Zamknięcie serwisu
Z powodu bardzo małej aktywności utrzymującej się od dłuższego czasu serwis Archeos.pl zostanie zamknięty. Z końcem marca wyłączone zostanie forum, a z końcem maja - to jest: 31 maja 2023 roku - wyłączony zostanie cały serwis. Dziękujemy wszystkim, którzy tworzyli razem z nami ten serwis od 2008 roku. Więcej informacji można znaleźć tutaj

Galeria

Kategorie:

pokaż wszystkie
Prometeusz- śmieszne
Humorystyczne przedstawienie mitu o Prometeuszu, które znalazłam w necie  :D

komentarze (8)
Uwolnienie Prometeusza
Obraz Christiana Griepenkela przedstawiający chwilę tuż przed uwolnieniem Prometeusza przez Heraklesa. Heros przed chwilą ustrzelił z łuku sępa, który wyjadał wątrobę Tytana, a teraz przychodzi mu na ratunek z otwartymi ramionami, by za chwilę zerwać kajdany i wypuścić Prometeusza. Tytana przykuto do góry za karę za to, że ośmielił się ukraść bogom ogień i podarować go ludziom - mimo że odebrał go im sam Zeus.
komentarze (3)
Apollo Belwederski
Autorstwo tej rzeźby przypisuje się greckiemu rzeźbiarzowi - Leocharesowi, który wykonał ją ok. 350 - 325 r.p.n.e. z brązu. Oryginał jednak zaginął, a do naszych czasów zachowała się jedynie rzymska kopia z marmuru. Kopię tą znaleziono w Antium pod koniec XV w., a następnie na polecenie papieża Juliusza II przeniesiono na Belweder Watykański (stąd nazwa). Ma ona 2,25 m wysokości i przedstawia greckiego boga - Apolla, który właśnie wystrzelił strzałę, która ma ugodzić Pytona - potwora strzegącego źródła w Delfach. Ciężar jego ciała opiera się na prawej nodze, głowa odwrócona jest w lewo, w kierunku wyciągniętej ręki. Jego rysy są perfekcyjne i zimne, a wyraz twarzy spokojny i zdecydowany. Bóg ubrany jest w płaszcz (chlamidę), który jednak zasłania mu jedynie plecy, a owinięta wokół lewej dłoni tworzy jak gdyby tło dla całej postaci. Jak widać część rąk wyraźnie nie pasuje do całości, a to dlatego, że zostąły one przywrócone przez Giovanni'ego Angelo Montorsoli - ucznia Michała Anioła.

Posąg cieszył się dużą popularnością, dlatego dzisiaj można zobaczyć również wiele kopii tego dzieła (które też jest kopią).
komentarze (0)
Wenus z Milo (Afrodyta z Melos)
To jedna z najsłynniejszych rzeźb znana na całym świecie. Jej autor nie jest znany, choć niektórzy twierdzą, że mógł nim być Agesandros z Rodos - przedstawiciel kierunku zwanego antycznym barokiem. Pewne jest natomiast to, że dzieło pochodzi ze szkoły rodyjskiej, będącej w tym czasie głównym ośrodkiem rzeźby hellenistycznej i jego powstanie datuje się na około 150 - 90 r.p.n.e. Zostało ono wykonane z marmuru paryjskiego (czyli pochodzącego z wyspy Paros). Figura ma 2.04 m wysokości i jak sama nazwa wskazuje przedstawia grecką boginię - Afrodytę, której szata opuszczona jest poniżej bioder. Jej lewa noga jest na czymś wsparta (przypuszczalnie na żółwiu). Najprawdopodobniej, w lewej ręcę bogini trzymała kiedyś jabłko i wspierała się na kolumnie. Rzeźbę znalazł grecki wieśniak Jorgos w 1820 roku, w okolicach teatru na terenie akropolu w Adamas, głównym porcie wyspy Melos (po włosku Milo). Następnie kupił ją francuski żeglarz - Jules Dumont d'Urville w imieniu markiza de Riviere. Według legendy rzeźba straciła ręce, gdy statek roztrzaskał się o skały w pobliżu wyspy. W takim stanie sprezentowano ją Ludwikowi XVIII. Od 1821 r. posąg znajduje się w Luwrze.
komentarze (2)
Szkoła ateńska
Jest to jeden z fresków namalowanych w tzw. stanzach watykańskich (apartamentach). Został wykonany przez Rafaela - wielkiego malarza renesansu, na zamówienie papieża Juliusza. Przedstawia kilku największych filozofów, artystów, wynalazców i inne wielkie osobistości z kręgu kultury greckiej. W centralnej części widzimy Platona (po lewej stronie), który został przedstawiony jako Leonardo da Vinci (można się dopatrzeć również innych podobizn). Wskazuje on ręką na niebo, jako źródło inspiracji i ideii. W drugiej trzyma księgę, zawierającą dialog "Timajos". Obok Platona znajduje się jego uczeń - Arystoteles, który pokazuje ziemię, naturę. Trzyma on w ręku księgę "Etyka". Autor postanowił także umieścić swój autoportret. Postacie znajdują się na tle obszernej budowli zwieńczonej potężnymi sklepieniami beczkowymi, nawiązującymi do architektury rzymskiej i dzieł Bramantego. Fresk jest alegorią rozumu, a dokładnie przemyślana i harmonijna kompozycja stanowi metaforę racjonalnego porządku greckiej filozofii.

Postacie ukazane na fresku:
1. Zenon z Kition lub Zenon z Eleii(?)
2. Epikur
3. (Fryderyk II Gonzaga)(?)
4. Boecjusz, Anaksymander z Miletu lub Empedokles z Akragas(?)
5. Awerroes(?)
6. Pitagoras(?)
7. Alcybiades lub Aleksander Wielki(?)
8. Antystenes z Aten lub Ksenofont(?)
9. Hypatia z Aleksandrii (Francesco Maria della Rovere lub Margerita)
10. Ajschines lub Ksenofont(?)
11. Parmenides z Eleii(?)
12. Sokrates(?)
13. Heraklit
14. Platon
15. Arystoteles
16. Diogenes z Synopy?
17. Plotyn(?)
18. Euklides lub Archimedes z uczniami (Bramante)(?)
19. Strabon lub Zoratusztra(?) (Baldassare Castiglione lub Pietro Bembo)
20. Ptolemeusz(?) 
21. Protogenes (Giovanni Antonio Bazzi, Perugino lub Timoteo Viti)
R: Apelles (Rafael)
komentarze (1)
strony: 1 2
© Archeos.pl | O serwisie | Kontakt |
Zamknięcie serwisu Z powodu bardzo małej aktywności utrzymującej się od dłuższego czasu serwis Archeos.pl zostanie zamknięty. Z końcem marca wyłączone zostanie forum, a z końcem maja - to jest: 31 maja 2023 roku - wyłączony zostanie cały serwis. Dziękujemy wszystkim, którzy tworzyli razem z nami ten serwis od 2008 roku. Więcej informacji można znaleźć tutaj