Pełny dostęp do zasobów serwisu
Niezarejestrowni goście mają pełny dostęp do zasobów serwisu. Mogą pisać komentarze, posty na forum, pobierać wszystkie zamieszczone w serwisie pliki i załączniki do wiadomości na forum. Zapraszamy!

Autor Wątek: Postać: Hefajstos  (Przeczytany 8276 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ziemek8

• Administrator
  • Prokonsul
  • Punkty wiedzy 27
  • Magnus Administratorus Rex
Postać: Hefajstos
« dnia: 24.03.2008, 18:28:53 »
Bóg Kowal, syn Zeusa i Hery. Kiedy się urodził był tak brzydki, że Hera go zrzuciła z Olimpu na ziemię, gdzie uderzył z impetem na wyspę Lemnos. Późniejsi mieszkańcy tej wyspy wierzyli, że liczne bogactwa naturalne na wyspie są wynikiem owego niefortunnego upadku i wywrócenia ziemi do góry nogami. Wychowany przez ludzi na prostaka i chama, miał wiele nieszczęsnych związków - Afrodytę, którą mu dano za żonę w zadośćuczynieniu za jego trudne dzieciństwo i namiętność do Ateny, która skończyła się... zapłodnieniem kamienia.

Offline KazuaR

• Edyl
  • Punkty wiedzy 0
Odp: Art Hera
« Odpowiedź #1 dnia: 28.06.2008, 20:00:44 »
[WYCIĘTE Z INNEGO WĄTKU]

Hefajstos był najlepszym kowalem - czy to nie powód do dumy?

Bycie najlepszym kowalem - tak.
Wcinanie się w czyjeś kłótnie - nie.

Pitagoras23

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: 28.06.2008, 23:11:04 »
Brzydcy są najczęściej najszczerszymi osobami o bogatym wnętrzu, a piękni zadufanymi w sobie osobami. Może podobnie było z nimi.

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
  • Magister Mythologiae Omniae
« Odpowiedź #3 dnia: 29.06.2008, 01:10:29 »
Hefajstos był w sumie poczciwym facetem, pokrzywdzonym mocno przez los - najpierw go matka zrzuciła z nieba na Lemnos, że aż okulał, potem go żona zdradzała ze zwykłym palantem... Szkoda mi go.

Offline bo

• Kwestor
  • Punkty wiedzy 2
  • A cóż piękniejszego nad niebo...
Odp: Postać: Hefajstos
« Odpowiedź #4 dnia: 07.07.2008, 22:12:18 »
Takiej wersji o Hefajstosie jak Ziemek przytoczył to w życiu nie słyszałem. Ja czytałem, że to Zeus go trzasnął piorunem po tym jak biedak ujął się za matką, gdy Zeus wkurzony na Herę za coś tam przykuł ją za ręce do szczytu Olimpu. I na skutek tego ciosu poleciał w okolice Lemnos gdzie huknął tak, że okulał na zawsze. A chama i prostaka  -  ja to uważam za prowokację. Hefajstosa wychowała jedna z najfajniejszych bogiń greckich Tetyda. Osobiście bardzo lubię boskiego kowala, a w hierarchii w grze umieściłbym go zaraz po Posejdonie i Hadesie ponieważ to jeden z bogów żywiołu. Zeus niebo, Hades  piekło, Posejdon woda, Hefajstos ogień. W głowie mi się nie mieści jak bóg ognia i kowali może być słabszy od boga wróżbity (Apolla), bogini myśliwych i lasu (Artemidy) czy tego kmiotka Aresa, który powinien wylądować na końcu stawki.     

Pitagoras23

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: 07.07.2008, 22:17:05 »
Z tą hierarchią to bym się zgodził z przedmówcą. Bardzo intrygujący argument podał. Ale tak już autorzy ułożyli tę hierarchię. Co zrobić. Można by to samo powiedzieć o innych bogach.

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #6 dnia: 07.07.2008, 22:18:12 »
Tą wersję przytoczyłem ja, a nie Ziemek. Ziemek napisał tylko "bóg kowal", a ja miałem rozwinąć.

Wedle moich wiadomości wersja o zrzuceniu z Olimpu (bo był za brzydki) jest najpopularniejsza. A że był prostakiem - niestety, ale kulturalni ludzie (a tym bardziej bogowie) raczej nie próbują gwałcić dziewiczej bogini mądrości, w rezultacie zapładniając kamień.

Pitagoras23

• Gość
« Odpowiedź #7 dnia: 07.07.2008, 22:21:28 »
No miał chłopak potrzebę widocznie, a że trafił na nie tę osobę, co trzeba, to mówi się trudno.

Offline bo

• Kwestor
  • Punkty wiedzy 2
« Odpowiedź #8 dnia: 07.07.2008, 22:25:47 »
Z tym kamieniem to też pierwsze słyszę i nie mam pojęcia o co chodzi. Kalontas masz jakiś link do tego mitu czy może jest tu gdzieś na forum?

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #9 dnia: 07.07.2008, 23:12:08 »
Na forum jeszcze nie ma, ale poszukam na theoi.

I proszę, po angielsku:
http://www.theoi.com/Olympios/HephaistosLoves.html#Athena

Petros

• Gość
« Odpowiedź #10 dnia: 07.07.2008, 23:15:30 »
Z każdym dniem mitologia coraz bardziej mnie zaskakuje.

Pitagoras23

• Gość
« Odpowiedź #11 dnia: 08.07.2008, 11:43:40 »
Mitologii nikt nie jest w stanie poznać do końca. Ona kryje tyle niespodzianek, że nawet najwięksi znawcy ich nie znają. A my zwykli ludzie, nie znamy nawet kilku procent całej tej pięknej opowieści.

Offline bo

• Kwestor
  • Punkty wiedzy 2
« Odpowiedź #12 dnia: 03.08.2008, 00:56:54 »
Można by to samo powiedzieć o innych bogach.

Masz całkowitą rację Pitagoras. Ja to bym wziął pod lupę cały panteon i na nowo ustalił tą hierarchię. 

Pitagoras23

• Gość
« Odpowiedź #13 dnia: 03.08.2008, 09:09:33 »
Ale dodatkowo można by dodać też pominiętych bogów.

Offline parszywek

• Areopag
  • Pretor
  • Punkty wiedzy 16
« Odpowiedź #14 dnia: 03.08.2008, 09:34:27 »
Ja dałbym Hadesa przed Posejdona. Cóż za siłę ma woda przy władcy śmierci.

Petros

• Gość
« Odpowiedź #15 dnia: 07.08.2008, 00:14:27 »
Akurat tutaj bardzo dobrze trafili autorzy, bo Hades był najsłabszy spośród tych trzech braci. Posejdon to nawet mógłby poradzić sobie z Zeusem.

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #16 dnia: 07.08.2008, 00:27:13 »
Hades był najsłabszy z nich trzech, BO był bogiem śmierci - przecież jak silnym można być siedząc nieustannie w towarzystwie potworów, trupów i duchów? Po prostu nie ma jak ćwiczyć. :P Natomiast Posejdon jest chyba najsilniejszy fizycznie, a Zeus - magicznie. Ale to przecież nie o nich wątek, prawda?

W szybkiej odpowiedzi możesz użyć kodów BBC i uśmieszków tak jak przy normalnej odpowiedzi.

Nazwa: Email:
Weryfikacja:
Wpisz litery widoczne na obrazku
Posłuchaj liter / Prośba o inny obrazek
Wpisz litery widoczne na obrazku:
Napisz literami ile to jest trzy dodac szesc(napisz malymi literami bez polskich znakow):
Napisz literami ile to jest cztery odjac trzy (napisz malymi literami bez polskich znakow):

Pliki Cookie
Używamy plików Cookie, aby ułatwiać korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych i reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Rozumiem