Główne cywilizacje > Historia

Wojny Rzymian

(1/3) > >>

Aszurbanipal XXI:
Historia Rzymu bez omówienia wojen prowadzonych przez Rzymian to jak samochód bez silnika ;p
Proponuję podyskutować o Wojnach Rzymian oraz ich skutkach jakie przyniosły dla Imperium Romanum  :)
Proponuję zacząć od wojen punickich, zwycięstwo Rzymu nad Kartaginą otwarło drogę do wielkich podbojów  ??? czy zgadzacie się z tą tezą?
Zapraszam do dyskusji ???

Asphodelus:

--- Cytat: Aszurbanipal XXI w 29.08.2010, 18:11:26 ---
Proponuję zacząć od wojen punickich,

--- Koniec cytatu ---
No nie, zacząć trzeba od porwania Sabinek, wojny Punickie to dopiero się zaczęły około 500 lat od powstania Rzymu.

Nangridh:
Co do wojen punickich to myślę, że były one podwalinami pod stworzenie Imperium Romanum. Dzięki wygranej przez Rzymian wojen z Kartagińczykami pozbyli się oni swojego najgroźniejszego wówczas wroga, co pozwoliło w miarę spokojnie wzmocnić się militarnie a także zdobyć środki (niewolnicy, nowe kolonie, płacenie kontrybucji Rzymianom) na przeprowadzenie następnych kampanii. Nie było to co prawda głównym czynnikiem sukcesu Rzymu w dalszych podbojach, ale bez odpowiednich środków nawet najlepszy generał nic nie zdziała.

O porwaniu Sabinek wiele nie słyszałem. Z chęcią poczytam o co w tym kaman. :)

Asphodelus:
No najpierw Rzym musiał opanować Lacjum; o tym wiemy najmniej. poważniejsze były późniejsze wojny z Etruskami i Wolskami najazd Gallów i zdobycie Rzymu, co Hannibal nie dokonał, jeśli chodzi o wojnę z Pyrrusem, to była ona mniej groźna od punickich wojen tylko dlatego że sojusznicy Rzymu zostali mu wierni.

Aszurbanipal XXI:
Asphodelus napisał/a:

--- Cytuj ---No nie, zacząć trzeba od porwania Sabinek, wojny Punickie to dopiero się zaczęły około 500 lat od powstania Rzymu.
--- Koniec cytatu ---
Podążając tym tropem to pasowałoby zacząć od Przybycia do Italii Eneasz, i uznać za największy sukces założenie miasta na 7 wzgórzach nad Tybrem  8) Podbój Italii przez Rzym dokonywał się przez ponad cztery wieki i bardziej przypominał bardziej lub mniej militarne wchłanianie ludów spokrewnionych. Dopiero wojny punickie zmieniły orientację polityki rzymskiej na podbój odleglejszych ziem od Urbi Roma. Gdyby Rzym nie wygrał wojen z Kartaginą, mógłby nigdy nie osiągnąć swej potęgi.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Odpowiedz

Idź do wersji pełnej