Starannie ułożone szczątki 49 mężczyzn znaleźli archeolodzy w ruinach piramidy w centrum miasta Meksyk. Piramida znajduje się w dzielnicy Tlatelolco, która była ostatnim punktem oporu Azteków podczas szturmu ich stolicy Tenochtitlan w 1521 r. Po zdobyciu miasta Hiszpanie zburzyli wszystkie piramidy. Zdaniem meksykańskiego archeologa Salvadora Guilliema, który kieruje wykopaliskami, znalezieni Indianie mogli zginąć podczas tej bitwy, albo później podczas któregoś z powstań przeciwko przybyszom z Europy.

Archeolodzy znaleźli już w ruinach Tenochtitlan, które leżą pod współczesnym miastem Meksyk, wiele pochówków. Spoczywają w nich ofiary epidemii i wojny - mężczyźni, kobiety i dzieci. Ułożenie szczątków wskazuje, że byli w pośpiechu wrzucani do dołów. Odkryty właśnie pochówek jest inny. Zmarłych starannie ułożono na modłę chrześcijańską. Byli młodymi, w większości wysokimi mężczyznami. Niektórzy mają ślady po zagojonych złamaniach. Jest więc bardzo prawdopodobne, że byli wojownikami. Choć ułożenie ciał z rękami skrzyżowanymi na piersi jest bardzo europejskie, to podczas pochówku złożono też azteckie ofiary, a zmarli byli owinięci w duże liście agawy, a nie złożeni w trumnach.

Jak twierdzi Susan Gillespie, archeolog z Uniwersytetu Floryda, która nie brała udziału w wykopaliskach, jest bardzo prawdopodobne, że osoby te nie zginęły podczas walk w 1521 r., ale później w wyniku choroby, albo podczas jakiejś rebelii. Jej zdaniem pochówek jest niezwykły, bo mało prawdopodobne, że Hiszpanie zadali sobie tyle trudu, by pochować azteckich wojowników, a Indianie raczej skremowaliby swoich zmarłych bohaterów. Jej zdaniem jest możliwe, że są to osoby uwięzione przez Hiszpanów i dopiero później zabite. Taki los spotkał np. ostatniego władcę Azteków Cuauhtemoca.
http://archeowiesci.wordpress.com