Zamknięcie serwisu
Z powodu bardzo małej aktywności utrzymującej się od dłuższego czasu serwis Archeos.pl zostanie zamknięty. Z końcem marca wyłączone zostanie forum, a z końcem maja - to jest: 31 maja 2023 roku - wyłączony zostanie cały serwis. Dziękujemy wszystkim, którzy tworzyli razem z nami ten serwis od 2008 roku. Więcej informacji można znaleźć tutaj
autor: Kalontas | napisano 18 lutego 2009 o 16:46
czytano 44568 razy | średnia ocen: 5.21

Temida

Słowo Temida w dzisiejszych czasach kojarzy się tylko z jednym - z prawem ziemskim i jego przestrzeganiem, mimo że w oryginale nie miało z nim nic wspólnego. Temida była wzorem boskich praw i porządku, tych praw transcendentalnych, nie tych ustalonych przez człowieka. Nie miała więc nic wspólnego z licznymi kancelariami adwokackimi, które dziś wykorzystują ją jako swój symbol (autor tego artykułu nawet widział obrazek, na którym przeciwko Temidzie stawał Super Goof...), chyba nie za bardzo rozumiejąc o co w tym wszystkim chodziło. Ponadto, w oryginale nie przedstawiano jej nigdy jako ślepej, gdyż jej ślepota była "dodatkiem" autorów nowożytnych obrazów i rzeźb, którzy zapożyczyli ten atrybut od Plutosa.

Bogini Temida była córką Uranosa i Gai, a więc Tytanką. O ile większość jej braci była okrutnymi monstrami w ludzkiej (a przynajmniej antropomorficznej) skórze, ona była wcieleniem boskich praw i boskiego porządku świata. Nigdy specjalnie nie przepadała za swoim młodszym bratem Kronosem. Nie wiemy, czy była kiedyś więźniem w Tartarze, ale sugerując się losami większości jej rodzeństwa, jest to bardzo możliwe. Jeśli tak było, Kronos ją wyzwolił.

Wprawdzie przez długie lata służyła Kronosowi jako doradczyni, jednak wiedziała do czego ten się doprowadza. Odmówiła związków ze swoimi brutalnymi braćmi i pozostała nie związana żadnym związkiem aż do czasu nadejścia rewolty Zeusa. Wiedząc, że ten ma rację i jemu należy się prawo i porządek, stanęła po jego stronie, co ostatecznie udowodniło, że Zeus zwycięży tą walkę. Temida stała się też pierwszą żoną młodego Zeusa i ze związku z nim zrodziły się wkrótce trzy Mojry i trzy Hory, uosobienia prządek losu i pór roku. Po wydarzeniach Tytanomachii, Zeus opuścił Temidę by szukać innej partnerki.

Mimo rozstania z władcą bogów, Temida nie poczuła się zaślepiona zazdrością i dalej pomagała i doradzała Zeusowi. Jako jego najmądrzejsza doradczyni, która wyciągła go z niejednego kłopotu, zaskarbiła sobie nie tylko sympatię bogów, ale i ludzi. Wcześni autorzy uważali ją także za matkę Ateny, jednak ta rola miała ostatecznie zostać przypisana komu innemu. Czasem utożsamiano ją też z boginią Demeter, której przydomek brzmiał Thesmophoros - przynosząca prawa.

Jej późniejsza rola w mitach nie była znana, wiemy jedynie że dalej doradzała Zeusowi najbardziej sprawiedliwe wyjście z każdej sytuacji. Po pewnym czasie doradziła mu też, że jej bracia wycierpieli już wystarczająco wiele w piekielnych czeluściach i ułaskawienie ich byłoby najlepszym wyjściem. Znając mądrość swojej byłej żony, Zeus postąpił zgodnie z tą radą i Kronosowi i pozostałym jej braciom dał we władanie Pola Elizejskie.
komentarze (0) | napisz komentarz
nie musisz się rejestrować!
Prace Heraklesa
© Archeos.pl | O serwisie | Kontakt |
Zamknięcie serwisu Z powodu bardzo małej aktywności utrzymującej się od dłuższego czasu serwis Archeos.pl zostanie zamknięty. Z końcem marca wyłączone zostanie forum, a z końcem maja - to jest: 31 maja 2023 roku - wyłączony zostanie cały serwis. Dziękujemy wszystkim, którzy tworzyli razem z nami ten serwis od 2008 roku. Więcej informacji można znaleźć tutaj