Zamknięcie serwisu
Z powodu bardzo małej aktywności utrzymującej się od dłuższego czasu serwis Archeos.pl zostanie zamknięty. Z końcem marca wyłączone zostanie forum, a z końcem maja - to jest: 31 maja 2023 roku - wyłączony zostanie cały serwis. Dziękujemy wszystkim, którzy tworzyli razem z nami ten serwis od 2008 roku. Więcej informacji można znaleźć tutaj
autor: Kalontas | napisano 8 lutego 2009 o 16:14
czytano 36370 razy | średnia ocen: 5.24

Skradzione Tablice Przeznaczenia

Pewnego razu król demonów, Anzu, leciał w swojej ptasiej formie nad światem i obserwował dokładnie, co tam się działo, szukając sposobu na dalsze sianie chaosu i zła, może nawet aby obalić bogów. W pewnym momencie spojrzał swoimi sokolimi oczyma na pałac Elila i zaczął wypatrywać, co też bóg porabia. Udając zwykłego ptaka, usiadł w oknie i dobrze się rozejrzał. Ku swojemu zaskoczeniu, ujrzał że król bogów właśnie bierze kąpiel i nikt nie pilnuje skarbów ukrytych w pałacu. Anzu wleciał więc przez okno i zaczął szabrować swoim przeklętym dziobem cały skarbiec. W końcu ujrzał chyba jeden z najpotężniejszych legendarnych artefaktów - Tablice Przeznaczenia. Nawet Anzu wiedział, że kto je posiądzie, stanie się panem całego świata i przeznaczenia. Natychmiast wrócił do swojej demonicznej formy i schwycił Tablice w swoim szponiaste łapy. W tej chwili do pomieszczenia wszedł przerażony Elil.
Za późno głupcze - odezwał się Anzu - mówiłem ci, że chwila nieuwagi i twój świat legnie w gruzach.. Demon poderwał się do lotu i czym prędzej uciekł w powietrze, ku przerażeniu Elila - nawet przywołanie huraganu do pościgu za Anzu nic nie dało - był zbyt szybki.

Elil w trwodze zwołał do siebie swoich dwóch największych sojuszników - Ea i Anu. Dwóch z nich nie miało bladego pojęcia, co zrobić z tym napadem króla demonów. W końcu jednak Ea wpadł na pomysł. Jako władca ludzkości, powiedział że odwoła się do ich pramatki, Belet-Ili. Nie mając innego wyjścia, Elil i Anu przystali na to. Ea zniknął więc, obracając się w falę wody i przybył do siedziby pramatki. Opowiedział jej całą sytuację i przekonał ją, by ta stworzyła na swoim kole garncarskim kolejnego człowieka, tym razem jednak nie tak zwykłego, jak wszyscy poprzedni - tym razem ma być to niezwykły wojownik, obdarzony boską mocą, taki który zdoła wytropić i zgładzić Anzu, zwracając bogom Tablice Przeznaczenia. Bogini zasiadła do pracy i po chwili powstał w ten sposób jeden z największych babilońskich herosów - Ninurta.

Ninurta dostał od bogów wiele magicznych mocy, w tym władzę nad wodą i ziemią. Oprócz tego, Anu dał mu swój zaczarowany łuk, który nigdy nie chybia celu. Boski wojownik wyruszył w drogę. Swoją podróż zaczął od Babilonu, gdzie każdego pytał o wszelkie wskazówki dojścia do Anzu. Nikt tam jednak nic na ten temat nie wiedział, gdyż mieszkańcy Babilonu byli zbyt wierni bogom. Następnie Ninurta zwiedził wiele innych miast, jednak mało kto miał blade pojęcie o czynach króla demonów.

Tak naprawdę Anzu sam zdradził swoje położenie. Korzystając z Tablic Przeznaczenia, dowiedział się o Ninurcie i wysłał bandę swoich demonów by go zabili, nim ten go odnajdzie. Do tego czasu demon zdołał tylko częściowo poznać działanie Tablic - umiał za ich pomocą odkrywać teraźniejszość, przeszłość i przyszłość, ale nie umiał jej zmieniać. I właśnie w jednej z takich wizji ujrzał Ninurtę, który zabija go z łuku Anu. Aby temu zapobiec, wysłał swoich łupieżców. Nie przewidział wciąż jednego - że Ninurta będzie zbyt silny i wybije najeźdźców. Widząc jak jeden demon ucieka na pustynię, heros poskładał fakty w całość - to na dzikiej i nieokiełznanej pustyni ukrywa się Anzu.

Ninurta ruszył na pustynię, musząc ciągle się bronić od niemal nieustających ataków demonów. Czas uciekał, gdyż władza Anzu nad Tablicami wzrastała - zaczął on manipulować piaskami pustyni i nakierowywać je na Eufrat i Tygrys, tak by zasypały wielkie miasta Babilonii i same rzeki, niszcząc źródło życia. Zagłada była już bliska, ale Ninurta w ostatniej chwili zlokalizował siedzibę demona i wpadł do jego zamku. Dzięki władzy nad ziemią, rozerwał pałac na dwie połowy trzęsieniem ziemi, to jednak nie powstrzymało Anzu. Dopiero ogromna fala, która wypłukała niższe poziomy fortecy odwróciła uwagę króla demonów. W każdą z czterech swoich szponiastych łap wziął miecz i ruszył tak do osobistej walki z boskim czempionem.

Walka była długa i zacięta, a obaj adwersarze zdawali się być sobie równi siłą. Anzu przywoływał sobie na pomoc ogień i powietrze, ale Ninurta wspierał się wodą i ziemią, skutecznie neutralizując magię demona. W końcu jednak siły wojownika zaczęły się wyczerpywać i, słabnąc, upadł na kolana. Anzu wykorzystał ten moment i poderwał herosa z ziemi swoim huraganem. Dopiero gdy ujrzał Ninurtę w powietrzu, uświadomił sobie, że sam spełnia przeznaczenie, które ujrzał na Tablicach - Ninurta dobył łuk Anu i celnie wycelował w pierś demona. Boska strzała nie chybiła ani milimetra i trafiła go prosto w płuco. Potworny bies wyzionął ducha, przysięgając w ostatnich słowach, że jeszcze kiedyś powstanie z martwych i zemści się na bogach i na Ninurcie.

Ninurta zabrał Tablice Przeznaczenia z demonicznej siedziby i zaniósł je z powrotem do bogów. Elil był mu wdzięczny ponad miarę, więc postanowił go wynagrodzić. Nadał herosowi boski status, przyjął go do grona swoich najbliższych doradców i przyznał mu cześć należną bogowi deszczu, płodności, wojny, burzy, studni, kanałów i południowego wiatru. Z tą władzą i czcią, stał się jednym z najpopularniejszych bogów Babilonu, a szczególnie miasta Nippur - jako czempion ludzkości, który uchronił ją przed zakusami króla demonów, Anzu.
komentarze (2) | napisz komentarz
nie musisz się rejestrować!
Epos o Gilgameszu
© Archeos.pl | O serwisie | Kontakt |
Zamknięcie serwisu Z powodu bardzo małej aktywności utrzymującej się od dłuższego czasu serwis Archeos.pl zostanie zamknięty. Z końcem marca wyłączone zostanie forum, a z końcem maja - to jest: 31 maja 2023 roku - wyłączony zostanie cały serwis. Dziękujemy wszystkim, którzy tworzyli razem z nami ten serwis od 2008 roku. Więcej informacji można znaleźć tutaj