niech pierwszy rzuci kamieniem.  Tak  więc  i ty jakże pokojowo nastawionny człowieku wcale nie jesteś lepszy od takiego szczura do którego porównałeś spartan.baa jesteśś grorszy, zapierasz sie rękami i nogami że tak nie jest. Śmiało można nazwać cie spaczonym wybrykiem natury odbiegającym od właściwych norm  i porządku tegoż świata.jesteś zwolennikiem pokoju. Który nie istniej
Oświaty itp  tylko poeiedz co robi człowiek jako ogól gdy akurat nie prowadzi wojen ?  Zbroi się lub szuka pretekstu do wojny . Skoro wojna to same zło to dlaczego największe skoki technologiczne odbywały sie po wielkich wojnach właśnie ? Twoja cywilizacja powstała z prochów Aresa. Spartanie wcale nie byli dziczą mieli artystów, wielkich polityków i ogólnie prężną kulture. Zabijali słaby selekcjonowali,
I  to uważam w pewnym sensie za chore (ale sam bym  nie potrafił postąpić inaczej.)że w dzisiejszych czasach ochrania sie słabych (chodziaż tak postępowali nawet Neandertalczycy jtóży sapiens nie byli) pozwala sie przetrwać słabej puli genów.

W szybkiej odpowiedzi możesz użyć kodów BBC i uśmieszków tak jak przy normalnej odpowiedzi.

Nazwa: Email:
Weryfikacja:
Wpisz litery widoczne na obrazku
Posłuchaj liter / Prośba o inny obrazek
Wpisz litery widoczne na obrazku:
Napisz literami ile to jest cztery odjac trzy (napisz malymi literami bez polskich znakow):
Jaka jest najdluzsza rzeka polski (napisz malymi literami bez polskich znakow):

Pliki Cookie
Używamy plików Cookie, aby ułatwiać korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych i reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Rozumiem