Różne > Kalendarium

Narodziny Aleksandra Wielkiego

(1/1)

Kalontas:
Aleksander Macedoński, zwany Wielkim, narodził się prawdopodobnie 21 lipca 356 r. p.n.e. O ile dzień jest dysputowany, reszta daty jest niemal pewna. Aleksander był jednym z największych i najsłynniejszych wodzów i zdobywców świata, tworząc jedno z największych imperiów w historii. Jego imperium niestety było równie krótkotrwałe i nie utrzymało się nawet kilka lat po jego przedwczesnej śmierci - spowodowanej chorobą nabytą w odległych krajach, do których doprowadziły go jego ogromne ambicje.

KajSztof:
Ową chorobą prawdopodobnie było zatrucie (w sensie otrucie trucizną, nie nieświeżym jedzonkiem), a pomocna w rozprzestrzenianiu się toksyny po ciele Olka mogła okazać się wątroba, gdyż Macedończycy to kryptopolacy i/lub kryptorosjanie nie stroniący od kieliszka, zatem można wysunąć śmiałą teorię, że Alex cierpiał na marskość wątroby już przed dwudziestką. ;)

Nangridh:
Czytałem kiedyś ciekawą książkę o śmierci Aleksandra i jej autor wysnuł teorię, że to jego kochanka Roksana otruła go owocem kulczyby.

Kalontas:
Możliwych przyczyn jego śmierci była masa, i fakt że minęło od tamtej pory ponad 2300 lat wcale nie pomaga - klasycznie przyjmowaną przyczyną jest choroba nabyta w Indiach, prawdopodobnie malaria albo inne dziadostwo.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Odpowiedz

Idź do wersji pełnej