Napisz > Napisz artykuł

Hermes

(1/1)

LordOfMythology:
Hermes jest jednym z 12 bogów olimpijskich; bogiem kupców, wędrowców, wynalazców, złodziei i podróżujących. Ten posłaniec bogów był synem Zeusa i Mai, córki tytana Atlasa; bratem m.in. Dionizosa czy Hefajstosa. Urodził się w górach Kyllene w Arkadii, gdzie znajdowały się główne ośrodki jego kultu. Hermes z powodu niesłychanego sprytu, którym odznaczał się od urodzenia, nadawał się do wykonywania poleceń wymagających energicznego i przebiegłego wykonawcy. Będąc jeszcze dzieckiem, ukradł swojemu bratu, Apollinowi, część bydła z jego stada. Aby uspokoić rozgniewanego brata podarował mu cytrę ze skorupy żółwia, a Apollo w zamian za dar dał mu gałązkę leszczynową, która dzięki swej mocy potrafiła łagodzić wszelkie konflikty i spory- tak powstał kaduceusz, z którym Hermes był kojarzony.

obraz nr 1 ##Hermes Praksytelesa
Na początku swojego pobytu na Olimpie okradł większość bogów.  Aresowi ukradł miecz, Posejdonowi trójząb, Atenie przepaskę na biodra, zaś Hefajstosowi obcęgi. Ta jego niechlubna kariera sprawiła, że został bogiem złodziei. Został stamtąd wypędzony, ale bogom zaczęło go brakować, ponieważ miał w sobie tyle młodości i wdzięku, że Olimp zdawał się być bez niego pusty i smutny. Dzięki decyzji Zeusa powrócił więc na Olimp.

Mówi się, że odprowadzał zmarłych do Hadesu oraz zsyłał ludziom marzenia senne. Był wysłańcem i ambasadorem Zeusa, posłańcem i gońcem bogów z Olimpu. Hades pewnego razu również poprosił go, aby odprowadził Eurydyke poza granice swojego królestwa, gdzie szedł przed nimi Orfeusz, bratanek Hermesa. To co się stało, było tragedią dla Orfeusza, jak i Hermesa, patrzącego na rozpaczającego bratanka.

Z Afrodytą miał dziecko o imieniu Hermafrodyt, dwupłciowe bóstwo związane z bliżej nieznanym obrzędem weselnym. Z inną kobietą, nimfą rzeczną, spłodził Pana - dziwne stworzenie, o owłosionej skórze, koźlich nogach i rogach, capiej bródce i szpiczastych uszach. Jednak według niektórych podań, ojcem Pana był Zeus.

Hermesowi przypisywano także wynalezienie pisma i liczb, ćwiczeń gimnastycznych (był więc również bóstwem opiekuńczym palestry). Jako że był patronem podróżnych, stawiano mu przy drogach pomniki zwane hermami, tj. słupy zwieńczone rzeźbą przedstawiającą głowę Hermesa.

Kalontas:
Dokonałem korekty, ale przed zatwierdzeniem polecam autorowi jeszcze jedną rzecz:
Krótkie. Proszę opisać szczegółowiej przynajmniej dwa ciekawe mity, które ja pamiętam o Hermesie: o tym jak zaraz po urodzeniu ukradł bydło Apolla (wiem, jest wspomniane, ale za krótko) i o jego pierwszej wizycie na Olimpie, kiedy próbował ukraść piorun Zeusa (i jak się to dla niego skończyło). I może jeszcze jeden obrazek.
Jeśli nie możesz edytować posta, zrób to w odpowiedzi do tego.

LoLoL:
Apollo nie podarował mu gałązki leszczynowej tylko złotą laskę oplecioną 2-ma wężami

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Odpowiedz

Idź do wersji pełnej