Główne cywilizacje > Mitologia

Ciekawostki związane ze zdarzeniami w mitach greckich.

(1/2) > >>

Spox:
Jak dobrze pamiętamy Afrodyta miała za męża Hefajstosa który był bardzo brzydki i Afrodyta nie kochała go i często zdradzała go z innymi Bogami przy pierwszej lepszej okazji. Hefajstos zainstalował pułapkę by przyłapać Afrodytę na gorącym uczynku. Tak się stało bo Afrodyta wraz z kochankiem wpadła w sieci. Hefajstos, nie pamiętam czy był wściekły czy miał satysfakcję z tego w każdym razie obwieścił całemu światu Bogów że złapał Afrodytę na złym uczynku. Gdy inni Bogowie to zobaczyli (Afrodytę i jej kochanka) w sieci to u jednych działało to rozczulająco a u innych wzbudzało to śmiech. Hefajstos chyba nie należał do tytanów intelektu bo obwieszczając że jego żona go zdradza i pokazując jeszcze dowód wystawia się tym samym na pośmiewisko.
Swoją drogą czemu Zeus nie zmienił Hefajstosa w pięknego adonisa skoro taki potężny? Tego się nie dowiemy.

Inny mit mówi skąd wzięła się Atena. No więc Zeus od jakiego czasu skarżył się na bóle głowy, więc poprosił Hefajstosa aby ten rozpłatał mu czerep toporem bądź halabardą. Hefajstos tak uczynił. Buchnęła biała świecąca krew bo Bogowie bają właśnie taką krew i wyskoczyła z głowy Zeusa Atena. Po czym głowa Zeusa złożyła się do kupy coś jak Terminator 2 - T -1000.

Inna ciekawostka mówi o tym że Hera też prawdopodobnie nie była wierna Zeusowi. Pewnego razu Zeus zdenerwował się na żonę z jakiegoś powodu bo albo go zdradziła albo zrobiła coś innego bardzo głupiego, no więc Zeus zamachnął się na żonę swym piorunem i już był gotów jej przywalić ale w pewnym momencie zaniechał tego, chyba pierwszy raz.

Inny mit mówi o alternatywnej wersji powstania człowieka. No więc pierwotna wersja mówi że to Prometeusz uformował człowieka a inna wersja jest ciekawsza. Otóż mit mówi że od początku świata po ziemi chodziły dziwni tytani, mieli wszystkiego po cztery np cztery ręce, czworo oczu itd. Ci tytani byli bardzo potężni fizycznie i mentalnie i zaczęli zagrażać Olimpowi i samemu Zeusowi. Zeus zebrał całą moc w sobie i porozdzielał tytanów na kobietę i mężczyznę. Teraz każda "połówka" dąży do połączenia bo teraz wiemy dlaczego tak bardzo oboje dążą do połączenia się aż do dzisiaj. ; )

marianannika:
Cóż wersja Prometausza jest wg. mnie bardziej romantyczna i lepiej się sprzedaje w ksiażkach :)

Spox:
A jednak mnie się bardziej podoba ta wersja z tytanami, myślę że jest ciekawsza.

pasza1:
wersja z tytanami zdecydowanie ciekawsza ;)

Spox:
Też tak myślę :)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Odpowiedz

Idź do wersji pełnej