Zamknięcie serwisu
Z powodu bardzo małej aktywności utrzymującej się od dłuższego czasu serwis Archeos.pl zostanie zamknięty. Z końcem marca wyłączone zostanie forum, a z końcem maja - to jest: 31 maja 2023 roku - wyłączony zostanie cały serwis. Dziękujemy wszystkim, którzy tworzyli razem z nami ten serwis od 2008 roku. Więcej informacji można znaleźć tutaj
autor: Skjold | napisano 27 kwietnia 2008 o 10:02
czytano 38387 razy | średnia ocen: 5.15

Dieta Starożytnych Greków

"Gdy Grekom w brzuchu burczało", czyli kiedy sięgali po jedzenie.

     Spożywanie posiłków miało dla starożytnych Greków szczególne znaczenie. Grecy cenili sobie bowiem gościnność i bardzo chętnie ucztowali. Żywność miała też wymiar religijny, często bowiem składano ją w ofierze bogom.
 Pory posiłków ulegały w Grecji z biegiem czasu zmianom. Ich podstawę jednak stanowiły placki madza, oraz w późniejszym okresie chleb. W czasach Homeryckich ( czyli w VII wieku p.n.e. ) rano spożywano ariston, na który składały się placki maczane w winie zmieszanym z wodą. Około południa spożywano zaś deipnon, posiłek zasadniczy, na który podawano potrawy mięsne ( w Grecji niezbyt popularne ), rybne, chleb oraz wino. Wieczorem zaś jedzono dorpon - posiłek składający się z potraw podobnych jak deipnon, lecz podawanych w mniejszych ilościach.

"Co by tu wszamać?", czyli co jedzono.


     Jako, że wiele greckich miast leżało nad morzem, ważne miejsce w codziennej diecie Greków zajmowały ryby i morskie zwierzęta, zwłaszcza kalmary i ośmiornice. Mięso spożywano głównie w czasie uczt religijnych i lądowało zazwyczaj na stołach zamożnych. Obok darów Posejdona najczęściej spożywanym pokarmem były owoce, na których brak tonąca w blasku Heliosa Grecja, narzekać nie mogła. Posiłki lubiano popijać winem rozcieńczonym z wodą soloną lub wodą z miodem. Wymieszane w wazach, odpowiednio rozcieńczone, rozlewano do dzbanów i karafek.
Ludzie biedniejsi spożywali polewkę lub papkę z mąki oraz fasolę, cebulę, czosnek i sałatę.
Na wzgórzach tak jak i dziś hodowano owce i kozy, które dostarczały mięsa oraz sera.

"Ryby! Świeże ryby!", czyli kilka słów na temat przygotowywania ryb do spożycia.

    Ryby smażono na oliwie - bezcennym, greckim tłuszczu roślinnym, polewano je również różnymi sosami lub posypywano serami. Konserwowano je w soli, a następnie transportowano do rejonów mniej zasobnych w rybie smakołyki, lub gotowano je w osolonej wodzie. Bardzo często używano też ryb solonych i suszonych na słońcu.
Zachowało się bardzo niewiele informacji na temat tego czym żywili się Grecy, jednym z dobrze zachowanych źródeł jest książka kucharska autorstwa sycylijczyka Mithajkosa zatytułowana "Potrawy z ryb". Powstała ona w V wieku p.n.e.
komentarze (0) | napisz komentarz
nie musisz się rejestrować!
Eneida
© Archeos.pl | O serwisie | Kontakt |
Zamknięcie serwisu Z powodu bardzo małej aktywności utrzymującej się od dłuższego czasu serwis Archeos.pl zostanie zamknięty. Z końcem marca wyłączone zostanie forum, a z końcem maja - to jest: 31 maja 2023 roku - wyłączony zostanie cały serwis. Dziękujemy wszystkim, którzy tworzyli razem z nami ten serwis od 2008 roku. Więcej informacji można znaleźć tutaj