Główne cywilizacje > Mitologia

Kto pokutuje w Tartarze?

(1/1)

Kasander:
Jak wiadomo najwięksi niegodziwcy trafiają po śmierci do Tartaru, jednak raczej niewiele jest takich osób, o których wiemy, że z pewnością tam trafili. Lista osób, które przychodzą mi do głowy:
PokutnikWinaKaraTantaloszustwa, kradzień nekaturu i ambrozji, wyjawianie tajemnic, jednak najbardziej zaciążyło ugoszczenie bogów potrawą z Pelopsastoi w wodzie, a nad nim uginają się gałęzie z różnymi owocami, jednak jedno i drugie są dla niego nieuchwytne, dlatego odczuwa wieczne pragnienie i głód, do tego zwisa nad nam kamień, który rychło może go przygnieść, więc jest to również egzystencja w ciągłym strachuSyzyfpodobnie jak Tantal, za oszustwa, kradzień nektaru i ambrozji, wyjawianie tajemnic, ale największym jego przewinieniem było uwięzienie boga śmierci - Tanatosamusi wtaczać na szczyt góry ciężki kamień, który tuż, tuż u szczytu stacza się w dółIksjonzabicie swojego krewnego, co było ponoć pierwszym takim przypadkiem lub próba zgwałcenia Heryobraca się w płonącym kolePejritoospróba uprowadzenia Persefony z Hadesujest przyklejony do kamiennego krzesła, z którego nie może się ruszyćFlegiaspodpalenie świątyni Apollina w Delfachjest przykuty do skały i odczuwa ciągły głód, a przed nim odbywa się wieczna ucztaAloadzipróba uprowadzenia Hery i Artemidyprzywiązani są wężami do słupa, ciągle dręczy ich krzyk sówDanaidyzabójstwo małżonków w noc poślubnąnapełniają nieszczelny zbiornik wodąPrometeusz*przechytrzenie Zeusa, kradzież ogniaprzykuty jest do skały, a jego wątroba jest pożerana codziennie przez sępaTytiospróba zgwałcenia Letoprzykuty jest do skały, a jego wątroba jest pożerana codziennie przez dwa sępySideprzechwałki na temat swojej urody, mówiła, że jest piękniejsza od Herynie wiadomo
Prometeusz: niektórzy sądzili, że Prometeusz był przykuty do skał Kaukazu, dlatego tłumaczono to w ten sposób, że początkowo Prometeusz był na powierzchni, później skała zapadła się pod ziemię i wtedy Prometeusz był w Tartarze, a po jakimś czasie znowu skała powróciła na dawne miejsce

Oprócz Prometeusza i Tytiosa do Tartaru zostali również strąceni inni Tytani, chociaż niektórzy z nich być może później znaleźli się na Wyspach Szczęśliwych lub w Elizjum.

Można dokonać pewnych obserwacji:
1. W Tartarze pokutują aż trzej spokrewnieni ze sobą Lapici: Iksjon, Flegias i Pejritoos.
2. Prometeusz i Tytios zostali ukarani w podobny sposób, z tym że Tytiosa dręczą aż dwa sępy, co może symbolizować większą winę.
3. Wszyscy oprócz Danaid w sposób bezpośredni obrazili bogów.
4. Nie licząc Tytanów, z kobiet jedynie Danaidy i Side pokutują w Tartarze.

Czy znacie jeszcze jakieś przypadki osób, które cierpią za swoje winy w Tartarze? Która kara wydaje się Wam być najcięższa? Zapraszam do dyskusji. :)

strawberrygirl:
wow, świetne zestawienie, dzieki, daje do myślenia

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Odpowiedz

Idź do wersji pełnej