Pełny dostęp do zasobów serwisu
Niezarejestrowni goście mają pełny dostęp do zasobów serwisu. Mogą pisać komentarze, posty na forum, pobierać wszystkie zamieszczone w serwisie pliki i załączniki do wiadomości na forum. Zapraszamy!

Starożytne Newsy

4000 zabytków z Iraku
dodane przez Drizzt | 2009-04-07 16:28
W ciągu dwóch ostatnich lat iraccy archeolodzy znaleźli około 4000 starożytnych zabytków. Odkryć tych dokonali na 20 stanowiskach. Terytorium Iraku zajmuje większość ziem dawnej Mezopotamii, która w starożytności była jednym z najlepiej rozwiniętych i najsilniej zurbanizowanych rejonów świata. Przez kilka tysięcy lat kwitły tam i upadały cywilizacje.

Wśród zabytków są m.in. królewskie pieczęcie, talizmany i gliniane tabliczki pokryte pismem klinowym. Większość zabytków pochodzi z czasów państwa babilońskiego i imperium asyryjskiego, ale są też znaleziska młodsze z okresu panowania Persów i z pierwszych wieków islamu. Do najciekawszych znalezisk należą dwa talizmany. Jeden przedstawia twarz wyrzeźbioną w stylu charakterystycznym dla Sumerów i obramowaną trójkątem, a drugi, wykonany z czerwonego kamienia, przedstawia biegnącą antylopę. Zabytki trafią do Muzeum Narodowego w Bagdadzie. Jak podkreślają irackie władze wciąż wielkim problemem pozostaje działalność gangów, które rabują stanowiska archeologiczne.

http://archeowiesci.wordpress.com
Zadziwiająco stare ostrze z żelaza
dodane przez Drizzt | 2009-03-30 09:59
Żelazo jest jednym z najważniejszych surowców w dziejach ludzkości. Jest twardsze i wytrzymalsze niż stosowane wcześniej metale - miedź czy brąz. Wielkie korzyści płynące z jego stosowania pierwsi mieli okazję docenić mieszkający w Anatolii Hetyci. Dotychczas wszystko wskazywało na to, że Hetyci zaczęli wytwarzać broń z żelaza około 1500 r. p.n.e. Jednak odkrycie japońskich archeologów powoduje, że można pokusić się o przesunięcie początków metalurgii żelaza o kilkaset lat wstecz.

Podczas wykopalisk w Kaman-Kalehoyuk, około 100 kilometrów na południowy-wschód od Ankary, japońscy archeolodzy znaleźli w 2000 r. żelazne fragmenty, które po połączeniu miałyby łącznie 5 cm długości. Są one bardzo mocno skorodowane, ale prześwietlenie promieniami rentgena wykazało, że kawałki mają ostry brzeg. Zdaniem naukowców były one niegdyś częścią sztyletu. Ale ostrze to nie wszystko. Naukowcy znaleźli też kawałek żużlu o średnicy 2 cm oraz dwie skały zawierające żelazo. Wszystkie te zabytki znajdowały się w warstwie datowanej na lata 2100-1950 lat p.n.e.

W ubiegłym roku Hideo Akanuma z muzeum w Iwate przebadał znalezione fragmenty żelaza. - Odkrycie w tej samej warstwie żelaza w różnych etapach produkcji i surowca jest mocnym dowodem na to, że wytapiano tam żelazo - mówi japoński naukowiec. Wypowiedź Akanumy może wam się wydać dziwna. W końcu samo istnienie resztek wyrobu z danego materiału jest wystarczającym dowodem na to, że ten materiał wytwarzano. Z żelazem jednak nie jest tak łatwo. Znamy bowiem przypadki wykuwania w starożytności wyrobów z żelaza meteorytowego. Tymczasem wytapianie żelaza z rudy, to już znacznie wyższa szkoła metalurgii.

http://archeowiesci.wordpress.com
Rybak wyłowił antyczną rzeźbę
dodane przez Drizzt | 2009-03-26 16:19
Znaczny fragment rzeźby z brązu sprzed około 2200 lat znalazł w swoich sieciach zamiast ryb pewien grecki rybak. Do zdarzenia doszło 18 marca między greckimi wyspami Kos i Kalymnos. Wyłowiony fragment figury jeźdźca składa się z torsu i prawego ramienia. Jeździec miał na sobie zdobiony napierśnik nałożony na krótką tunikę. Przy jego boku rzeźbiarz umieścił miecz. Znalazca przekazał wyjątkowy połów władzom. Specjaliści zaczęli już oczyszczać posąg z mineralnych konkrecji, które go pokryły. Antyczne rzeźby dość często wplątują się greckim rybakom w sieci. Np. w maju 2006 niedaleko wyspy Kalymnos wyłowiono tak inny tors jeźdźca.

http://archeowiesci.wordpress.com
Susza odsłania nieznane zabytki Mezopotamii
dodane przez Drizzt | 2009-03-24 16:09
Irak nęka najstraszniejsza susza od wielu dekad. Jednak to, co jest przekleństwem dla rolników i rybaków, jest szansą dla archeologów. Opadające wody Eufratu odsłoniły wiele stanowisk archeologicznych. Wśród nich są takie, o których istnieniu nie mieliśmy dotąd pojęcia.

Ratib Ali al-Kubaisi, dyrektor Departmentu Starożytności w prowincji Anbar, należy do tych, których susza cieszy. - Anbar uważa się za pustynną prowincję bez historycznego znaczenia. Teraz odkryliśmy, że jest jednym z najważniejszych archeologicznych rejonów w Iraku. Ta część kraju była zasiedlona jako pierwsza - mówi mediom.

W połowie lat 80. Saddam przedzielił Eufrat tamą i powstało rozlewisko długości blisko 200 km. Teraz zalew skurczył się o 90 proc. i odsłonił to, co niegdyś zalała woda. Zanim powstała tama co najmniej częściowo przebadano 75 stanowisk archeologicznych z okresu od 3000 lat p.n.e. do okresu rzymskiego. Wśród zalanych zabytków były m.in. starożytne żydowskie osady. Teraz jednak Ratib mógł dotrzeć do niektórych stanowisk po raz pierwszy. Należy do nich np. klif z wykutymi chrześcijańskimi grobowcami. Choć woda poważnie je uszkodziła, to zdaniem Ratiba wciąż mają wielką wartość.

Wśród kompletnie nieznanych stanowisk jest między innymi kamienny mur wokół którego znaleziono ogromne ilości ceramiki. Zdaniem irackiego archeologa są to pozostałości rowu irygacyjnego z czasów rzymskich. - Badaliśmy ten rejon lata temu, ale to miejsce było ukryte pod zwałami ziemi. Odsłoniły je dopiero ustępujące wody - opowiada Ratib. Odsłonięte przez wode zabytki przyciągają jednak nie tylko archeologów. - Około rok temu, gdy wody zaczęły opadać, zaczęły wyłaniać się te zabytki - mówi o wystających z wody kamiennych ruinach rybak Sa’ad Nadżi. - Zaczęliśmy oglądać to miejsce i znaleźliśmy gliniane dzbany, stare kości, monety, a nawet złotą biżuterię. Nic dziwnego, że suche teraz dno zalewu przyciąga rabusiów. Ratib liczy, że uda się wykorzystać daną przez naturę szansę dla przeprowadzenia prac wykopaliskowych. Pytanie tylko, czy rząd targanego poważnymi kłopotami kraju da mu na to pieniądze.

http://archeowiesci.wordpress.com
Kleopatra była mulatką?
dodane przez Petros | 2009-03-17 20:02
Kleopatra była mulatką - obwieściło BBC w swoim serwisie internetowym. Jak czytamy świadczą o tym szczątki jej siostry Arsinoe odnalezione w Efezie. Ich badania wykazały, że matka obu pań była Murzynką. "To, że Arsinoe miała afrykańską matkę, to prawdziwa sensacja ukazująca w nowym świetle rodzinę Kleopatry." - powiedział Hilke Thuer z Austriackiej Akademii Nauk, który dokonał odkrycia.

W materiale BBC pojawia się jeszcze parę podobnych cytatów, w tym opisy wyjątkowego podekscytowania naukowców możliwością badania szczątków osoby, która dotykała Kleopatry. Jest też garść informacji ogólnych o tamtych czasach, życiu Kleopatry i jej konflikcie z Arsinoe, który zakończył się śmiercią młodszej siostry arcysłynnej władczyni Egiptu. Brakuje w nim za to wielu konkretów, które powinny być podane przy tak sensacyjnej informacji.

Szczęśliwie sprawie przyjrzał się magazyn Nature i opisał na swoim blogu The Great Beyond. Nature cytuje m.in. komentarz prof. Mary Beard z Cambridge, doskonałej znawczyni epoki. Jej zdaniem nie ma żadnych dowodów łączących grobowiec w Efezie (tzw. Oktagon), z którego pochodzą zbadane szczątki kobiety, z Arsinoe.

Afrykańskie pochodzenie zmarłej (a tym samym jej matki) ustalono na podstawie cech czaszki. Problem w tym, że czaszka zaginęła podczas II wojny światowej. Do badań wykorzystano pomiary tej czaszki wykonane w latach 20. (BBC nawet nie wspomina, że szczątki odkryto tak dawno!). Po trzecie, jak komentuje Beard, nie ma żadnych dowodów na to, że Kleopatra i Arsinoe miały tę samą matkę.

http://archeowiesci.wordpress.com
Bachanalia
dodane przez Kalontas | 2009-03-16 15:12
Forum Romanum, XVI III MMDCCLXII

Ja, pretor Caelus Calontus Epidaurius, doradca naszego umiłowanego Cezara, przekazuję wam jego wolę. Choć nie spisana oficjalnym dekretem, wszyscy wiemy co robić.

Prosty lud i plebs oddaje się regularnie co roku pijackim wybrykom i groźnemu dla państwa kultowi i obyczajowi, zwanemu Bachanaliami. Piją oni niesłychane ilości wina i pod jego wpływem oddają się wszelkiej maści przestępstwo przeciwko moralności publicznej i prawu rzymskiemu. Wiemy też, że ich nieludzkie obrzędy zaczynają się dnia dzisiejszego i wszystkich porządnych obywateli ostrzegam: by dziś w nocy uważali na każdego ochlapusa, którego napotkają i gdy dostrzegą jakiekolwiek oznaki czczenia Bachanalii przez obywatela, czy też przez nie-obywatela tym bardziej, niech natychmiast meldują oni o tym w najbliższym posterunku Pretorian. Natychmiast podjęte zostaną odpowiednie kroki zaradcze przeciwko tej niebezpiecznej sekcie, bezczeszczącej tylko imię Bachusa.

Tako rzecze nasz cezar Primus Iulius Masurius
Ogłosił Caelus Calontus Epidaurus.
Ides Martiae MMDCCLXII - Idy Marcowe 2009
dodane przez Kalontas | 2009-03-15 15:36
Poniższy news jest naszym żartem i odniesieniem do kultury antycznej, napisanym w celu oddania klimatu starożytnego Rzymu

DEKRET CEZARA PRIMUSA JULIUSA MASURIUSA
XV III MMDCCLXII

Ja, najwyższy kapłan Jowisza i pierwszy spośród równych w Senacie, z łaski bożej imperator Rzymu, zarządam co następuje:

W dniu dzisiejszym, 15 dnia miesiąca marca, anno ab urbe condita MMDCCLXII, wystawiona zostanie na Forum Romanum wielka uczta ku pamięci wielkiego bohatera i męża stanu, Gajusza Juliusza Cezara, zdradziecko pomordowanego w tym dniu przez niewiernych Senatorów, posądzony o ambicje imperialne. Zostanie urządzona procesja do jego grobu i uroczyste poświęcenie świętego byka i orła.

W amfiteatrze Mariuszy zostaną urządzone igrzyska ku czci naszego opiekuna, boga wojny jedynej zwycięskiej i słusznej, obrońcy Rzymu i praojca jego filarów, Marsa wspaniałego, zwycięskiego. W zwarciu wieczorem wystąpi faworyt publiczności Ancius Marcus Notus, pogromca 94 gladiatorów, który sam nigdy nie uległ. Jego przeciwnikami będzie dwóch nowych trackich niewolników. Następnie walka dwóch Germańców z dzikimi lwami i tygrysami. Wszystkich chętnych krw oddania czci Marsowi zapraszamy na dzisiejsze uroczyste igrzyska.


PRIMUS JULIUS MASURIUS, CAESAR ROMAE
XV III MMDCCLXII
Ogłosił i czytał pretor Caelus Calontus Epidaurius
strony: 1 2 3 4 5 6 7
© Archeos.pl | O serwisie | Kontakt |
Pliki Cookie
Używamy plików Cookie, aby ułatwiać korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych i reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Rozumiem