Zamknięcie serwisu
Z powodu bardzo małej aktywności utrzymującej się od dłuższego czasu serwis Archeos.pl zostanie zamknięty. Z końcem marca wyłączone zostanie forum, a z końcem maja - to jest: 31 maja 2023 roku - wyłączony zostanie cały serwis. Dziękujemy wszystkim, którzy tworzyli razem z nami ten serwis od 2008 roku. Więcej informacji można znaleźć tutaj
autor: Kalontas | napisano 21 lutego 2009 o 15:59
czytano 33567 razy | średnia ocen: 5.36
Twoja ocena: 10

Rea

Rea była najmłodszą z sześciu córek Uranosa i Gai, i zarazem najmłodszą z Tytanek - młodszy od niej miał być jedynie Kronos, czasem uważany za jej bliźniaka. O ile co do młodości większości Tytanek autorzy nie są zgodni, Rea jest dość jednoznacznie postrzegana jako ta, która nigdy nie zaznała tortur piekielnych czeluści. Gdy była młoda, nie wykazywała okrutnych cech charakterystycznych dla jej braci, i była także najmłodszą, dzięki czemu oszczędzono ją. W pewnym jednak momencie, Uranos planował strącić i ostatnią parę swoich dzieci. Wówczas Gaja go uprzedziła i wyposażyła Kronosa w adamantowy sierp, dzięki któremu bóg niebios stracił pozycję. Nadeszła nowa era, w której Rea stała się boginią płodności i górskich dziczy.

W nowym świecie Kronos namówił Reę, by ta stała się jego małżonką. Ponieważ nie mogła odmówić królowi bogów, przystała na to i wkrótce zaszła w ciążę. Gdy jednak powiła dziecko, jej małżonek wcale nie był zadowolony. Przypomniał sobie przepowiednię ojca o tym, że jego najmłodsze dziecko go obali, więc... na oczach matki, połknął małą dziewczynkę. Przerażona Rea oddaliła się i nie chciała znów widzieć Kronosa, ale ten zmusił ją do dalszego pożycia. Ponieważ wówczas nie znano środków antykoncepcyjnych, na świat przychodziły kolejne dzieci, które dzieliły los siostry - w końcu aż piątkę dzieci Kronos połknął w całości. Gdy Rea po raz szósty zaszła w ciążę, postanowiła że to dziecko uratuje.
Nie pozwolę by kolejne dziecko skończyło w trzewiach tego brutala

Gdy urodziła dziecko, starannie je schowała, a na żądanie Kronosa, podała mu zawinięty w pieluszki kamień. Ten bez zastanowienia połknął kamień i był zadowolony z unieszkodliwienia wszystkich swoich potomków. Wtedy Rea wróciła po dziecko i udała się z nim na Ziemię. Na Krecie żyło wówczas plemię wojowników-kapłanów, zrodzonych z matki ziemi samoczynnie, czczących Reę jako boginię dziczy. Ta oddała dziecko pod opiekę specjalnej kozie w pobliżu, Amaltei, i kilku nimfom, a Kuretom nakazała, by ci trzaskali swoim uzbrojeniem, gdy tylko dziecko zacznie płakać - tak, aby płacz dziecka nie dotarł do tronu Kronosa. Kureci chętnie wykonali polecenie swojej bogini i zaczęli dbać o dziecko, także wyuczając go niezbędnej wiedzy o walce i bogach.

Gdy dziecko dorosło, Kureci wyjawili mu całą prawdę o jego pochodzeniu. Młody Zeus schwycił lejce matczynego rydwanu zaprzężonego w dwa lwy i w ten sposób dostał się do siedziby ojca. Rea uradowała się na widok swojego syna w pełni dorosłego, ale nie wiedziała co dla niego może zrobić. Wtajemniczyła Temidę, również nie przepadającą za Kronosem, która uwarzyła specjalny magiczny eliksir - eliksir, który miał sprawić, że Kronos zwróci połknięte potomstwo. Zeus następnie przebrał się za podczaszego i podał Kronosowi miksturę na kolacji. Ten najpierw zwrócił kamień, a następnie piątkę połkniętych dzieci, które w magiczny sposób przetrwały w trzewiach ojca. Pozyskawszy bezcennych sojuszników, Zeus uciekł, jednak Kronos zdążył wywołać za to wojnę - starcie znane jako Tytanomachia.

Rea oczywiście sprzyjała swoim pokrzywdzonym przez ojca dzieciom, nie raz prowadząc zastępy wiernych im wojowników przeciwko Tytanom i ich armii Gigantów na swoim rydwanie. Po wielu starciach i obaleniu wszystkich najważniejszych Tytanów, w końcu upadł i sam Kronos. Gdy spadał on do Tartaru, prosił żonę o litość, jednak ta tylko krótko skwitowała, że ten nie miał litości dla swoich dzieci i dla niej. Po wszystkim, matka nowego pokolenia bogów odeszła na swoistą emeryturę, oddalając się w dzicz frygijskich gór, gdzie lud Frygii zaczął ją czcić jako boginię Kybele.

Jako Kybele wplątała się w szereg frygijskich mitów, o których jednak nie będę tu ze szczegółami wspominał. Pozostała chyba przez to najaktywniejszą ze wszystkich Tytanek w erze Zeusa, gdyż pokazała się przy dwóch ważnych wydarzeniach. Gdy jej siostrzenica Leto rodziła, wraz z Tetydą "mamką bogów olimpijskich", Fojbe "jaśniejącą" i Theą "śledzącą" pomogła jej urodzić dwójkę cudownych dzieci - jasnego Apolla i biegłą Artemidę. Po raz drugi pokazała się, gdy jej córka Demeter rozpaczała nad utratą córki, którą porwał jej brat (a Rei syn) Hades. Gdy w końcu odzyskała córkę, Zeus nakłonił matkę, by ta przemówiła do Demeter. Dopiero głos matki przekonał Demeter do powrotu na Olimp i przywrócenia światu urodzaju. Tak jej najważniejsza rola w mitach się kończy i pozostają tylko legendy o matce bogów skrywającej się w dziewiczych lasach Frygii.
komentarze (2) | napisz komentarz
nie musisz się rejestrować!
Epos o Gilgameszu
© Archeos.pl | O serwisie | Kontakt |
Zamknięcie serwisu Z powodu bardzo małej aktywności utrzymującej się od dłuższego czasu serwis Archeos.pl zostanie zamknięty. Z końcem marca wyłączone zostanie forum, a z końcem maja - to jest: 31 maja 2023 roku - wyłączony zostanie cały serwis. Dziękujemy wszystkim, którzy tworzyli razem z nami ten serwis od 2008 roku. Więcej informacji można znaleźć tutaj